88 Yazı Aslınur Bahar

Yazar Profili »

Kudret Hazinesinin Güneşleri

Haziran 2015, 462 215 Görüntülenme Eklenme Tarih: 19 Mart 2020 18:37 Aslınur Bahar

 

Gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz yıldızların her biri çok farklıdır. Bazıları yakın gibi dursalar da, aralarında rakamla ifade etmekte zorlanacağımız büyük mesafeler vardır. Yıldızların yaydıkları ışınları, ısıları, parlaklıkları ve renkleri bile birbirlerinden farklıdır.

Yıldızları parlak birer nokta gibi görsek de aslında sandığımızdan çok daha büyüktürler. Hatta o kadar ki; içine trilyonlarca Dünya’nın sığacağı kadar büyük olanları bile vardır.

Bir yıldız, doğduğunda hidrojenden oluşan sıcak bir gaz topudur ve merkezindeki reaksiyonlarla hidrojen helyuma dönüştürüldüğü için parlamaktadır.

Bir yıldızın denge durumunda (sıcaklık, basınç ve enerjinin gereken oranda olması) kalabilmesi gerekir. Bu denge durumuna, “hidrostatik denge” denilmektedir. İşte Allah’ın kudretini buradan biraz anlayabiliriz ki, yıldızları kendi içine çökmekten ve dağılıp gitmekten koruyup onları her an dengede tutmaktadır!.. “Onun hâkimiyeti, gökleri ve yeri kaplamıştır. Onları tutup muhafaza etmek Allah’a ağır gelmez.”

Bir yıldızı diğerinden ayıran ana faktör ise, yıldızın kütlesidir. Farklı yıldızları şöyle gruplayabiliriz:

1) Güneş’ten daha sönük ve 3000˚C yüzey sıcaklığındaki hafif kütleli yıldızlar.

2) 6000˚C yüzey sıcaklığına sahip Güneş tipi yıldızlar.

3) Güneş’ten daha fazla yüzey sıcaklığına sahip 100.000 Güneş kadar ve çok daha parlak olan ağır kütleli yıldızlar.

Eğer bizim güneşimiz 1. gruptaki gibi hafif kütleli bir yıldız olsaydı, düşük yüzey sıcaklığı sebebiyle Dünya’mızda böyle bir yaşam olmayacaktı. Işığı az olduğu için belki gündüz bile olmayacaktı.

3. gruptaki gibi daha ağır kütleli bir yıldız olsaydı, çok yüksek yüzey sıcaklığı nedeniyle Dünya kavrulacak ve yine yaşam mümkün olmayacaktı. Yoğun parlaklığından dolayı da Dünya’da gece olmayacaktı.

Yani şu anki Güneşimiz, tam bizim için gereken kütle, parlaklık ve sıcaklıkta ayarlanmış ve yaratılmıştır. “Güneş ve ay (belli) bir hesap iledir.” (Rahman Suresi, 5)

Onlar, …göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) ‘Rabbimiz, Sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek yücesin, bizi ateşin azabından koru’.” (Al-i İmran Suresi, 190-191)

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

“BİLİM TARİHİNDE EZBER BOZAN PROF. DR. FUAT SEZGİN’LE BİRLİKTE” Kitabının Yazarı Âdem Özkan ile Bu Önemli Eserini Konuştuk

Röportaj

Devamı »

Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla Şifalı Bitkileri Konuştuk

En çok da havalar soğuduğunda, bağışıklık sistemimizin korunmasında, soğuk kış günlerinde aklımıza gelir şifalı bitkiler. Acaba bu tıbbi bitkilerden beklediğimiz faydaları alabilmemiz için nelere dikkat etmemiz gerekir? Bu konularda bizi aydınlatması için yazarımız Prof. Dr. Fatih Satıl Hocamızla bir söyleşi yaptık.

Devamı »

Ömer Sevinçgül İle Mervin Romanı Üzerine Konuştuk

Yazar Ömer Sevinçgül ile yabancı dillere de çevirileri yapılan kitaplarını, özellikle en son Arapça olarak yayımlanan Mervin romanını konuştuk…

Devamı »

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

“ÖLÜMDEN NE KORKARSIN, KORKMA EBEDİ VARSIN”

Devamı »