Nisan 2020

Nisan 2020, 520

 

Merhaba değerli dostlar,

Nisan sayımızı da sizlere ulaştırmaktan mutluluk duyuyoruz. Hayırlara vesile olsun inşaallah.

Dünyada yaşıyoruz; burada rahat yok ve aslında olmaması da normal. Çünkü dünya, kısa süreliğine kaldığımız ve dünya hayatının ötesinde hikmetleri olan bir yer.

Dünya, bir açıdan Allah’ın eserlerinin sergilendiği bir tefekkür ve ibret yeri; bir açıdan kendimizi ve Âlemler Rabbini tanıdığımız, yeteneklerimizin açığa çıktığı bir eğitim alanı; bir açıdan da bize verilen maddi-manevi imkânları kullandığımız yerine göre kâr veya zarar edebileceğimiz, ahiret ticareti yaptığımız bir yer—ki Allah yolunda harcadıklarımızın karşılığında, Rabbimiz, ebedî Cenneti vaad ediyor… Biliyoruz ki, sanat eseri tefekkür ve inceliklerini anlamak içindir; okul eğitim içindir; iş yeri üretim içindir. Bunlar rahat, keyif, eğlence için değildir. Bu sebeple Allah Resulü’nün hatırlattığı gibi “Dünyada rahat yoktur” ve keyif, eğlence amaçlanmaz.

Bir de şu var; mesela İstanbul’a eğitim için gittiğimizde eğitimimizi yaparız ama gitmişken yemek de yeriz, gezeriz, farklı faaliyetler de yapabiliriz. Fakat sorulduğunda “eğitim için geldim” deriz, yemek yemeye, gezmeye, eğlenmeye geldim demeyiz… Dünya hayatı da böyledir; bu fani hayatı verip ebedi hayatı kazanmak için buraya geldik ama gelmişken helâl dairesinde farklı şeyler de yapıyoruz. Ancak biliyoruz ki, dünyada bulunmamızın asıl amacı, bizi yaratan, yaşatan Allah’ın razı olacağı işler yapmak ve böylece ebedî hayatı kazanabilmek…

Evet çok şükür ki Müslümanız ve bizim ölçümüz ahirettir; bir şey, ahirette faydalı ya da zaralı olmasına göre iyi veya kötü olur. Ayette buyurulduğu gibi, “…Belki de sizin hoşlanmadığınız şey, hakkınızda hayırlı olur; hoşlandığınız şey ise sizin için bir şer olur…” Peki, iyi mi kötü mü nasıl anlayacağız?.. İman nazarıyla ve ahiret açısından baktığımızda, iyiler de kötüler de değişecek ve her şey yerini bulacaktır.

Yaşadığımız salgın ve bazı afetlere de böyle bakabiliriz. Öncelikle başını ve sonunu bizim tayin etmediğimiz bir hayat bu. Daha da önemlisi bize göre asıl musibet ve bela “dine gelendir.” Allah’ın emirlerini yapmamak/yapamamak, ahirette zarar ettirecek haller ve işler gerçek belalardır. Dünyaya ait musibet, bela, felaket dediğimiz şeyler ise ahiret açısından bakılınca, sevaba, affa, kurtuluşa vesile olacaksa belki musibet bile sayılmazlar. Peygamber Efendimiz'in (asm) bu sebeple, ahirette musibetzedelere verilecek mükafatları gören insanların, keşke bizim de başımıza gelseydi diye imreneceklerini haber verdiği hadisleri vardır.

Evet biz Müslümanız ve ayette dikkatimizin çekildiği gibi “başkalarının Allah’tan ümit etmediklerini biz ümit ediyoruz.” Bizim ümit edeceğimiz, yardım bekleyeceğimiz, sığınacağımız, isteyeceğimiz ve isteklerimize cevap verebilecek bir Rabbimiz var… İnsanlarla aynı acıları yaşıyoruz, ama bu acıların kusurlarımıza kefaret ve bağışlanmamıza vesile olmalarını ümit ediyoruz. Aynı zorluklarla mücadele ediyoruz, fakat ahiret açısından sevap kazandıracağını ümit ediyoruz. Aynı hastalıkları çekiyoruz, ancak bu çektiklerimizin bize, hem günahlarımıza kefaret olarak, hem de ibadet sevabı kazandırarak fayda da sağlayacağını ümit ediyoruz. Çünkü biz Allah’a inanıyoruz; Onun verdiği akıl ve yeteneklerle tedbirimizi alıyor ve Ona güveniyoruz.

Ne mutlu bize ki, biri fani, diğeri ebedi iki hayatımız var. Rabbimiz her iki hayatın hayırlarını lütfetsin ve şerlerinden muhafaza etsin. Amin.

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ın.

Selam ve muhabbetlerimizle…

 

— Suat Ünsal

 

 

Koronavirüs Hakkında Merak Edilen Sorulara Cevaplar

Koronavirüs Hakkında Merak Edilen Sorulara Cevaplar

Çin’in Wuhan kentinde Aralık 2019’da ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (COVID-19) Mart ayı ortalarına kadar 65’i aşkın ülkeye yayıldı. Durumun ciddiyeti artarken herkesin merakı koronavirüs haberlerine yöneliyor, bu ortam da yalan yanlış bilgilerin yayılmasını kolaylaştırıyor. Hatta etrafta dolaşan pek çok yanlış bilgi sebebiyle, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu duruma “infodemik” ismini vererek dikkat çekti. Bu sebeple koronavirüse ilişkin doğru bilgileri öğrenmek hayati önem taşıyor. Çünkü yanlış

Devamı »

Araştırmaların Gösterdiği En Doğru Beslenme: Aralıklı Açlık

Araştırmaların Gösterdiği En Doğru Beslenme: Aralıklı Açlık

Aralıklı açlık; günlük öğünler arasında 16-17 saat bir şey yememek suretiyle aç kalmaktır. Yani buna, biz Müslümanların uyguladığı şekliyle ‘oruç tutmak’ da diyebiliriz.

Devamı »

Benlik Duygusu İnsana Niçin Verilmiştir? / Enenin Açtığı Kapılar / Ayetteki Emanet Kavramı

Benlik Duygusu İnsana Niçin Verilmiştir? / Enenin Açtığı Kapılar / Ayetteki Emanet Kavramı

“Âlemin miftahı (anahtarı) insanın elindedir ve nefsine takılmıştır.” “Kâinat kapıları zâhiren açık görünürken, hakikaten kapalıdır.” “Âlemin miftahı” ifadesi “kâinat kitabının anlaşılması” mânâsında mecazî bir ifadedir...

Devamı »

Dua Mükâfattır

Dua Mükâfattır

Zafer Dergisi olarak, Ramazan-ı şerifinizi tebrik ediyoruz. Allah (cc), bu ayın tüm bereket ve güzelliklerinden istifadenizi bol eylesin.

Devamı »ÖNCEKİ SAYILAR

Mart 2020

Mart 2020

Devamı »
Şubat 2020

Şubat 2020

Devamı »
Ocak 2020

Ocak 2020

Devamı »
Aralık 2019

Aralık 2019

Devamı »