TR EN

Dil Seçin

Ara

Çölde Hayat / Allah İsterse Çöl Çiçek Tarlası Olur

Çölde Hayat / Allah İsterse Çöl Çiçek Tarlası Olur

Allah isterse çöl çiçek tarlası olur

 

Şili’de yer alan ve dünyanın polar olmayan en kuru çölü olan Atacama, çiçek tarlasına dönüştü. Görünürde çorak olan çöl, değişen hava şartları dolayısıyla çöl görüntüsünden uzaklaşarak bambaşka bir hal aldı.

Tek bir yağmur damlası olmadan 173 ay, yani 16 yıl 2 ay geçiren Atacama çölü, dünyanın en kuru bölgesi olma rekorunu elinde tutuyordu.

2015 yılı sonunda gerçekleşen en güçlü kasırgalardan olan Patricia Kasırgası, bir ihtimal çiçek tohumlarını da yanında getirerek bu harika tabloları seyredebilmemize sebep oldu.

Kısa süre aralığında bölgeye ortalama 14 yıllık yağmurun yağması ile yer altından patlayarak çıkan çiçekler çölü renklere boyadı. Ulusal Turizm Servisi yöneticisi Daniel Diaz, “Bu çiçek yoğunluğunun başka bir örneği yoktu ve gerçek şu ki bu olayın aynı yıl iki kere gerçekleşmesi ülke tarihinde görülmemiş bir şey olmuştu. Bizim için çok büyük bir sürprizdi” şeklinde açıkladı.

Bu olağanüstü durumu iklim değişikliği ile ilişkilendirilse de yöre halkı bu sayede artan turizm getirisinden dolayı oldukça memnun. Sadece Atacama’da değil Utah’da da buna benzer bir durumun yaşandığı belirtiliyor.

 

173 ay yani 16 yıl 2 ay tek damla su düşmeyen çöle yağmur yağarsa ne olur? Allah (cc) yaparsa böyle çöl, çiçek bahçesi olur.

 

Dünyanın en kurak çölü Atacama, Patricia Kasırgasının taşıdığı tohumlar ve yağış sebebiyle ikinci kez çiçekle donandı.

Merhum Mehmed Kırkıncı, yaşanan bu hadisenin hayatın bir gerçeği olduğuna ve kötü gibi görünen pek çok şeyin irade-i ilahi tarafından hayırlara sebep yapıldığına şu cümleleriyle dikkatimizi çekiyor:

Evet, güzel şeyler, görünürde kahharane fırtınaların peşinden geliyor. Gök gürültüsü ve şimşeğin ardından yağmurun gelmesi gibi, anne de çektiği azim sancılar sonucunda evladına kavuşuyor.

Aynı şekilde, toprak altında parçalanıp dağılan bir çekirdeğin kalbinden de muhteşem bir ağaç, güzel çiçekler varlık âlemine geliyor.

“Olabilir ki siz, bir şeyden hoşlanmazsınız; oysa ki o sizin için daha hayırlıdır. Yine olabilir ki, siz bir şeyi seversiniz, oysaki o sizin için bir kötülüktür. Allah bilir, siz bilmezsiniz.” (Bakara Suresi; 216)

Dünyaya yeni gelen bir çocuk, diş sahibi olmak için damaklarının yarılmasına rıza gösteriyor ve çektiği o acının sonunda inci gibi dişlere sahip oluyor. Ve nihayet insan da bu dünyada çeşitli eza ve cefalara, bela ve musibetlere düçâr oluyor, neticede vefat edip, toprağın altına giriyor; fakat ebedî saadet de, iman ve sabır kaydıyla bu fırtınaların semeresi olarak veriliyor.