3 Yazı Zeynep Tomor

Yazar Profili »

Elmayı Nasıl Bilirsiniz?

Aralık 2012, 432 209 Görüntülenme Eklenme Tarih: 06 Haziran 2020 21:11 Zeynep Tomor

 

Yaratıcımızın, postacı ağaçların elleriyle bizlere gönderdiği meyve hediyelerinde farklı farklı şifalar da var. Hangi hediyenin paketini açsak, başka bir âlemi gösteriyor bizlere. Bu şaşırtıcı âlemlerden birisi de elma. Elmanın yüzlerce faydasından birkaçı şöyle:

Öğle yemeklerinden önce yenen bir elma, bağırsakların çalışması için faydalı. Çünkü elmanın bağırsaklardaki bakteri üretimini ayarlayarak uzun vadede hazmı kolaylaştırıcı bir özelliği de var.

Yemekten sonra yenen sert bir elma, çiğnenirken aynı zamanda diş minelerini de temizlediği için çürümelere karşı yararlı oluyor.

Gece yatmadan önce yenen bir elma, neredeyse uyku ilacı kadar tesirli. 18. yy.’da C. W. Hufeland adlı bir doktor, bunu hastalarına ilaç olarak tavsiye ediyordu. Ve bu sayede düzenli bir uykuya kavuşan hastaları arasında Goethe, Schiller, Jean Paul gibi ünlüler de vardı.

 

 


Aralık 2012, 432 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Araba

Neşeli Öykü

Devamı »

Elmayı Nasıl Bilirsiniz?

Yaratıcımızın, postacı ağaçların elleriyle bizlere gönderdiği meyve hediyelerinde farklı farklı şifalar var.

Devamı »

Dünyanın İlk Yıldız Mimarı: Mimar Sinan

Dünyanın en büyük ve en insani medeniyetini kuran ve eserleriyle bizlere ulaşmasını sağlayan daha nice değerlerimizi tanıtmak için daha çok çalışmamız gerekiyor.

Devamı »