40 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Alaturka mı, Alafranga mı?

Mart 2017, 483 153 Görüntülenme Eklenme Tarih: 18 Eylül 2019 15:33 Prof. Dr. Sefa Saygılı

 

Alafranga tuvalet ihtiyaç gidermede daha rahatsa da alaturka tuvalet daha sağlıklıdır. En başta anatomik olarak çömelerek tuvalet sistemi, bilinen en sağlıklı yöntemdir. Ayrıca yüksek klozetlerde harcanan efor, çömelmenin tam iki katıdır. Bu da günde 2-3 kat daha fazla efor harcamak anlamına gelir.

Yani dışkılama ihtiyacı için en uygun pozisyon çömelmedir. Bu şekilde ancak bağırsakların içindeki tamamını daha çabuk içeride gaita bırakmaksızın atmak mümkün olabilecektir. Oturma pozisyonunda yapılan dışkılama ise arka kolondaki tüm dışkıyı atmayı sağlayamaz, gereken süzme ve elemeyi yeterince yapamaz.

Yine çömelerek idrara çıkılınca mesanede çok daha az miktar kalmaktadır.

Alaturka tuvaletler; hem bağırsaklar hem de hijyen açısından daha sağlıklıdır. Çağımızın en önemli hastalıklarından olan kabızlık, hemoroid, kolon kanseri, prostat rahatsızlıkları ve reflü çömelmeyle birlikte azalmaktadır.

Oturur durumda tatminkâr bir bağırsak boşalması hissi elde etmek için, çömelir durumdakine göre 2-3 kat daha fazla güç harcamak gerekir. Bu da ıkınma ve zorlanmanın sebep olabileceği problemleri beraberinde getirir.

Bulaşıcı hastalıklardan korunmak için temizlik çok önemlidir. Bulaşıcı bir hastalığı olan kişinin kullandığı alafranga tuvaletten bulaşma ihtimali vardır. Bu yüzden halka açık yerlerde alafranga tuvaletlerden uzak durulmalıdır.

 

Alaturka tuvaletlerde çömelmenin avantajları:

• Rektum ve kolonun daha hızlı ve etkili boşalması; kanserojen maddelerin kolon mukozası ile temasını azaltır.

• Tuvalette geçirilen zamanın kısalması, hemoroid hastalığına yakalanmanın riskini düşürür. Alafranga tuvaletlerde kitap ve gazete okuma alışkanlığı varsa kalma süresi artacaktır. Yani tuvalette geçirilen vakit daha uzun olacaktır.

• Çömelme kasık fıtığını engelleyicidir.

• Uylukların kolona yaptığı baskı, ıkınmayı azaltır.

• Mesane sorunları ve idrar kaçırmaya çömelerek yapılan tuvalette daha az rastlanır.

• Prostat hastalıkları, cinsel işlev bozuklukları ve omurga sorunları alafranga tuvaletten olumsuz etkilenir.

• Uzun süre oturan, ıkınan ve zorlanan kişilerde karın içi basınç artar. Çömelmek ise bu baskıyı ve reflüyü minimuma indirir.

• Puporektal kasın gevşemesini sağlar, dışkının çıkmasıyla ilgili hastalıkların oluşmasını engeller.

• Mesane, prostat, uterus (rahim), anal kanal gibi organlara giden sinirlerin ıkınma nedeniyle hasar görmesi engellenir.

• Anne adayını doğuma hazırlar. Sağlıklı doğum yapmak için çömelmenin önemi büyüktür.

• Alaturka tuvalet bacağı ve kalçayı kirli olabilecek bir yüzeye değdirmeyi gerektirmez.

• Alaturka tuvaletlerde anüs temizliği alafrangalara göre daha kolay ve daha sağlıklı olarak yapılır.

Bu ve benzeri avantajları için çocuklarımızı alaturka tuvalete, çömelerek ihtiyaçlarını gidermeye alıştırmalıyız.

Ayrıca hastaneler, okullar ve havalimanları gibi ortak kullanılan yerlerde, alaturka tuvaletlerin daha hijyenik olduğu için ve saydığımız diğer sebeplerden dolayı yaygınlaşması gerekir.

 

 


Mart 2017, 483 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Şaşırtan Organımız: Talamus

ARA BEYNİN bir parçası olan talamus, ceviz büyüklüğünde yaratılmış bir sinir dokusudur. İnsan beyninin orta kısmındadır. Koku duyusu dışında tüm duyu organlarının bağlantı yeri talamusta yer alır.

Devamı »

Beynimizin Şaşırtan ve Yeni Anlaşılan Esnekliği: Nöroplastisite

Nöroplastisite kavramı; gelişim, öğrenme, büyüme, yaşlanma, bozulma, hasarlanma, iyileşme, tedavi, terapi ve rehabilitasyon gibi farklılaşmanın yaşandığı tüm süreçlerde ortaya çıkan değişim ve düzenleme mekanizmalarının yönlendirdiği tüm ‘yeni’ veya ‘yeniden’ yapılanmaları ifade eder.

Devamı »

İnsan Beynine Özgü Heyecan Verici Keşif: Kuşburnu Nöronları

Beyinde keşfedilmemiş farklı hücre tiplerinin olması da muhtemel. Örneğin, araştırmacılar yakın bir zaman önce şeklinin adeta kuşburnu ağacını andıracak şekilde çok sayıda dallanmalar içermesi sebebiyle kuşburnu nöronu olarak adlandırdıkları yeni bir tür beyin hücresi keşfettiler ve bu hücrenin sadece insanlarda olduğunu tespit ettiler.

Devamı »

Tedavi İçin Yaratılan Canlı: SÜLÜK

Sülük insanlık tarihi kadar eski geleneksel bir tedavi şeklidir ve asırlardır pek çok hastalığa şifa vermeye devam ettiği gibi günümüzde de öneminden bir şey kaybetmiş değildir.

Devamı »