9 Yazı Nihal Balcı
Mikrobiyolog

Yazar Profili »

Covid-19 ve Komplo Teorileri

Haziran 2020, 522 32 Görüntülenme Eklenme Tarih: 28 Mayıs 2020 17:53 Nihal Balcı

Haziran 2020, 522 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

İndirgenemez Bütünlük Çürütüldü Mü?

Devamı »

Covid-19 ve Komplo Teorileri

Ertesi gün telefonum çaldı. Arayan dekanın asistanıydı, ve bana dekandan bir mesaj iletiyordu. Ben uluslararası bir öğrenciydim, Amerikan vatandaşı değildim, ve Biyosavunma bölümünden bir ders alamazdım. Dekan tekrar sisteme girip dersi bırakmamı istiyordu. Asistana, bunun yasak olsa, sistemin buna izin vermeyip beni kaydetmeyeceğini söylesem de, sonuçta dersi bırakmak zorunda kaldım. Tabii ki bu olaydan dolayı ders daha da ilgimi çekti. Bu derste ne konuşuluyordu ki yabancı bir öğrencinin bunla

Devamı »

Virüs, Bakteri ve Parazitler Olmasaydı Dünya Nasıl Bir Yer Olurdu?

Bütün virüsler, bakteriler, parazitler bir gecede ortadan kaybolsa ne olurdu? Milyonlarca insan sıtma, grip, veba gibi hastalıklardan kurtulur, daha sağlıklı olur, daha iyi çalışır, ve hayatlarından daha çok zevk almaya başlardı. Hayvanları ve ürünleri de daha sağlıklı ve güçlü olur muydu?..

Devamı »

Trafik Cezası

1992’de Yeshiva Üniversitesi tarafından geliştirilen “Masumlar Projesi”, ABD’de yalancı şahitlik, yanlış görgü şahitliği, baskı altında zorla yaptırılan itiraflar veya kötü avukatlar gibi nedenlerle hapse girmiş birçok mahkuma yardımcı oluyor. DNA veri tabanları ile suç mahallindeki bulgular karşılaştırılarak yapılan eşleştirmeler ile gerçek suçlular ortaya çıkarılırken, haksız yere hapse giren pek çok insan da özgürlüğüne kavuşuyor.

Devamı »