134 Yazı Selim Gündüzalp

Yazar Profili »

Hikmetinden Sual Olunmaz

Şubat 2013, 434 75 Görüntülenme Eklenme Tarih: 20 Nisan 2020 18:23 Selim Gündüzalp

 

Osmanlı Meclisinde Adliye Nazırı Abdurrahman Paşa (d.1833-ö.1912), toplantıda akıl erdiremediği bir şey olursa oğlu Hikmet Paşa'dan sormak için; ''Teemmül edeyim de, rey-i âcizanemi önümüzdeki defa arz edeyim.'' dermiş. Yani bugünkü tabirle: ''Araştırayım da âcizane görüşlerimi önümüzdeki toplantıda sunayım.'' dermiş.

Acele bir iş olmazsa ne âlâ... Fakat beklenemeyecek önemli işler için de bu usulü uyguladığı için, Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Memduh Paşa (d.1839-ö.1925) bu hâlden rahatsız olarak:

''Kendisinden cevab-ı şafi alınamaz. Hikmetinden de sual olunmaz. Artık ne yapmalı bilmem.'' dermiş.

İşte, ''Hikmetinden sual olunmaz.'' deyimi, ''birisine yaptığı işin sebebinin sorulamaması'' durumlarında söylenir olmuş.

 

 


Şubat 2013, 434 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Tohumdan Çınara

Ne acayip değil mi! Cenab-ı Hak tohumu ve ağacı bir makine gibi yapmış. Bir küçücük tohum, koca ağacı içinde saklıyor; adeta bir ağaç makinesi gibi çalışıp ağaç üretiyor. Ağaç da meyve makinesi gibi çalışıp lütf-u ilahi ile meyve üretiyor.

Devamı »

Rabbim, Her İşine Hayretteyim

Beyaz ve tatlı meyveleri olan bir dut ağacının altındayım. Sanki tüm varlığın odak noktasındayım...

Devamı »

Yeniden Başlayalım!

Haydi, yeniden başlayalım hayata.

Devamı »

Ramazan ve anılar

Zaman, saatte başka, oruçlunun içinde başka işler. Oruçlunun huzurunu, sükûnunu, mutmain olmuş kalbini, manevi âlemlerin havasını solumuş ruhunu ölçebilecek bir alet var mı?

Devamı »