88 Yazı Aslınur Bahar

Yazar Profili »

Su Dünyasının Sakinleri: Balıklar

Ekim 2016, 478 281 Görüntülenme Eklenme Tarih: 12 Ocak 2020 22:31 Aslınur Bahar

 

Balıklar, denizleri şenlendiren canlıların genel ismidir. Eğer balıklar yaratılmasaydı denizlerin halini bir düşünün; bir de şimdiki canlı ve şenlikli halini…

Her yarattığı mahlûkunda farklı hikmetler ve güzellikler gösteren Allah (cc.), denizlerde harika özelliklerle pek çok balık yaratıp, denizleri kocaman bir seyirlik akvaryum olarak yaşatmaktadır.

Şimdi deniz gezginleri olan balıkları biraz daha yakından tanıyalım.

 

Balıklar suda nasıl haraket eder?

Sandık balığı ve denizatlarının dışında bütün balıklar vücutlarını ve kuyruklarını sallayarak yüzerler. Balığın bu haraketi, yılanın karadaki haraketine benzer. Onun için buna yılankavi haraket denir. Yılan, yerde haraket ederken vücudunun farklı kısımlarını yer üzerindeki ufak çıkıntılara bastırarak vücudunu öne iter. Balıklar da vücudunu kıvırırken suyu ittirerek ondan güç alır ve böylece kendini ileriye taşır.

 

Mini minnacık balık

Filipinler’de yaşayan bir kaya balığı 1 cm boyundadır.

 

En süslü balık

Balıkların hepsinde ayrı güzellikler ve süslü denecek formlar yaratılır, fakat bunların içinde en süslü olarak yaratılanı hindi balığıdır.

 

Balık yağmuru nedir?

Kasırga ve hortumlarla denizden taşınan balıklar, gökyüzünden yağmur gibi yağarlar. Bu duruma, balık yağmuru denir. 1806’da Almanya’nın Essen kentinde yağan dolu taneleri içinden bir tanesi bulundu. Dolunun içinde 4 cm. uzunluğunda bir sazan vardı.

2.7 kg ağırlığında bir başka balık da Hindistan’daki Jelapur’a gökten düştü.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

“BİLİM TARİHİNDE EZBER BOZAN PROF. DR. FUAT SEZGİN’LE BİRLİKTE” Kitabının Yazarı Âdem Özkan ile Bu Önemli Eserini Konuştuk

Röportaj

Devamı »

Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla Şifalı Bitkileri Konuştuk

En çok da havalar soğuduğunda, bağışıklık sistemimizin korunmasında, soğuk kış günlerinde aklımıza gelir şifalı bitkiler. Acaba bu tıbbi bitkilerden beklediğimiz faydaları alabilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu konularda bizi aydınlatması için yazarımız Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla bir söyleşi yaptık.

Devamı »

Ömer Sevinçgül İle Mervin Romanı Üzerine Konuştuk

Yazar Ömer Sevinçgül ile yabancı dillere de çevirileri yapılan kitaplarını, özellikle en son Arapça olarak yayımlanan Mervin romanını konuştuk…

Devamı »

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

“ÖLÜMDEN NE KORKARSIN, KORKMA EBEDİ VARSIN”

Devamı »