25 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Putlar ve Puta Tapanlar

Mayıs 2018, 497 1187 Görüntülenme Eklenme Tarih: 01 Mayıs 2018 04:17 Prof. Dr. Sefa Saygılı

Geçtiğimiz yıllarda Hindistan’a seyahat etme fırsatımız olmuştu. İneğe verilen ve tapınmayı andıran aşırı önem, yollarda dolaşan maymun ve benzeri hayvanlar, Ganj Nehrindeki hacı olma merasimleri, cesetlerin yakılması dikkat çekici ve tabi ki muhteşem Taç Mahal’i görmek nefes kesici idi.

Ayrıca uzak olmasına rağmen Serhend’e gitmiş ve iki bin yılının yenileyicisi İmam Rabbani Hazretlerini ziyaret etmiştik.

Bu arada Sihlerin tapınakları, Hintlilerin gariban kesimleri ve Yeni Delhi şehrinin gizemlerini keşfetmeye çalışmıştık.

Saymakla bitmeyen ilginç yer ve olaylar, merak uyandıran güzellikler ve şaşırdığımız tanıklıklar. Oldukça hesaplı turistik hediyelerden ve el yapımı eşyalardan almıştık.

Benim orada gördüğüm ve unutamadığım bir olay ise Hint tapınaklarında rengârenk insan ve hayvan figürlü putların oluşu ve biz nasıl Rabbimizin huzurunda secdeye varıyorsak onların da o putlara secde etmeleriydi. Bunu vecd içinde ve kendinden geçmiş görüntüde yapıyorlardı.

Daha sonra başka ülkelerde, başka tapınaklarda benzer hadiseleri müşahede etmiştim. Biz puta tapmayı İslam tarihi kitaplarından biliyoruz. Peygamber Efendimiz (sav) o dönemi sona erdirmiş, aradan 15 asır geçmişti. Artık bu devirde puta tapacak derecede fikren gelişmemiş insanların bulunamayacağı düşüncesindeydim. Allah’ın (cc) fiillerini, nimetlerini, bir takım canlı-cansız varlıklara vermek, onlardan bilmek ve onlara minnet duyup tapmak şaşılacak şeydi...

Dönüşte bir büyüğüme anlattığımda bana şu ibretli cevabı verdi:

“Putperestlik bu devirde olur mu derken tabi ki haklısın. Günümüzde elbet insanlar cahiliye devrinde olduğu gibi Kâbe’yi, camileri, sokakları ve evlerini putlarla doldurup onlara secde etmiyorlar. Helvadan put yapıp acıktıklarında yeme devri kapandı.

Ancak dünya sevgisi, mal hırsı, heva, heves ve şehvet arzuları gibi başka çeşit putları kalplerine dolduranlar var aramızda. Sonra bu putlar az veya çok bizlerin kalbini ve beynini de işgal etmiyor mu?

Eski putlar günümüzde de var, fakat görünüşleri ve mahiyetleri değişik olanlara daha çok dikkat etmek lazım.”

Doğru söze ne denir?:

“Rabbim bizi maddi manevi putlardan uzak etsin.”



YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bu Ne Şiddet Bu Öfke!

Medyaya göz attığınızda hep öfke haberleri ile dolu. İnanın televizyonda haberleri izleyemez olduk. Yaralamalar, cinayetler, taciz ve kavgalar…

Devamı »

Düşünceyi Sese Dönüştürmek Mümkün mü?

Geçtiğimiz Nisan ayında “düşüncenin sese dönüştürülmesi” konusunda bir araştırma yayınlandı. Ve merak konusu sorular başlıklara taşındı: Düşünceleri kayıt altına alabilecek bir cihaz mı geliştirildi? Söz konusu cihaz ile başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğünü anlayabilecek miyiz? İç konuşmalarımız yazıya dökülebilecek mi?..…

Devamı »

Öfkenizi Kullanın / Öfke Zararlı mı, Faydalı mı?..

Öfkenin duygu olarak büyük bir güç verdiği açıktır. Öfkenin verdiği gücü aklımızla ve tecrübemizle yönlendirirsek ortaya çok faydalı sonuçların çıkmasını da sağlayabiliriz...

Devamı »

Beyindeki Karmaşık Ama Mükemmel İletim Sistemi

1.300 gram kadar gelen beynimizde 100 milyar sinir hücresi (nöron) ve bunun 10 katı kadar destek olan glia hücreleri mevcuttur. Her bir nöron, başka bir nöronla yaklaşık 10 bin bağlantı halindedir. Bu bağlantıların toplam sayısı ise 10 üzeri 15 (1 katrilyon) gibi hayal edemeyeceğimiz büyük bir rakama ulaşır.

Devamı »