TR EN

Dil Seçin

Ara

Mart 2024

post-title

Mart 2024, 567

Merhaba değerli dostlarımız,

Geçtiğimiz ay, kar tanelerini konu alan yazıyı kapağa çıkardık. Yazıyı yazan Prof. Dr. Mustafa Nutku hocamıza sürpriz yapalım demiştik. Çünkü ileri yaşına ve hastalıklarına rağmen sürekli bir gayret içindeydi. Yazılar yazıyor, yazdıklarını ingilizceye tercüme ediyor, medyada şahit olduğu doğruları destekleyip cesaretlendirirken, hataları da gerekli izahları yaparak uyarıyor düzeltmeye çalışıyordu. Belki de bu fani hayatı baki olarak kazanmanın yolunu bu şekilde bulmuştu. Doğru da yapıyordu…

Biz bu düşüncelerle hocamıza bir sürpriz hazırladık fakat asıl sürpriz bize idi; dergimiz baskıdayken hocamızın vefat haberini aldık. Evet derler ya, “insan ne der; kader ne der…” diye, işte böyle, kaderin hükmü her şeyin üstünde. Hocamız aslında büyük nasihatler de vererek gitti; öncelikle kimin ne zaman öleceği belli değil, her an ölüm kapımızı çalabilir; diğeri de “Hazırlanınız; başka, daimî bir memlekete gideceksiniz. Öyle bir memleket ki, bu memleket ona nisbeten bir zindan hükmündedir” cümlesinin bildirdiği hakikati… 

İnşaallah hocamızın yaptığı hayırlar, Rabbimizin rızasına mazhar olmuştur ve ona en güzel sürprizler olarak takdim edilir. Başta Mustafa Nutku hocamıza ve tüm geçmişlerimize rahmetler olsun, Rabbimiz Ramazan-ı Şerifin kudsiyeti hürmetine hepsini affetsin, kabirlerini cennet bahçeleri yapsın. Ayet-i kerimede ne kadar büyük ve güzel bir müjde veriyor Rabbimiz, mealen, “Yaptıklarına karşılık olarak, onlar için ne mutluluklar saklandığını hiç kimse bilemez.” (Secde suresi, 17)

Asıl sürpriz bu. Rabbimiz hepimizi o gün sevinenlerden eylesin…

Ramazan geldi, tebrik ediyoruz ve tüm Müslüman kardeşlerimizin her türlü sıkıntılardan kurtulmalarına vesile olmasına dua ediyoruz.

Ramazan’ın orucu, dünyada âhiret için ziraat ve ticaret etmeye gelen insanın kazancı açısından çok verimlidir. Ramazan-ı Şerif adeta âhiret ticareti için gayet kârlı bir pazardır.

Ramazan-ı Şerifte amellerin sevabı bire bindir, Leyle-i Kadir’de ise otuz bindir.

Ramazan-ı Şerif, bu fâni dünyada, fâni ömür içinde ve kısa bir hayatta, bâki bir ömür ve uzun bir hayat-ı bâkiyeyi kazandırabilir.

Rabbimiz, bu ayın tüm hayırlarından, güzelliklerinden hisselerimizi bol eylesin. 

Mart sayımız da yazarlarımızın katkıları, siz abonelerimizin destekleri ve dostlarımızın duaları ile ellerinize ulaştı. Herkese teşekkür ediyoruz. Rabbimiz bu hayrın mükâfatını bire bin versin. Dualarımız, ibadetlerimiz kabul olsun. Amin.

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ındır…

 

— Editör

Dergideki Yazılar