88 Yazı Aslınur Bahar

Yazar Profili »

Arılar Her Mevsim Vızıldar

Mart 2015, 459 834 Görüntülenme Eklenme Tarih: 06 Ekim 2018 12:54 Aslınur Bahar

 

Bal arıları her zaman beraberdirler. Özellikle de kışın. Onlar, dondurucu soğuklarda uyanık kalan kuzey yarım küredeki çok az böcekten biridir.

Kışın zor şartlarını atlatmayı nasıl mı başarırlar?

Elbette hiçbir şey başıboş olmadığı gibi, arılar da kendi haline bırakılmamış. Sevki ilahi ile toplanarak, paylaşarak ve yine öğretildiği gibi iletişim kurarak.

Yaz boyunca nektar toplayıp, bu nektardan bal mumundan peteklerin gözlerini bal ile doldurmak için çalışırlar.

Ve sonbaharın sararmış güneşi ve dökülmüş yapraklarıyla birlikte havalar da soğudukça toplanma, toparlanma vakti gelmiştir.

Ve o zaman kovanın birliğini temsil eden kraliçe arının etrafında toplanırlar. Hatta hava ne kadar çok soğursa, o kadar sıkı sıkıya bir araya gelirler. Ve hepsi toplandığında futbol topu büyüklüğünde bir kütle haline gelirler.

Kovanın sıcaklığı tehlikeli seviyelere düştüğünde, dış kısımdaki arılar, alarm işareti verirler; bu işaret nedir, nasıl anlamalıdır, bunu her arı bilir. Ve arı topluluğu titremeye başlar; ısı oluşturmak için uçuş kaslarını çalıştırıp sıcaklık üretirler.

İşçi arılar, kümenin daha sıcak olan merkezinden, dışına doğru yer değiştirirler. Böylece dışta kalanlar ölmekten kurtulmuş olurlar…

İşte bu anlattıklarımız, yukarıda dediğimiz ‘sevki ilahi’yi, yani her işinde güzellikler, hikmetler, faydalar olan Allah’ın sevk etmesi.

Nasıl sevk eder diye mi soruyorsun?

İster senin kalbine ilham verdiği gibi o küçük arıya ilham vererek;

İster onda yarattığı bir ihtiyaçla onu bir yöne sevk ederek;

İster soğuk, sıcak gibi bir unsuru kullanarak yönlendirir onları.

Bunu akıllı olmadığı halde akıllıca işler yapan her canlıda görmüyor muyuz! Elbette görüyoruz. Onlar akıllı olmadıkları halde akıllıca ve harika işler yapıyorlar; demek ki bunları kendileri yapmıyor, birisi onları sevk edip çalıştırıyor. Biz de buna saçma bir kelime olan içgüdü değil, Allah’ın yönlendirmesi diyoruz.

 

 


Mart 2015, 459 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

“BİLİM TARİHİNDE EZBER BOZAN PROF. DR. FUAT SEZGİN’LE BİRLİKTE” Kitabının Yazarı Âdem Özkan ile Bu Önemli Eserini Konuştuk

Röportaj

Devamı »

Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla Şifalı Bitkileri Konuştuk

En çok da havalar soğuduğunda, bağışıklık sistemimizin korunmasında, soğuk kış günlerinde aklımıza gelir şifalı bitkiler. Acaba bu tıbbi bitkilerden beklediğimiz faydaları alabilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu konularda bizi aydınlatması için yazarımız Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla bir söyleşi yaptık.

Devamı »

Ömer Sevinçgül İle Mervin Romanı Üzerine Konuştuk

Yazar Ömer Sevinçgül ile yabancı dillere de çevirileri yapılan kitaplarını, özellikle en son Arapça olarak yayımlanan Mervin romanını konuştuk…

Devamı »

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

“ÖLÜMDEN NE KORKARSIN, KORKMA EBEDİ VARSIN”

Devamı »