14 Yazı Aslınur Bahar

Yazar Profili »

Çöl Gemisi Deve

Haziran 2017, 486 209 Görüntülenme Eklenme Tarih: 14 Mayıs 2019 16:41 Aslınur Bahar

 

“Bakmıyorlar mı o deveye, nasıl yaratıldı; göğe, nasıl yükseltildi; dağlara, nasıl oturtulup kuruldu; yere, nasıl yayılıp döşendi? Artık sen, öğüt verip hatırlat. Sen yalnızca öğüt verici bir hatırlatıcısın.” (Ğaşiye Suresi, 17-21)

Tüm varlıklar taşıdıkları özelliklerle yaratıcıları olan Âlemler Rabbinin ilmini, iradesini ve kudretini gösterirler. Allah (cc), Kuran’daki birçok ayette bu gerçeği bildirmekte, her yaratılanın bir delil, bir ayet, bir işaret olduğuna dikkatimizi çekmektedir.

Ğaşiye Suresi’nin 17. ayetinde de ibret alınıp düşünülmesi gereken bazı şeyler sıralanır ve “deve”den “Bakmıyorlar mı o deveye, nasıl yaratıldı..?” buyrulur.

...

Evet deve “özel bir canlıdır,” en ağır şartlardan etkilenmeyecek şekilde yaratılmıştır. Öyle ki, açlık ve susuzluğa günlerce dayanır, günler boyu, sırtında yüzlerce kilo ağırlıkla sert hava şartlarında yol kat edebilir.

Devenin özellikleri onun, kurak ortamlar için özel bir yaratılışla var edildiğini ve insanın hizmetine verildiğini göstermektedir. Ayrıca sütünden, etinden ve derisinden de istifade edilir. Bunlar da düşünen insanlar için açık bir yaratılış delilidir.

“Allah’ın göklerde ve yerde yarattığı şeylerde korkup-sakınan bir topluluk için elbette ayetler vardır.” (Yunus Suresi, 6)

 

AÇLIK VE SUSUZLUĞA OLAĞANÜSTÜ DAYANMA YETENEĞİ

 

Deve, 50°C sıcaklıkta 8 gün aç-susuz kalabilir. Bu süre içinde toplam ağırlığının %22’sini kaybeder. İnsan, vücudunda bulunan suyun %12’sini kaybettiğinde ölürken, deve, vücudundaki suyun %40’ını kaybettiği halde etkilenmez.

Devenin susuzluğa dayanıklılığının diğer bir sebebi de, gündüz vücut ısısını 41°C’ye kadar çıkartan bir mekanizmaya sahip olmasıdır. Bu sayede gündüz aşırı çöl sıcağında su kaybını minimum seviyede tutabilmektedir. Soğuk çöl gecelerinde ise vücut ısısını 30°C’ye kadar düşürebilmektedir.

 

MÜKEMMEL SU KULLANIM YAPISI

 

Develer, 10 dakikada ağırlıklarının üçte biri oranında su içerler. Bu miktar kimi zaman 130 litreyi bulabilmektedir.

Bunun yanı sıra deve, insana oranla 100 kat daha geniş alanı kaplayan bir burun mukozasına sahiptir. Hayvan, çok büyük ve kıvrımlı burun mukozası sayesinde, havadaki nemin %66’sını tutabilmektedir.

 

GIDA DEPOSU HÖRGÜÇ

 

Bir yağ yığıntısı şeklindeki hörgüç, Hecin devesinin kıtlık anında periyodik olarak beslenmesini sağlar. Hayvan bu sayede 3 hafta su içmeden yaşayabilir. Bu sırada vücut ağırlığının %33’ünü kaybeder. Aynı koşullar altında insan, vücut ağırlığının %8’ini kaybeder ve 36 saat içinde vücut suyunu tamamen yitirerek ölür.

 

FIRTINADAN KORUYUCU DONANIM

 

Kirpikleri birbiri içine geçebilen bir sisteme sahiptir. Herhangi bir tehlike anında otomatik olarak kapanırlar. İç içe geçen kirpikler hayvanın gözüne en ufak bir toz tanesinin bile girmesine izin vermezler.

Burun ve kulaklar, kum ve tozdan korunması için uzun kıllarla kaplıdır.

 

HER TÜRLÜ ARAZİ İÇİN AYAKLAR

 

Ayaklar, esnek bir yastıkla birleşmiş iki parmakla donanmıştır. Hayvanın toprağı daha iyi kavramasını sağlayan bu yapı, yağımsı dört toptan oluşmuştur. Her türlü arazi şartında yürümesini kolaylaştıracak yapıda yaratılmıştır.

Tırnaklar ayağı herhangi bir çarpışmadan dolayı oluşacak zararlardan korur. Dizler bir boynuz kadar sert ve kalın bir zardan oluşan nasırla kaplıdır. Bu nasırlar hayvan kumlara yattığında onu aşırı sıcak olan zeminden ve yaralanmalardan korur.

 

SABIRLI VE SADIK BİR HAYVAN

 

Develerin huyları da çok ilginçtir. Sahiplerine karşı sadık ve zor şartlara karşı sabırlı canlılardır.

Hatta bedeviler, onların katır ve eşek gibi hayvanlara nazaran daha güvenilir olduğunu söylerler.

Günlerce susuz kaldıkları halde su başına varınca itişip kakışmazlar, arkadaşlarının su içmesini sabırla beklerler. Kaçsalar rahatlıkla hayatta kalabilecekleri halde insanlara itaat ederek hizmet ederler.

Küçük bir çocuk onları çöktürmek istese alçak gönüllülükle diz çöküp sırtına bindirirler. Buna mukabil kendilerine kötülük edildiği zaman asla unutmadığı da bilinmektedir.

Kısacası develer Allah’ın insanoğlunun istifadesine sunduğu özel nimetlerden biridir.

 

 


Haziran 2017, 486 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

“ÖLÜMDEN NE KORKARSIN, KORKMA EBEDİ VARSIN”

Devamı »

Hızlı Tren Baykuşla Yarışıyor

Gürültüyü Azaltmak İçin Kuşların Kanat Yapıları Örnek Alınıyor

Devamı »

Bakıcı Hayvanlar

Akılsız, şuursuz canlılar bir plan yapıp belli bir sonuca ulaşmak için çabalamaz ki… Elbette bir arının bizi düşünüp bal yapması saçmadır; zaten böyle bir şey mümkün değildir. Aklı yoktur ki düşünsün…

Devamı »

Organlarınız Kaç Yaşında?

Nüfus cüzdanımızda yazan tarih yaşımızı gösterse de organlarımız ve hücrelerimiz harika bir nimet olarak her hafta, her ay, her yıl yenileniyorlar ve daha gençler.

Devamı »