88 Yazı Aslınur Bahar

Yazar Profili »

Çiçeklerin Anlattığı Şey

Mart 2016, 471 408 Görüntülenme Eklenme Tarih: 10 Aralık 2019 18:17 Aslınur Bahar

 

DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ HİÇ; Allah çiçekleri yaratmasaydı, dünya nasıl bir yer olurdu!..

Şüphesiz ki, bu kadar renkli ve sanatlı olmazdı. Âlemler Rabbi her şeye bir güzellik vererek yaratıyor olsa da çiçeklere verdiği harika renk ve şekiller gerçekten hayret vericidir.

Elbette durup farkeden bir nazarla bakınca şaşmayacak olan var mıdır? Bundan dolayıdır ki, imanlarıyla ârif olan büyüklerimiz, çiçek gibi güzellikler karşısında “maşallah, lâ kuvvete illâ billah” yani, “bunu Allah yaratmış, zaten bu güzelliği ancak Allah yaratabilir” diyerek hayretlerini, takdirlerini ifade ederlermiş.

Evet bitkiler çok farklı şekil, renk ve kokularla yaratılıyor ve bunların pek çok anlamları da var.

Ancak bunların içinde en güzeli, Bediüzzaman Hazretlerinin dikkat çektiği gibi; çiçek gibi eserlerini böyle güzelliklerle yaratan Allah’ın güzelleştirme iradesi var ki böyle yaratıyor. Öyleyse bu sanatlı eserlerini en güzel şekilde anlayıp takdir edecek ve onları yaratan Allah’a en kapsamlı ve şuurlu muhatap olacak insanlara da, kudsî muhabbetiyle rahmet edecektir. Madem ki insanlar içinde Allah’a en güzel muhatap olan ve kulluk eden Hz. Muhammed’dir (asm); öyleyse Allah’ın habibi, en sevgili kulu da Odur.

Bize Rabbimizi ders veren ve Ona kulluk etmeyi öğreten Efendimize (asm) yerler ve gökler durdukça salât ve selâmlar olsun.

Rabbimiz (cc), Peygamber Efendimize, cennet çiçeklerinden bir buket yapıp teşekkürümüzü sunma imkânı versin. Amin.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

“BİLİM TARİHİNDE EZBER BOZAN PROF. DR. FUAT SEZGİN’LE BİRLİKTE” Kitabının Yazarı Âdem Özkan ile Bu Önemli Eserini Konuştuk

Röportaj

Devamı »

Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla Şifalı Bitkileri Konuştuk

En çok da havalar soğuduğunda, bağışıklık sistemimizin korunmasında, soğuk kış günlerinde aklımıza gelir şifalı bitkiler. Acaba bu tıbbi bitkilerden beklediğimiz faydaları alabilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu konularda bizi aydınlatması için yazarımız Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla bir söyleşi yaptık.

Devamı »

Ömer Sevinçgül İle Mervin Romanı Üzerine Konuştuk

Yazar Ömer Sevinçgül ile yabancı dillere de çevirileri yapılan kitaplarını, özellikle en son Arapça olarak yayımlanan Mervin romanını konuştuk…

Devamı »

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

“ÖLÜMDEN NE KORKARSIN, KORKMA EBEDİ VARSIN”

Devamı »