14 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Putlar ve Puta Tapanlar

Mayıs 2018, 497 148 Görüntülenme Eklenme Tarih: 01 Mayıs 2018 04:17 Prof. Dr. Sefa Saygılı

Geçtiğimiz yıllarda Hindistan’a seyahat etme fırsatımız olmuştu. İneğe verilen ve tapınmayı andıran aşırı önem, yollarda dolaşan maymun ve benzeri hayvanlar, Ganj Nehrindeki hacı olma merasimleri, cesetlerin yakılması dikkat çekici ve tabi ki muhteşem Taç Mahal’i görmek nefes kesici idi.

Ayrıca uzak olmasına rağmen Serhend’e gitmiş ve iki bin yılının yenileyicisi İmam Rabbani Hazretlerini ziyaret etmiştik.

Bu arada Sihlerin tapınakları, Hintlilerin gariban kesimleri ve Yeni Delhi şehrinin gizemlerini keşfetmeye çalışmıştık.

Saymakla bitmeyen ilginç yer ve olaylar, merak uyandıran güzellikler ve şaşırdığımız tanıklıklar. Oldukça hesaplı turistik hediyelerden ve el yapımı eşyalardan almıştık.

Benim orada gördüğüm ve unutamadığım bir olay ise Hint tapınaklarında rengârenk insan ve hayvan figürlü putların oluşu ve biz nasıl Rabbimizin huzurunda secdeye varıyorsak onların da o putlara secde etmeleriydi. Bunu vecd içinde ve kendinden geçmiş görüntüde yapıyorlardı.

Daha sonra başka ülkelerde, başka tapınaklarda benzer hadiseleri müşahede etmiştim. Biz puta tapmayı İslam tarihi kitaplarından biliyoruz. Peygamber Efendimiz (sav) o dönemi sona erdirmiş, aradan 15 asır geçmişti. Artık bu devirde puta tapacak derecede fikren gelişmemiş insanların bulunamayacağı düşüncesindeydim. Allah’ın (cc) fiillerini, nimetlerini, bir takım canlı-cansız varlıklara vermek, onlardan bilmek ve onlara minnet duyup tapmak şaşılacak şeydi...

Dönüşte bir büyüğüme anlattığımda bana şu ibretli cevabı verdi:

“Putperestlik bu devirde olur mu derken tabi ki haklısın. Günümüzde elbet insanlar cahiliye devrinde olduğu gibi Kâbe’yi, camileri, sokakları ve evlerini putlarla doldurup onlara secde etmiyorlar. Helvadan put yapıp acıktıklarında yeme devri kapandı.

Ancak dünya sevgisi, mal hırsı, heva, heves ve şehvet arzuları gibi başka çeşit putları kalplerine dolduranlar var aramızda. Sonra bu putlar az veya çok bizlerin kalbini ve beynini de işgal etmiyor mu?

Eski putlar günümüzde de var, fakat görünüşleri ve mahiyetleri değişik olanlara daha çok dikkat etmek lazım.”

Doğru söze ne denir?:

“Rabbim bizi maddi manevi putlardan uzak etsin.”YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bir Yaprak Alıp Baktığınızda...

Eline bir yaprak alıp incelemek, evirip çevirip detaylarını keşfetmek ne zevkli bir iştir… Hele de mevsim mevsim tazelenen renkli manzaralar… Yapraklar dünyaya renk olur. Âlemler Rabbi dünyayı yapraklarla boyar… Tabiatın tüm renkleriyle yaratılan yapraklar, harikulade tablolar seyretmemizi sağlar.

Devamı »

Apandis Boşuna Yaratılmadı

Bilim İnsanları Apandisin Önemli Bir Amacını Keşfetti

Devamı »

Seyahat Edin Sağlıklı Kalın

Seyahat etmek zamanımızda çok kolaylaştı. Hem yolların, hem de araçların kalitesinin artması insanların her mevsim ve birkaç gün de olsa kısa seyahatlere çıkmalarını mümkün kılıyor. Fakat her yiğidin yoğurt yiyişi farklı olduğu gibi, yolculuklar da farklı farklı oluyor...

Devamı »

Yamyamlık Masal mı, Gerçek mi?

Gerek filmlerde, gerekse basılı medyada yamyamlık konusu sürekli işlendiği için bunun gerçekten var olduğu konusunda herkeste bir kanaat oluşmuştur. Peki, yamyamlık gerçekten var mıdır yoksa anlatıla anlatıla inandığımız bir masal mıdır?

Devamı »