TR EN

Dil Seçin

Ara

Nisan 2023

post-title

Nisan 2023, 556

PDF DOSYASI

Merhaba değerli dostlarımız,

Ramazan-ı şerifiniz mübarek olsun, Rabbimiz bu ayın her türlü bereketlerinden, feyizlerinden istifademizi bol eylesin. Affına ve lütfuna vesile eylesin…

Dünyanın gerçek yüzünü gördüğümüz deprem ve sonrasını hakkımızda fırsata çevirebiliriz. Gördük ki, çok değer verdiğimiz dünyalıklar fayda bir yana, bir anda hayatımıza kasteden en büyük düşmanımız oluveriyor. Bunları görmek de aslında bizim için büyük bir rahmet ve hidayet tecellisi. Bazen yaşanan bir olay insanın hayatına istikamet veren büyük faydalar sağlayabilir. Bazen olumsuz görünen bir hadise, tecrübe olur ve insanın hayatını daha büyük tehlikelerden korumasına vesile olabilir.

En büyük davamız ebedi hayatımızı kazanıp kaybetme davamız; en büyük tehlikemiz ise böyle çok kritik bir gerçekle karşı karşıya olduğumuzu unutmamız. İşte yakın zamanda yaşadıklarımız bize bu büyük meselemizi hatırlattı ve ondan ders çıkarıp hayatımıza doğru bir istikamet vermemize sebep oldu ise, bu hadiseleri lehimize çevirdik demektir.

Şimdi hepimiz güvenli bir zemin, depreme dayanıklı bir ev, fay hattından uzak bir yer bulmak peşindeyiz. Bunlar önemli ve dikkat etmemiz gereken hususlar. Ama bu önemli konuları da hatırımızdan çıkarmayalım, dünyaya gitmek için geldik, deprem ya da başka bir sebeple buradan gideceğiz. İmanla yaşamak ve imanla gitmek asıl önemli olan konumuz. Gerçekten korkmamız gereken şey ebedi hayatımızı kaybetmek.

Evet dünyaya ait işlerimiz de buradaki sınav sorularımızın bir kısmı. Yanlış ve eksik yaptığımız işlerimizden de sorumluyuz. İnşaatı da, ticareti de, mesleğimizi de nasıl olması gerekiyorsa öyle yapmalıyız. Hele bir Müslümanın daha da dikkat etmesi gerekir; çünkü Allah işini eksiksiz ve mükemmel yapanları, yani muhsinleri sever ve yardım eder. Bunun tersi de söz konusudur, yani işini düzgün yapmayanlar için de dünyada da ahirette de karşılığı vardır.

Ve Ramazan ayındayız. Kur’an ayındayız. Kur’an bu ayda nazil oldu, yolumuza ışık, kalplerimize nur, hayatlarımıza hayat oldu; okudukça ve yaşadıkça oluyor… Kur’an-ı Hakîm, Rabbimizin bize yardımı… Dünyaya ait işlerimiz için rehber edinmemizin yanında, bizim için en güvenli bölgenin helaller, en tehlikeli bölgenin de haramlar olduğunu; hele de şirke bulaşmanın tehlikeli sonuçları hakkında bizleri uyarıyor. Kur’an ve mealini okuyalım, istifade edelim. Gerçek haberler de onda, dostça uyarılar da onda, tehditler de onda, müjdeler de onda. Evet Kur’an’la hayatımıza hayat gelsin inşaallah.

Ramazan bayramınızı tebrik ediyoruz. Bu sayımızın da elinize ulaşmasına vesile olan herkesten Allah razı olsun.

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ın

 

— Editör

Dergideki Yazılar