64 Yazı Suat Ünsal

Yazar Profili »

''Kullarım Sorarlarsa...''

Mayıs 2015, 461 207 Görüntülenme Eklenme Tarih: 16 Mart 2020 16:35 Suat Ünsal

 

Geçenlerde, kızım meraklı bir ses tonuyla sordu, “Baba” dedi, “dualarımız bazen kabul olmuyor değil mi?”

Aslında bu, her dua edenin sorduğu ya da soracağı bir sorudur. Her insan duasının anında kabul edilmesini ister elbette. Fakat duaların hemen kabul edilmeyişinin vaya öyle görünmesinin hikmetleri de vardır. Bu konu ayrıca üzerinde düşünülmesi gereken önemli bir konudur. Çünkü duaların hemen kabul olmamasının da insana pek çok açıdan faydaları olmaktadır…

Kızımın sorduğu soruya, “Allah bütün dualarımızı kabul eder, yani karşılık verir, cevap verir bize” diyerek hadisi şerifte belirtildiği gibi, Allah’ın dualarımıza üç şekilde karşılık verdiğini kısaca anlattım.

Ardından da ben ona bir soru sordum ve dedim ki: “Çok sevdiğin birisi senden bir şey istese verir misin?” Kızım tereddüt etmeden “Evet” dedi.

Dedim ki; “Fakat sen bilsen ki o istediği şey, ona zarar verecek, onu üzecek… O sevdiğin kişiye yine de istediği şeyi verir misin?”

Kızım biraz düşünerek cevapladı bu sefer: “İnsan sevdiği birisinin zarar görmesini istemez; ona o şeyi vermem, vermemeye çalışırım…” dedi.

Onun bu cevabı üzerine dedim ki: “Allah da bizi çok sevdiği, üzülmemizi istemediği için, istediklerimizi bazen erteliyor…”

 

***

 

“Kullarım senden Beni sorarlarsa, Ben çok yakınım. Bana dua ettiğinde, dua edenin duasına cevap veririm. Onlar da Bana cevap versinler ve Bana iman etsinler ki, doğru yolu bulmuş olsunlar.” (Bakara, 186)

...

Peygamber Efendimiz (asm) şöyle buyurdu:

“Dua edenin, ya günahı affolur veya hemen hayırlı karşılığını görür, yahut ahirette mükâfatını bulur.” (Deylemi)

...

Her dua makbuldür, Allah (cc) katında karşılık bulur. Dualara icabet ise üç şekilde gerçekleşir:

Ya edilen duanın aynen dünyada eseri görünür. Veya Allah-ü Teâlâ kişiye istediği şeylerden daha hayırlısını nasip eder. (Zira istediklerimizin bizim için hayırlı mı şer mi olduğunu bilen Allah’tır; biz bunu bilemeyiz.) Ya da ebedî hayat açısından kabul olur. Yani dua eden, duasının karşılığını cennet nimetleri olarak alır. (sorularlaislamiyet.com)

 

 


Mayıs 2015, 461 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yol

Diline gelmez ama kalbinden çıkmaz bir özel yerin sevdasını kalbine koyan, belli ki burada kaybolman için var etmedi seni… Bir yol olmalı…

Devamı »

Şimdi Aramızda Olsaydı…

Selim Gündüzalp abimiz şimdi aramızda olsaydı, ihtimal ki, 500. sayımıza nasıl geldiğimizi konuşuyor olurduk…

Devamı »

Cennet Kütüphanesi

Hayatımız bir kitap gibi. Ömrün bitiminde tamamlanacak bir kitap. Acaba bizim ömür kitabımızın değeri ne olacak?

Devamı »

Kum Tepelerine İsim Vermezler

Sağlam bir dağ gibi ol. Savrulma kum tepeleri gibi. Kalbine onun bunun taşıdığı yalanları koyma. Seni yaratandır senin dostun. Seni sevdiğini seni yaratarak gösterdi.

Devamı »