TR EN

Dil Seçin

Ara

Ocak 2014

post-title

Ocak 2014, 445

Değerli okuyucularımız, sevgili dostlar;

Rabbimizin lütfuyla, inayetiyle 37. yılımızı da geride bırakıp 38. yıla ‘Bismillah’ diyoruz. Evet, Rabbimize hamd ediyoruz. İnşallah 2014 yılında da, bu güzel duyguları yine siz sevgili dostlarımızla paylaşmayı, beraber olmayı umuyoruz.

Bir okuyucumuzun Zafer için söylediği şu cümle hiç aklımdan çıkmıyor:

“Zafer, huzur veren bir aile dergisi.”

Okuyucularımızın hemen ekserisinin, dergimiz hakkında böyle bir kanaate sahip olduklarını yakinen biliyoruz. Bunu dile getirip şevklendirdikleri için şükürler ediyoruz Rabbimize. İnşallah yeni okuyuculara ulaşmayı, büyümeyi ve 38. yılın da hakkını vermeyi istiyoruz Rabbimizden. Bu konuda siz sevgili okuyucularımıza da büyük görev düşüyor. Şu zamanın maddî ve manevî cihatlarının en başta gelenlerinden biridir bu. Azamî gayret ve fedakârlığı göstereceğinize eminiz.

Bir iyilik, zerre kadar da olsa, ne bu dünyada ne de ahirette karşılıksız kalmıyor. Yediğine içtiğine nasıl dikkat etmeye çalışıyorsa insan; aklına, kalbine, kulağına gelen bilgilere de aynı itinayı göstermek zorundadır.

Evet, bu konuda da Rabbimiz bize yol gösteriyor:

“(Ey Habîbim!) Af (ve kolaylık) yolunu tut; iyiliği emret ve câhillerden yüz çevir!” (Âraf, 199)

Evet, şu fani dünyada güzel işler yapmak ve Rabbimizin rızasını kazanmak, Hz. Peygamber’in (asm) sahabeleriyle, Onu sevenlerle ebedî hayatta da beraber olmak, bizim biricik hedefimiz ve idealimiz olmalıdır. Zaman zaman yolumuzun önünde engeller çoğalsa da, ufuklar kararsa da, imtihanlar şiddetlense de, ümidimizi hiç kaybetmeden, aşkla şevkle yolumuza hep devam edeceğiz ve etmeliyiz inşallah.

Hz. Peygamberimiz de (asm) şöyle buyuruyor:

“Allah yolunda yola koyulmak, dünya ve içindekilerden daha hayırlıdır.”

İnancı ciddî tehlikeler içinde bulunan bir kardeşimizi kurtarmak, onun elinden tutmak, onu düştüğü kör kuyulardan çekip çıkarmak için bile olsa, şu dünyaya gelmeye ve bir nefes alıp vermeye değmez mi?

Yeter ki, şevkimizi ve ümidimizi yitirmeyelim inşaallah.

Bakın ne diyor Hz. Ali Efendimiz (kv):

“Allah’ın rahmetinden ümitsiz olmak, günahkâr olmaktan daha tehlikelidir.”

Ey Rabbim! Bize hiç yoktan bir hayat bağışladın ve güzel bir yol çizdin, Hz. Peygamber’e (asm) ümmet eyledin. Verdiğin her nimet için Sana sonsuza kadar hamd olsun.

“Göklerin ve yerin egemenliği Allah’ındır. O diriltir ve öldürür. Sizin ise Allah’tan başka ne bir dostunuz vardır, ne bir yardımcınız.” (Tevbe, 116)

Rabbim, bize yardım eyle. Dilimizi boş şeylerde, elimizi boş işlerde kullanmaktan koru. Özellikle haram kıldığın her konuda bizi rahmetinle muhafaza eyle. Birbirini seven ve birbirine yardım eden kullarından eyle. Âmin…

Bu konuda bize yol gösterecek bir yazı dizisi başlıyor şimdi. Muhammed Bozdağ’ın kaleminden: “Gıybet hastalığıyla savaş.” İnşallah maddi ve manevi hayatımıza rehber olacak ve bizi sıkıntılı hülyalardan ve dahi gaflet uykusundan uyandıracak bir yazı dizisi olacak...

Bu sayımızda da yok yok gibi.

Hemen her konuda harika yazılar var.

Yazı ailemizin her bir kalemine tek tek, en içten şükranlarımızı sunuyoruz.

Okuyalım paylaşalım.

Biz kaynağın başındayız; oysa bir yudum suya hasret nice yolcular var şu dünyada.

Onları da bulalım, onlara da ulaşalım. Sorumluluğumuzu beraber paylaşalım.

Evet, yol haritamız bellidir:

“İnsanın bu dünyaya gönderilmesinin hikmeti ve gayesi Hâlık-ı Kâinatı tanımak ve Ona imân edip ibadet etmektir.” (Şualar, 93)

Zafer dergimizi hazırlamaya tam 37 yıl önce işte Bediüzzaman Hazretleri’nin önümüze koyduğu bu yol haritasıyla başladık. Yılardır tüm yazarlarımızla beraber, bu yüksek gayenin tahakkuku için çalışmaktayız. 

İçine girdiğinizde ihtiyacınız olan ne varsa, her şeyi bulabildiğiniz, “yok yok” denen bir market düşünün. Zafer dergimiz de aynen böyle. Hayatımızı kuşatan yüzlerce soruya cevap vermeye çalışan bir market gibi adeta. Her sayıda birbirinden farklı konuları işlemekle beraber, sayfalarımız her derde deva olacak yazılarla dolu…

38. yılımıza ilk adımımızı bu sayıyla ‘Bismillah’ diyerek atıyoruz ve siz dostlarımızdan bir yeni abone ile kalplerimizi sevindirmenizi bekliyoruz. Rabbim ümit ve gayretlerinizi artırsın inşallah…

Yeni sayımızla sizi baş başa bırakıyoruz.

Müjdeli haberlerinizi bekliyoruz.

Bizden hareket, Mevlâ’dan bereket…

Dergideki Yazılar