88 Yazı Aslınur Bahar

Yazar Profili »

Suya Gem Vuran Hayvanlar: Kunduzlar

Aralık 2016, 480 416 Görüntülenme Eklenme Tarih: 14 Ocak 2020 21:14 Aslınur Bahar

 

Kunduzlar yuvalarını suyun içinde yaparlar. Bu yuvaların girişi de suyun içinde olduğu için tehlikeli düşmanlardan korunmuş olurlar.

Bir kunduz yaptığı şeyler, aklı ve şuuru olmayan bir hayvan için imkânsız denecek işler ve planlardır. Neden mi? Çünkü önce yuva ve baraj için doğru yer tespiti; ardından da barajda kullanılacak ağaçların sırasına göre belirlenmesi, hazırlanması ve yerlerine sabitlenmesi ve en son da yaprak ve çamurdan bir harçla malzemelerin yapıştırılıp yapının dağılmaktan korunması… İşte bütün bunları yapmak birkaç mühendislik alanında bilgi sahibi olmak gerektiği halde, bir hayvan bütün bu bilgiye sahipmiş gibi mükemmel işler yapar.

 

Kunduzlar kemirip kestikleri ağaç dallarıyla barajlar inşa ederler. Barajlarının yıkılmaması için yuvanın ana taşıyıcısı olarak büyük kazıklar kullanırlar. Fakat bunları yere çakamayacakları için taşlarla sabitlerler.

Yuvanın ana taşıyıcılarından sonra da önce kalın dalları, ardından daha incelerini üst üste yığarlar. Ayrıca barajdaki suyun önünü tamamen kapamak gibi bir hata yapmazlar ve suyun seviyesini ayarlamak için kanallar bırakırlar.

En son da kil ve ölü yapraklardan hazırladıkları bir harçla yığdıkları dalları birbirlerine yapıştırırlar.

Böylece barajları hem su geçirmez hale gelir, hem de suyun akıntısına karşı dayanıklılık kazanır.

 

Kunduzlar barajlarını, suyun önünü tam 45 derecelik bir açıyla kesecek şekilde inşa ederler. Bu çok önemli ve ilginçtir. Çünkü insanların yaptıkları tüm hidroelektrik santral barajları da 45 derecelik açıyla inşa edilir.

Ancak bu akılsız, bilinçsiz hayvanlar bu kadar beceri gerektiren işleri yapıyor zannetmeyin sakın. Onlar sadece birer sebep olarak karşımızdadırlar. Allah (cc), canlı, cansız bütün sebepleri kullanarak sanatını ve eserlerini bizlere böyle göstermektedir. Yeryüzünde su ile, rüzgâr ile sıcak ve soğuk ile harika şekiller verdiği gibi; canlıları da onlara verdiği yetenek ve ilhamlarla sevk eder, onların eliyle benzersiz eserler yaratır.

 

 


Aralık 2016, 480 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

“BİLİM TARİHİNDE EZBER BOZAN PROF. DR. FUAT SEZGİN’LE BİRLİKTE” Kitabının Yazarı Âdem Özkan ile Bu Önemli Eserini Konuştuk

Röportaj

Devamı »

Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla Şifalı Bitkileri Konuştuk

En çok da havalar soğuduğunda, bağışıklık sistemimizin korunmasında, soğuk kış günlerinde aklımıza gelir şifalı bitkiler. Acaba bu tıbbi bitkilerden beklediğimiz faydaları alabilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu konularda bizi aydınlatması için yazarımız Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla bir söyleşi yaptık.

Devamı »

Ömer Sevinçgül İle Mervin Romanı Üzerine Konuştuk

Yazar Ömer Sevinçgül ile yabancı dillere de çevirileri yapılan kitaplarını, özellikle en son Arapça olarak yayımlanan Mervin romanını konuştuk…

Devamı »

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

“ÖLÜMDEN NE KORKARSIN, KORKMA EBEDİ VARSIN”

Devamı »