36 Yazı Ömer Sevinçgül

Yazar Profili »

Sinirliyim, Gelmeyin Üstüme!

Haziran 2016, 474 202 Görüntülenme Eklenme Tarih: 13 Aralık 2019 20:35 Ömer Sevinçgül

 

“Ben sinirli biriyim. Hatalarıma hoşgörüyle bakılmalı. Mahşerde hesabım da ona göre görülmeli” diyor kimileri... Bunlara bir ayrıcalık tanınacak mı gerçekten?”

Onların yanına başkalarını da koyabilirsin... Kimi daha güzel, kimi daha güçlü, kimi daha şehvetli, kimi daha atak, kimi daha zekidir... Sıralamayı sürdürmek mümkün... 

Meselenin enteresan yönlerinden biri de, bir kişide bu özelliklerin tümünün toplanmaması. Kimi sinirlidir ama mal tutkunu değildir. Kimi şehvetlidir ama başkasını kandıracak kadar cin fikirli olmayabilir. Kimi pek güzeldir ama aynı oranda mal tutkunu, şehvetli, sinirli olmaz. Nadiren ikisi, üçü aynı şahısta bir araya gelir. 

Üstesinden gelinemez bir teklif yapılmıyor. İnsafla düşünen hiç kimse, “Bana takatimin üstünde bir yük yüklendi, bu nedenle taşıyamadım, günahlara girdim” demez.

Evet, o adil davranır, asla zulmetmez. Her insanı kendi imkânları oranında sorumlu tutar. Bizim üniversiteye giriş sınavlarına benzemez onun sınavı. Herkesin durumunu, imkânlarını, çevresini, karakterini, neyi niçin yaptığını, nelerden ne oranda etkilendiğini en iyi o bilir. 

İlmi tüm evreni kuşatmıştır, tıpkı Güneş ışığının yeryüzünü kaplaması gibi. Madem öyle, bizim bu konuda kaygı duymamıza gerek yok. Onun adaletine, merhametine, hikmetine tam bir itimatla güvenmeliyiz. 

Sinirli adama gelince... Şu evrende her bireyin kendine özgü bir sınavı var. Sınav sorularından bazıları öbürlerine oranla daha zor olabiliyor. 

Hani okulda derlerdi ya hocalar, “bu soru elli puanlık” diye, bu da öyle. Sinirlilik onun en zor sınav sorusudur, kuşkusuz. Beklenen cevabı verirse ödülü de aynı oranda büyük olacak.

Zor sorular için daha çok çalışılır, bilirsin. İşte bizimki de bunu yapacak, kendi huyunu bilip sinirini yatıştırmanın yollarını arayacak. Bu ruh fırtınasının yönünü olumlu hedeflere çevirecek. Sabretmeyi, kendini sakinleştirmeyi, kavga etmemeyi öğrenecek.

Kısacası, ileri düzeyde olan sinirlilik hâlini ıslah edecek. Kendini dizginlemenin yöntemlerini arayacak, bulacak. Bu uğurda nefsiyle amansız bir biçimde savaşacak.

Zoru başarana ne mutlu!

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Rastlantı Öyle mi?

Bütün bu olaylar kendi kendine mi oluyor? Görünen varlıklar birer yapı taşı olan zerrelerin, atomların eserleri mi? Her akıl sahibi kabul eder ki, atomlar bir bilince sahip değiller. Ne ilimleri var ne de iradeleri...

Devamı »

Uzayda Hayat

“Dünyadan başka yerde yaşam var mı, yok mu diye tartışılıyor. Kimi var diyor, kimi yok diyor, kimi bilemeyiz diyor. Peki, sen ne diyorsun?”

Devamı »

Deprem Kader Değil mi?

Bediüzzaman Hazretleri, bir risalesinde, “insanların ağzından çıkan ve küfrü işmam eden kelimeler var,” der ve inananların bu kelimeleri “bilmeyerek” kullandıklarını söyler. Küfrü işmam eden, yani “koklatan, kendilerinden küfür kokusu gelen” kelimeler... Bu tesbiti okuduktan sonra ben de kelimeleri koklamaya çalışıyorum. Gün geçmiyor ki böyle bir sözle karşılaşmayayım. İşte onlardan biri: “Deprem kader değildir!”

Devamı »

Ruh Nereye Gider?

“Merak ediyorum, ölüm nasıl gelir, bedenden ayrılan ruh nereye gider, sonra neler olur? Bunları aşama aşama anlatır mısın bana!”

Devamı »