78 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

En Güzel Koku: Misk

Ağustos 2016, 476 225 Görüntülenme Eklenme Tarih: 12 Ocak 2020 18:04 Prof. Dr. Sefa Saygılı

 

Güzel koku, ruhun gıdasıdır ve ruhu güçlendirir.

Güzel koku, kalp, beyin ve diğer organlarımız için de faydalıdır; kalbi ferahlatır, bizi sevinçli ve mutlu kılar.

Bu yüzden Peygamber Efendimiz (asm), “Kime koku sunulursa onu geri çevirmesin, onun taşınması kolay ve kokusu iyidir” buyurmuştur.

Yine Efendimizin bir başka hadisi: “Haftada bir gün yıkanması ve varsa koku sürünmesi Allah’ın her Müslüman üzerindeki hakkıdır.”

Kokular pek çok çeşit ise de misk parfümlerin en muhteşemi, değerlisi ve en iyisidir. Cennet nimetlerindendir. Peygamberimiz: “Misk, kokuların en güzelidir” buyurmuştur. Ve onu başına, saçlarına ve sakalına sürerdi.

Hz. Ayşe validemiz Peygamberimizin ihrama girmeden önce, Kâbe’yi tavaftan önce ve bayramda misk içeren koku kullandığını bildirmiştir.

Hadislerde iyi ve güzel huylu salih insanlar da miske benzetilmiştir:

İyi sohbet arkadaşı misk satıcısı gibidir, sana misk vermese bile kokusu bulaşır. Kötü sohbet arkadaşı da körük çekene benzer. Tutuşturduğu ateş seni yakmasa da, üzerine dumanı bulaşır.”

Misk adı Kur’an-ı Kerîm’de bir yerde geçmekte ve güzel kokulara örnek kabul edilmektedir. (İntifar suresi, 26)

Misk, bir tür erkek ceylanın vücudunda yaratılan güzel kokulu bir maddedir. Erkek misk geyiğinin vücudundan çıkan, kokusu hoş ve kuvvetli, yağlı bir salgıdır.

Miskin sağlığımıza da bir çok faydası vardır:

Misk, mideyi kuvvetlendiren bir ilaçtır, ter kokusunu da keser. Kalbi takviye eder. Bulantı ve çarpıntıya iyi gelir. Havayı temizleyip güzelleştirir.

Zehirlenmeye karşı etkili yaratılmıştır. Özellikle kış döneminde yaşlılar ve zayıf yapılı insanlar için tavsiye edilir. İltihap giderici (antienflamatuar) faydası vardır.

Yağı protein içerir. Ayrıca enerji ve güç vermesi için de kullanılır.

Gözleri temizler, göz nemini alır.

Çocuklarda havale geçirmeyi, mide ağrısını önler.

Kısacası misk kokusuyla bizi rahatlatıp ferahlatırken, çeşitli organlarımıza da faydalar sunar.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ay ve İlginç Yaratılış Özellikleri

Kur'an-ı Hakîm'de, Ay’ın ölçülü yaratıldığı ve hareket ettirildiği ve ayrıca hayata hizmet edecek şekilde takdir edildiğine dikkatimiz çekilir. Biraz incelediğimizde, Ay’ın yapısı ve hareketleriyle ayetleri açıkladığını görürüz.

Devamı »

Dünyamız Dev Gezegenle Nasıl Korunuyor? / Jüpiter

Neredeyse sonsuzluğa uzanan büyüklükteki kâinatımızda, içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisi gibi yüz milyarlarca galaksi mevcuttur.

Devamı »

Darwin, Tavus Kuşlarını neden sevmezdi?

Darwinistler, canlıların hayatta kalabilmek için değişim geçirdiklerini ileri sürerler. Peki, öyleyse tavus kuşları neden yırtıcı hayvanların birkaç kilometre öteden bile görmesine sebep olan parlak, canlı renklere sahip oldular?

Devamı »

Alzheimer'dan Korunan Beyin Bölgesi

Demans hastalıklarının en önemli sebebi beyin hücrelerinin ve dokularının hasarlanmasıdır. Hasarlanma ise hücreler arası haberleşmeyi imkânsız kılar ve normal beyin işlevlerinin yeterince sağlıklı yapılamamasına sebep olur.

Devamı »