10 Yazı Dr. Mustafa Reyhanlı

Yazar Profili »

Sağlık İçin Kavun

Eylül 2017, 489 360 Görüntülenme Eklenme Tarih: 14 Mayıs 2019 15:13 Dr. Mustafa Reyhanlı

 

Kavun, tatlı aroması, çok hoş kokusu ve müthiş lezzeti ile hem ferahlatıcı hem de besleyicidir.

Özellikle karbonhidrat (şeker) bakımından zengin olup B ve C vitaminleri yönünden yeterli bir gıdadır. A vitamini ve madeni tuzları bol yaratılan kavun kanı temizleyen, cildin taze ve pembe kalmasını sağlayan bir nimettir. Deriyi nemli ve yumuşak tutar. İçinde depolanan antioksidanlar, kanser, kalp rahatsızlığı ve eklem iltihabı gibi rahatsızlıkların önlenmesinde faydalıdır. Hipertansiyona iyi gelen ve bağışıklık sistemimizi güçlendiren özelliklerle yaratılan güzel bir meyvedir.

Kavunun içindeki yüksek su seviyesi su kaybına karşı son derece faydalıdır. Güneş çarpmasında ve yorgunlukta iyi geldiği gibi, kalori değeri de düşük bir nimettir.

Kalp ve böbrek hastalarının diyetlerinde sıkça kullanılan kavunun 1 kâsesinde 1,5 gram lif vardır. Bağırsaklara yumuşaklık verir, kabızlığı önlemede yararlıdır.

İçindeki C vitamini, krom ve iyot sinirleri teskin eder ve kişiyi rahatlatır. Kansızlığı giderir, idrar söktürür, sinirleri yatıştırır. Bu sebeple stresli olanlara ve uykusuzluk çekenlere ilaç gibi gelir.

Vücudu temizleyen özellikte yaratılan kavunun bir dilimi yanık yerlere konulursa, yara ve ağrının kaybolduğu gözlenir.

Ancak kavun iyice olgunlaşınca yenmelidir. Kavunun daha tatlı olması, sağlık için faydalarının azaldığı anlamına gelmez, çünkü zaman içinde yumuşayan ve daha sulu hale gelen kavunun şeker oranı, hasattan sonra önemli bir artış göstermez.

Yakın zamana kadar glisemik endeksi yüksek diye şeker hastalarına ve zayıflamak isteyenlere tavsiye edilmiyordu. Ancak artık glisemik indeks değil glisemik yük geçerli sayıldığından makul miktarda kavun yemenin hiçbir sakıncalı yönü olmadığı anlaşılmıştır. Aksine yapılan bir araştırmada Metabolik sendrom riskini düşürdüğü gösterilmiştir.

Peygamber Efendimiz (asm), sevdiği bostanı biz ümmetine tavsiye etmiştir:

Yemekten evvel kavun, karpuz yemek şifadır. Birçok dertleri giderir.”

Peygamber Efendimizin (asm) yemekten önce yenmesini istemesi de şu sebeptendir: Sindirim sisteminin boş olmasından dolayı çabucak sindirilir ve tüm yararlı maddelerin emilmesi mümkün olur.

Kavun, karpuz gibi özel nimetlerini topraktan yaratarak kudretini ve ilmini gösteren ve ayrıca yaz mevsiminin bunaltıcı sıcaklarında ferahlatan, serinleten ve susuzluğumuzu gidermeye sebep olan nimetleriyle de rahmetini gösteren Rabbimize şükürler olsun.

 

 


Eylül 2017, 489 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Harvard'ın Duvarına Asılan Kur'an Ayeti

Adalet kavramını en iyi anlatan ifadelerin bir araya getirildiği ‘adalet kelimeleri’ (Words of Justica) isimli sergi kapsamında, Nisa Suresi’nin 135. ayeti, Harvard Üniversitesi, Hukuk Fakültesi Kütüphanesi’nin girişine asıldı...

Devamı »

İslamiyet Aleyhine Kitap Hazırlarken Müslüman Oldu: Klaveren

“Aldığım Hristiyanlık eğitimi sebebiyle beni partinin İslam üzerine sözcüsü olarak seçtiler. İslam hakkında bir şey söylenecekse parti lideri Wilders’ten sonra benim sözüm geçiyordu...”

Devamı »

Blaundus Antik Kenti

Blaundus antik şehri 2500 yıllık. Dağın zirvesinde, derin ve oldukça dik vadilerle çevrili bir yarımada üzerinde yer alan kentin önemli yapıları arasında; giriş kapısı, kale, tiyatro, su kemeri, kaya mezarları, sokak ve caddeler yer alıyor.

Devamı »

Canlılığıyla Şaşırtan Kemiklerimiz

İskeletimizi oluşturan kemiklerimiz, gerçekten inanılmaz özelliklerle donatılmış yapılardır. Dıştan baktığımızda belki de beyaz renkte, kırılabilen, cansız olduklarını düşünüyoruzdur. Fakat sanıldığının aksine vücudumuzdaki kemikler, diğer organlarımız gibi canlıdır.

Devamı »