28 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

Akıllı Adam

Şubat 2017, 482 140 Görüntülenme Eklenme Tarih: 16 Eylül 2019 18:08 Mehmet Kırkıncı

 

Bir gün tıp fakültesinde okuyan bir genç, birisiyle beraber yanıma geldi. “Hocam bu pederimdir. Ankara’da oturuyor. Sizi ziyarete geldi.” dedi. Ben de kendisine  hoşamedi ettim ve “Buyurun, oturun” dedim. Gencin babası etrafı süzdükten sonra:

“Hocam, burada yalnız başınıza neyi bekliyorsunuz?” dedi.

Ben de; “Akıllı bir adam bekliyorum.” dedim ve sustum.

O zat bir süre sessiz kaldıktan sonra; “Nasıl akıllı bir adam bekliyorsunuz?” dedi.

Ben de: “Akıllı adamı mı soruyorsun? Akıllı adam; yarınını bugünden, kışını yazdan, ahiretini dünyada iken düşünen, ona göre hazırlık yapan, dünyaya niçin geldiğini ve nereye gideceğini bilen adamdır” dedim.

Bunun üzerine o zatın gözleri yaşardı. “Hocam acaba bizim hâlimiz ne olacak? Gereği gibi yaşayamıyoruz” dedi.

Cevaben dedim ki: “Allah (cc.) dünyayı isteyene dünyayı, ahireti isteyene ahireti, hem dünyayı hem de ahireti isteyene her ikisini birlikte verir. Evet akıllı adam dünya ve ahiretini mamur eden ve Allah’a böylece yürüyendir.”

O genç daha sonra yanıma geldiğinde, babasının namaza başladığını söyledi.

 

 


Şubat 2017, 482 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Süt

Hindistan cevizinin ağacı toprak yiyor, kendisi süt veriyor. Koyun ise ot yiyip süt veriyor. Başka bir anne de et yiyip süt veriyor. Demek ki bunların her biri birer sebeptir.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »