138 Yazı Selim Gündüzalp

Yazar Profili »

Karardı Köz, Tükendi Söz

Ocak 2013, 433 123 Görüntülenme Eklenme Tarih: 19 Nisan 2020 17:59 Selim Gündüzalp

 

Bir zamanlar kömür bir mangalın içine konulur ve evin bahçesinde yakılır, köz haline gelip duman çıkartmaz olunca da odaya götürülür ve bununla ısınmaya çalışılırmış. 

Böyle bir kış mevsiminde, bir aile dostlarını ziyarete gitmişler. Fakat ziyareti uzatıp o kadar çok oturmuşlar ki, ev sahibinin uykusu gelmiş. Zaten konuşacak bir şey de kalmamış. Mangalı şöyle bir karıştıran ev sahibi bakmış ki, mangaldaki közler de tükenmiş. Bunun üzerine samimi arkadaşına şaka yollu takılmış, ''Karardı köz, tükendi söz.'' demiş. Mesajı alan arkadaşı da hemen ayağa fırlayıp, ''Zaten biz de kalkmıştık.'' deyip müsaade istemiş. Daha sonraları bu hatıra anlatıla dinlene ''Karardı köz, tükendi söz.'' deyimi dillerde yer edip yatma zamanının geldiğini hatırlatmak için söylenir olmuş.

...

Bu deyim, daha çok yatma zamanının geldiğini hatırlatmak için, ''artık konuşulacak şeyler konuşuldu, zaman da tükendi.'' anlamında kullanılır.

 

 


Ocak 2013, 433 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Haydi Bakalım

Neyi dinlesen, kendine özel bir dille konuşur. Her şey ses verir anlayana, geçip gitmeyene… Yıldızı dinlesen, dereyi dinlesen; ağacı dinlesen, kuşu dinlesen… “Nerede beni dinleyen, nerede sesimi duyan?” der adeta. Ve bin bir gecenin içinden bir ses gelir: “Ben seni dinliyorum.” der. Ve açılır sırlar, hikmetler… Dinleyen anlar!.. Düşünün bir yayla başındasınız, bir gece vakti bir ağacın tepesindesiniz, herkesten uzak, her şeye yakınsınız… Yalnızlık! Dışı yalnızlaştıkça, içi kalabalıklaşıyor

Devamı »

Rabbimizin Nimetleri Saymakla Biter mi!

Dün neredeydik, bugün nerede… Günbegün ağacın başındaki bir meyve gibi olgunlaşan hayatımız, dört bir yandan akıp gelen nimetler. Neler neler… Saymakla bitmez. Hangi birini sayabiliriz ki? Rabbimizin bizi yok iken yaratıp var ettiğini mi, bitki ya da hayvan değil bir insan olarak yaratmasını mı?.. Hayat verip sürdürmesini mi? Belki her gün ne kazalar, ne hastalıklardan korunuyoruz da haberimiz bile olmuyor…

Devamı »

Tohumdan Çınara

Ne acayip değil mi! Cenab-ı Hak tohumu ve ağacı bir makine gibi yapmış. Bir küçücük tohum, koca ağacı içinde saklıyor; adeta bir ağaç makinesi gibi çalışıp ağaç üretiyor. Ağaç da meyve makinesi gibi çalışıp lütf-u ilahi ile meyve üretiyor.

Devamı »

Rabbim, Her İşine Hayretteyim

Beyaz ve tatlı meyveleri olan bir dut ağacının altındayım. Sanki tüm varlığın odak noktasındayım...

Devamı »