78 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Kaşlarınız da Konuşuyor

Ocak 2017, 481 549 Görüntülenme Eklenme Tarih: 19 Mart 2019 14:26 Prof. Dr. Sefa Saygılı

 

Her insanın bir parçası olan kaşlar 4 ayda bir yenilenirler ve ortalama 250 kıldan oluşurlar.

Her organın kendi amaç ve belirli fonksiyonları mevcuttur. Yüzümüzde özel bir yer işgal eden kaşların da pek çok fonksiyonu vardır.

En başta yüz tanıma için önemlidirler ve kişileri ayırt edici özelliklerinden biridir.

Sonra, yüzde soluk tenin zemininde göze çarpan koyu renkli kaşlar hemen dikkati çeker.

Erkekte kadına oranla kaşların daha yoğun ve gür olması, değişen ruh hallerini bildirmeye erkeklerin daha fazla ihtiyaç duyduklarını gösterir. Böylelikle kızgın erkek daha heybetli görünür.

Kaşlarımızın bir başka görevi ise ter, yağmur, toz ve diğer yabancı nesnelere karşı hassas ve vazgeçilmez organımız olan gözleri korumaktır. Bir şemsiye vazifesi görürler. Alınla birlikte koruyucu işlevi görerek, gözlere yönelik darbelere karşı kemikli bir savunma sağlarlar.

Yine kaşlar, duygularımızın ifade edilmesinde ve dışavurumunda da rol alırlar. Neşe, öfke, keder, kin gibi hisler kaşların aldığı biçimden okunabilir. Dolayısıyla bir insan, diğer insanlara nasıl bir haleti ruhiye içinde bulunduğunu kaşların duruşuyla belli eder. Bir insanın dost mu yoksa düşman mı olduğunu kaşların duruşundan kolayca anlayabiliriz.

Daha da önemlisi, kaşlar iki kişi konuşurken onaylama veya karşı çıkma ifadelerini de yansıtır.

Kaşların konumunu ifade eden kasların çeşitli bileşimleri ile yüzümüz değişik duygularımızı belli eder:

İnik Kaşlar - Çatık Alın: Kızgın insan ifadesidir.

Kalkık Kaşlar - Karışık Alın: Şaşkın veya ürkmüş insan ifadesi.

Kıvrık Kaşlar - Sorgulayıcı Alın: Kuşkucu, kısmen kızgın ve kısmen ürkmüş bir insanın kaşlarından birini indirerek ve öbürünü kaldırarak takındığı çelişkili ifade.

Yatık Kaşlar - Sıkılmış Alın: Keder veya endişe ifadesi. Süren acıyı ya da tutulan yası yansıtır.

İnip Kalkan Kaşlar - Selâmlayıcı Alın: Mutlulukla verilen selâmdır.

Oynak Kaşlar - Alaycı Alın: Şaka ifadesidir.

Silkinen Kaşlar - Güvensiz Alın: Müstehzi şikâyet ifadesidir.

İnsan vücudu mükemmel yaratılmıştır, gereksiz veya fazlalık bir şey kesinlikle yoktur. Kaşlar da harika işlev gören ve insana estetik ve güzellik katan bir parçamızdır.

 

 


Ocak 2017, 481 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ay ve İlginç Yaratılış Özellikleri

Kur'an-ı Hakîm'de, Ay’ın ölçülü yaratıldığı ve hareket ettirildiği ve ayrıca hayata hizmet edecek şekilde takdir edildiğine dikkatimiz çekilir. Biraz incelediğimizde, Ay’ın yapısı ve hareketleriyle ayetleri açıkladığını görürüz.

Devamı »

Dünyamız Dev Gezegenle Nasıl Korunuyor? / Jüpiter

Neredeyse sonsuzluğa uzanan büyüklükteki kâinatımızda, içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisi gibi yüz milyarlarca galaksi mevcuttur.

Devamı »

Darwin, Tavus Kuşlarını neden sevmezdi?

Darwinistler, canlıların hayatta kalabilmek için değişim geçirdiklerini ileri sürerler. Peki, öyleyse tavus kuşları neden yırtıcı hayvanların birkaç kilometre öteden bile görmesine sebep olan parlak, canlı renklere sahip oldular?

Devamı »

Alzheimer'dan Korunan Beyin Bölgesi

Demans hastalıklarının en önemli sebebi beyin hücrelerinin ve dokularının hasarlanmasıdır. Hasarlanma ise hücreler arası haberleşmeyi imkânsız kılar ve normal beyin işlevlerinin yeterince sağlıklı yapılamamasına sebep olur.

Devamı »