32 Yazı Mehmet Tüzün
Psikiyatrist

Yazar Profili »

Görmediğine İnanmak

Mayıs 2016, 473 282 Görüntülenme Eklenme Tarih: 13 Aralık 2019 19:05 Mehmet Tüzün

 

Kuran’ın hemen başlarında, Bakara suresinin ilk ayetlerine gerçek müminlerin tarifi vardır. İlk cümle ise şudur: “Onlar gayba (görmediklerine) iman ederler.”

Aslına bakarsanız bu tarif, mümin bile değil, insan olmanın tarifidir. Zira gördüğünden görmediğine intikal etmek, yani görmediğine inanmak, sadece insana has bir özelliktir. İnsanı hayvandan ayıran en önemli noktadır.

Hemen bir örnek verelim:

Evinize geldiğinizde, etrafı dağınık, çekmeceleri açılmış ve karıştırılmış görürseniz, gördüklerinizden hareketle görmediğinize hükmeder ve “Eve hırsız girmiş.” dersiniz. Sonra da “Acaba hâlâ evde mi?” diye tedbirli bir araştırma yapar, yakınlarda olmasın diye etrafa bakar, değerli eşyalarınızı kontrol eder, ayrıca polise de haber verirsiniz.

Oysa bir köpeğin kulübesini darmadağın etseniz, içindeki yemek kabını da alsanız, gelip manzarayı gördüğünde sadece öylesine bakar ve yaşamına devam eder. Ne “Kim yapmış bunu?” diye araştırır, ne gömdüğü kemikleri kontrol eder, ne de havlayıp kendince şikayetçi olur.

Zira hayvanlarda, gördüğünden görmediğine intikal etmek, yani akıl yürütme yeteneği yoktur. Bu özellik sadece insana verilmiştir.

O yüzden, kainata bakıp bu muazzam sanatın arkasındaki yaratıcıyı bulmaya çalışmak görevi de sadece insanlara verilmiştir. Ve sadece insanlar bu görevi yerine getirebilir. Zaten sadece insanlar gayba, görmediklerine inanırlar.

İnsan gibi insan olmak umuduyla.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Tekrar Evlenme Yasağı / Peygamber Hanımları Hakkındaki Bir Hükmün Hikmeti

Bilindiği gibi, Ahzab suresi’nin 6. ayetinde “Peygamber, müminlere kendilerinden daha yakındır; eşleri de onların anneleridir.” buyurulurken, aynı surenin 53. ayetinde de “Resulullah’tan sonra onun hanımlarını ebediyen nikah edemezsiniz. Bu Allah katında çok büyük bir günahtır.” hükmü yer almaktadır. Yani Resulullah’ın boşaması veya vefatı sonrasında, hanımlarının başkaları ile evlenmeleri haram kılınmıştır. Öncelikle Resulullah’ın hiçbir hanımını boşamadığı bilgisini hatırladıktan sonra, bu ya

Devamı »

Görmediğine İnanmak

Görmediğine inanmak, sadece insana has bir özelliktir.

Devamı »

Huzura Ermenin En Kısa Yolu

“Mutlu insan, mutlu olup olmadığını düşünecek vakti olmayan insandır.” denilmiştir.

Devamı »

Birisi Seninle Hidayete Gelse 3 - Anlatmak, Ama Nasıl?

“Allah’ın birisini senin aracılığınla hidayete getirmesi, senin için Güneş’in üzerine doğduğu her şeyden daha hayırlıdır.” - Hz Muhammed (asm)

Devamı »