89 Yazı Prof. Dr. Fatih Satıl

Yazar Profili »

Padişahların İçeceği: Demirhindi Şerbeti

Haziran 2017, 486 997 Görüntülenme Eklenme Tarih: 14 Mayıs 2019 18:39 Prof. Dr. Fatih Satıl

 

Demirhindi Şerbeti, Osmanlı mutfağının en ünlü şerbetidir ve susuzluğa iyi gelmesi nedeniyle de Ramazan ayının en çok tercih edilen içeceğidir.

Demirhindinin asıl vatanı Afrika’nın tropik bölgeleri olup, Hindistan, Malezya ve Endonezya’ya kadar geniş bir alana yayılmıştır.

Demirhindi şerbeti; 10-25 m boyundaki ağaçların, koyu kestane renginde keçiboynuzuna benzeyen meyvelerinden elde edilir. Batılıların “tamarint” dedikleri demirhindi meyvesinden yapılan demirhindi şerbeti, Osmanlıda hatırı sayılan şerbetler arasında yer almaktaydı. Geçmişte “temr-i hindi” olarak bilinen, halk arasında da “temirhindi” veya “hind hurması” ismiyle anılmaktadır.

 

Demirhindinin içeriği ve faydaları

Meyve bileşiminde protein, şeker, pektin, A, B1, B2, B3, B5, B6, C vitaminleri, potasyum, fosfor, magnezyum, kalsiyum, sodyum, demir, selenyum, bakır gibi mineraller bulunur.

Eski Yunanlılar ve Mısırlılar İ.Ö. 4. yy’da demirhindiyi kullanmaya başlamışlardır. Afrika’nın bazı bölgelerinde kutsal ağaç olan demirhindinin meyveleri ve kabukları fillere uysal olmaları için yedirilir.

Meyveleri, yaprakları ve tohumları geleneksel tıpta kullanılır. Baharat olarak ise meyveleri bütün olarak veya sadece etli kısımları kullanılır.

 

Demirhindi şerbetinin şifası

Osmanlı Saray mutfağında, hem lezzetinden, hem de şifasından dolayı hiç eksik edilmeyen demirhindi şerbetinin birçok faydası var:

- Serinletici ve rahatlatıcı özellikleri nedeniyle yaz aylarında tercih ediliyor.

- Mide ağrıları, mide ekşimesi, soğuk algınlığı, nezle, bağırsak parazitleri, ruhsal sıkıntılar, romatizma ve kas ağrılarına iyi gelir.

- Kaynatılan suyu içildiğinde bağırsak solucanlarını düşürmekte kullanılır.

- Ayrıca, şerbetinin iştah açıcı, bağırsak gazını sökücü, ağız kokusunu giderici, beden ve zihin gücünü artırıcı özellikleri vardır.

 

Rahat bir oruç için…

Demirhindi şerbeti, ağız kuruluğunu önlemesi, su ihtiyacı hissettirmemesi ve vücut direncini artırması bakımından güzel bir nimet. Bu nedenle Ramazan ayının da vazgeçilmez içeceği. Demirhindinin hurma, şeker, bal, kakule, karanfil, kişniş tohumu ile yapılan şurubu dünyanın birçok yerinde serinletici bir içecek olarak tüketilir.

 

Osmanlı padişahlarının tercihi demirhindi şerbeti

Tamamen doğal 40 çeşit baharatın aynı kap içerisinde kaynatılmasıyla hazırlanırdı. Önce yüksek ateşte daha sonra da orta ve kısık ateşte toplam 6 saat kaynatılıp içine tamamen doğal bal ilave edilip soğutulduktan sonra içilirdi.

 

Demirhindi şerbetinin yapılışı (4 kişilik)

Aktardan alacağınız 250 gr demirhindiyi, 1 litre soğuk su ile akşamdan bir tencereye koyarak ertesi güne kadar bekletin. Daha sonra, bu tencereye 275 gr şeker de ekleyerek kaynatın. Kaynadıktan sonra tencereyi ateşten alarak soğumaya bırakın. Yeterli miktarda soğuduktan sonra süzün. Elde edeceğiniz şerbeti şişelere doldurup soğuk olarak servis edin.

 

İnsanlık tarihi başladığı ilk zamanlardan beridir insanlar hastalıklarına deva bulmak için doğada bir nimet olarak yaratılan bitkilere yönelmiştir. Her bir bitki, bir ilaç gibidir ki, çok farklı ve çok çeşitli maddelerden, gayet hassas  ölçülerle terkip edilmiştir. İnsanoğlu kendisine verilen akıl nimetini kullanarak tabiatta şifayı ararken, hakiki şifa vereni de unutmamalıdır.

 

 


Haziran 2017, 486 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

İçimizdeki Dünya: Mikrobiyota

Bedenlerimizi evleri olarak gören trilyonlarca mikroorganizma bunlar… Ve biz, bu canlıların sağlığımız açısından taşıdıkları önem konusunda her geçen gün yeni bir şeyler öğreniyoruz.

Devamı »

Ekolojik Okuryazar Olmak

Canlı ve cansız tüm yaratılmışlar, hep birlikte bir ekosistemi meydana getiririler. Bu sistemde varlıkların hepsi birbiri ile sıkı sıkıya ilişkiler içerisindedir. Varlıklardan birinin zarar görmesi ya da yok olması sistemdeki ekolojik dengeyi de bozmaktadır.

Devamı »

Adını Hz. Meryem’den Alan Şifalı Bir Bitki: Biberiye

Bilimsel adı Rosmarinus officinalis olan bu şifalı bitki, halk arasında yaygın olarak Biberiye ve Kuşdili adlarıyla bilinir. “Rosmarinus” terimi Latince’de “deniz şebnemi” anlamına gelir. Avrupa’da ise bitkisinin Hz. Meryem ile ilgili efsanelerinden olsa gerek, biberiye bitkisine “Rose of Mary” denilmiş ve literatüre de “Rosemary” olarak geçmiştir.

Devamı »

Hekimlerin Piri, Filozofların Üstadı, Meşhur Dâhi İbni Sina

İbn-i Sina, 980 yılında günümüz Özbekistan’ında yer alan Buhara yakınlarındaki Afşana kentinde doğmuştur. Olağanüstü bir zekaya sahip olduğu için daha 10 yaşındayken Kur’an-ı Kerîm’i ezberlemiş, felsefe, edebiyat, matematik, tıp gibi çeşitli alanlarda bilgisiyle hocalarını bile geçmeyi başarmıştır.

Devamı »