88 Yazı Aslınur Bahar

Yazar Profili »

Reçete

Temmuz 2013, 439 146 Görüntülenme Eklenme Tarih: 30 Nisan 2020 12:47 Aslınur Bahar

 

Duyduklarından etkilenerek dış görünümüne biraz çeki düzen vermeye niyetlenen genç bir bayan, fazla bulduğu kilolarından kurtulmak için doktora başvurdu.

Doktor genç bayanı dikkatle dinledikten ve istediği birkaç tahlilin sonuçlarını inceledikten sonra reçetesini yazdı:

“İki gün bu reçetedeki yiyecekleri yiyeceksiniz, bir gün atlayacaksınız” dedi. “İki gün yine bu yiyecekleri yiyeceksiniz, sonra yine bir gün atlayacaksınız ve böylece devam ettiğinizde altı hafta sonunda göreceksiniz ki, on kilo vermişsiniz.”

Aradan altı hafta geçti ve genç bayan tekrar doktora gitti. Fakat tam yirmi kilo zayıflamıştı.

Doktor hem şaşkın, hem de merakla sordu:

“Bu nasıl oldu böyle?” dedi. “Planladığımızdan tam iki kat fazla zayıflamışsınız.”

Genç bayan derin bir iç çekti ve başarısını gururla şöyle anlattı:

“Doktor bey” dedi. “İki gün bu yazdığınız yiyecekleri yedim. Dediğiniz gibi, sonraki gün de sabahtan akşama kadar ip atladım. Yani çok zor geldi ama... Bakın, başarmışım değil mi?..”

İnsanlar aynı kelimeleri kullansalar da, herkesin kendine has bir anlam dünyası ve amacı vardır. Bu sebeple insanlar duydukları şeylerden farklı anlamlar çıkarırlar. Hz. Mevlana bundan ötürü şöyle demiş: “Sen söylesen de, anlattıkların karşındakinin anladığı kadardır.”

 

 


Temmuz 2013, 439 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

“BİLİM TARİHİNDE EZBER BOZAN PROF. DR. FUAT SEZGİN’LE BİRLİKTE” Kitabının Yazarı Âdem Özkan ile Bu Önemli Eserini Konuştuk

Röportaj

Devamı »

Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla Şifalı Bitkileri Konuştuk

En çok da havalar soğuduğunda, bağışıklık sistemimizin korunmasında, soğuk kış günlerinde aklımıza gelir şifalı bitkiler. Acaba bu tıbbi bitkilerden beklediğimiz faydaları alabilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu konularda bizi aydınlatması için yazarımız Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla bir söyleşi yaptık.

Devamı »

Ömer Sevinçgül İle Mervin Romanı Üzerine Konuştuk

Yazar Ömer Sevinçgül ile yabancı dillere de çevirileri yapılan kitaplarını, özellikle en son Arapça olarak yayımlanan Mervin romanını konuştuk…

Devamı »

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

“ÖLÜMDEN NE KORKARSIN, KORKMA EBEDİ VARSIN”

Devamı »