41 Yazı Prof. Dr. Nevzat Tarhan
Üsküdar Üniversitesi Rektörü-Psikiyatrist

Yazar Profili »

Çatışmalı İletişim Ayırıyor / Evlilik Terapisi

Mart 2020, 519 679 Görüntülenme Eklenme Tarih: 21 Şubat 2020 15:40 Prof. Dr. Nevzat Tarhan

 

 

Çatışmalı iletişim veya iletişimsizliğin olduğu evliliklere bakıldığında genellikle şu görülür: Karı ve koca, birbirlerine temas etmeyen iki paralel çizgi halindedirler. Biri duygusal olarak kıpır kıpırdır, duygularını ifade eder, gösterir ve aynı şekilde karşılık görmek ister. Ancak diğeri bunun aksi bir yapıdadır.

Duygusal olarak küttür; ağırbaşlı, suskun, içine gömülü yaşar. Böyle bir evliliğin tanığıyım. Kadın Artvinli, Karadenizli; heyecan dolu, duygularını yaşayan ve gösteren biri. Ancak eşi tam aksi…

İkisi de öğretim üyesi olmasına rağmen iletişimde problem yaşıyorlar. Kadın dışına dönükken erkek içine kapanık; kadın kendinden dışarı çıkarak mutlu olurken, erkek içine kaçarak mutlu oluyor. Anlaşılacağı gibi, meselenin çözümü için kadın arayışa girmişti.

“Ne yapabilirim, ne yapabiliriz?” diye sormuştu.

 

Altın Orta Nokta Kuralı

Aslında ona söylediklerim, bu tür problemi olan her evlilik için geçerli. Dediğim ve dikkat çektiğim, “altın orta nokta kuralı”dır. Bu kurala göre; iki taraf da birbirlerine doğru birer adım atacaktır. Koca bir adım, kadın bir adım; böylelikle adımlar artacak…

Kadın biraz durulacak, erkek ise biraz hareketlenecek… İkisi de kısmen kendilerini değiştirerek orta yerde buluşacaklar.

Kadın kendinden vazgeçmeden, birazcık eşine benzemeden, hep eşinden hareketlenmesini ve kendisine benzemesini isterse, onu büsbütün yitirir. Koca bu durumda bir saldırı karşısında olduğunu hisseder, esaret altına alınmak istediğini düşünür. Bu sebeple kadın eşini düzeltmekten ziyade ona yakınlaşmaya çalışmalıdır; kısmen ona benzeyerek, onun duyargalarını açabilir. Şüphesiz eş de bu yakınlaşmadan etkilenir, kendisinin de bir iki adım atması gerektiğini düşünür.

 

Kendine Benzetmeye Çalışmak

Arızalı evliliklerde genellikle eşler birbirlerini düzeltme yoluna gider. Kadın erkeği, erkek kadını… Kendini değiştirmeyi, düzeltmeyi düşünmez; bütün hatanın karşı tarafta olduğu zannedilir. Burada bir kibir durumu, narsizm de vardır.

Eşini kendine benzetmeye çalışmak çiğ bir tavırdır.

Hayır, hiç kimse mükemmel değil; birinin gerçekliği başkasının, herkesin gerçekliği olamaz. Evlilik, iki insanın gerçekliğinin karşılaştığı bir yerdir; iki taraf da kendince doğru şeyler barındırıyordur. Örnekteki evlilikte görüldüğü üzere, mutlak dışarı dönüklük, yoğun içe kapanıklık, ikisi de mutlak iyi ve kötü değildir. İkisi de aşırı uçtur; iyi olan denge halidir: Orta nokta…

 

İletişim Emek İster

Orta nokta, eşlerin birbirlerinin ilgilerini anlamaya çalışması halidir. Koca dışarıda hareketli ve seyahat halinde olmaktan çok, evde oturup kitap okumayı seviyorsa, kadın bir şekilde kitaplara yakın durmayı öğrenmeli. Erkek de eşinin bu dışadönük yönünü önemsemeli, birazcık dışarı çıkarak içindeki yoğunluktan kurtulmalı.

Evet, iletişim emek ister!

Emek verilmeden sağlıklı ve sahih bir iletişim gerçekleştirilemez.

Emek verildiğinde ise yavaş yavaş iletişimin kurulduğu görülecektir. İletişim konusunda ise kitaplar yazılıyor, konunun uzmanları vardır. Bunlardan da istifade yoluna gidilebilir.

 

 


Mart 2020, 519 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Anne ve Babalara 20 Maddelik Sihirli Formül / Bir Çocuğun En Büyük Şansı!..

Mutluluk, başarılı olmak ya da iyi yetiştirilmek çocuklarımız için tek başına yeterli değil. Hem akademik hem de yaşama dair başarı ve mutluluk için bu üçlünün bir arada olması gerekir. Ebeveynlerimize 20 formülden bahsetmek istiyorum. Bir çocuğun en büyük şansı bu düsturları uygulamaya çalışan anne ve babaya sahip olmasıdır:

Devamı »

Neden Aile Manifestosu?

Toplumun temel taşı olan ailenin güçlü olması, günümüz koşullarında en büyük ihtiyaç. O nedenle ailenin önemini her koşulda vurguluyor ve son kale aile diyoruz. Aile kurumu, pandemi sürecinde çok önemli bir sınavdan geçti. Temeli güçlü olan aileler, bu sınavı başarıyla atlatırken, sorunların ertelendiği ailelerin ise bu sınavda biraz daha fazla zorlandıklarını gözlemledik.

Devamı »

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Ne Anlama Geliyor?

Eğer toplumsal cinsiyet eşitliğini “kadın ve erkek biyolojik olarak eşittir” olarak anlıyorsanız yanlıştır. Çünkü kadın ve erkek, yasalar ve fırsatlar yönünden eşittir ve eşit olmalıdır. Biyolojik olarak eşit değildir; çünkü genleri farklıdır. Psikolojik olarak eşit değildir; çünkü duygu ifadeleri farklıdır.

Devamı »

Ruh Sağlığını Belirleyen İki Duygu: Sevgi ve Güven / Duygulara Renk Verseydik Hangi Rengi Alırlardı?

Duyguları genel manada tasnif edersek, iki türlüdür. Bunlardan birincisi, hem insanlarda hem de diğer canlılarda bulunan yemek, içmek, barınmak, cinsellik, saldırganlık, korku gibi genetik eğilimimiz olan temel somut fizyolojik duygulardır. Diğeri ise sevgi, nefret, umut, güven gibi sadece âdemoğluna ait olanlardır. Esas duygulara yaklaşımla diğerlerine yaklaşım birbirinden farklıdır.

Devamı »