40 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Putlar ve Puta Tapanlar

Mayıs 2018, 497 3054 Görüntülenme Eklenme Tarih: 01 Mayıs 2018 04:17 Prof. Dr. Sefa Saygılı

Geçtiğimiz yıllarda Hindistan’a seyahat etme fırsatımız olmuştu. İneğe verilen ve tapınmayı andıran aşırı önem, yollarda dolaşan maymun ve benzeri hayvanlar, Ganj Nehrindeki hacı olma merasimleri, cesetlerin yakılması dikkat çekici ve tabi ki muhteşem Taç Mahal’i görmek nefes kesici idi.

Ayrıca uzak olmasına rağmen Serhend’e gitmiş ve iki bin yılının yenileyicisi İmam Rabbani Hazretlerini ziyaret etmiştik.

Bu arada Sihlerin tapınakları, Hintlilerin gariban kesimleri ve Yeni Delhi şehrinin gizemlerini keşfetmeye çalışmıştık.

Saymakla bitmeyen ilginç yer ve olaylar, merak uyandıran güzellikler ve şaşırdığımız tanıklıklar. Oldukça hesaplı turistik hediyelerden ve el yapımı eşyalardan almıştık.

Benim orada gördüğüm ve unutamadığım bir olay ise Hint tapınaklarında rengârenk insan ve hayvan figürlü putların oluşu ve biz nasıl Rabbimizin huzurunda secdeye varıyorsak onların da o putlara secde etmeleriydi. Bunu vecd içinde ve kendinden geçmiş görüntüde yapıyorlardı.

Daha sonra başka ülkelerde, başka tapınaklarda benzer hadiseleri müşahede etmiştim. Biz puta tapmayı İslam tarihi kitaplarından biliyoruz. Peygamber Efendimiz (sav) o dönemi sona erdirmiş, aradan 15 asır geçmişti. Artık bu devirde puta tapacak derecede fikren gelişmemiş insanların bulunamayacağı düşüncesindeydim. Allah’ın (cc) fiillerini, nimetlerini, bir takım canlı-cansız varlıklara vermek, onlardan bilmek ve onlara minnet duyup tapmak şaşılacak şeydi...

Dönüşte bir büyüğüme anlattığımda bana şu ibretli cevabı verdi:

“Putperestlik bu devirde olur mu derken tabi ki haklısın. Günümüzde elbet insanlar cahiliye devrinde olduğu gibi Kâbe’yi, camileri, sokakları ve evlerini putlarla doldurup onlara secde etmiyorlar. Helvadan put yapıp acıktıklarında yeme devri kapandı.

Ancak dünya sevgisi, mal hırsı, heva, heves ve şehvet arzuları gibi başka çeşit putları kalplerine dolduranlar var aramızda. Sonra bu putlar az veya çok bizlerin kalbini ve beynini de işgal etmiyor mu?

Eski putlar günümüzde de var, fakat görünüşleri ve mahiyetleri değişik olanlara daha çok dikkat etmek lazım.”

Doğru söze ne denir?:

“Rabbim bizi maddi manevi putlardan uzak etsin.”YAZARIN DİĞER YAZILARI

Şaşırtan Organımız: Talamus

ARA BEYNİN bir parçası olan talamus, ceviz büyüklüğünde yaratılmış bir sinir dokusudur. İnsan beyninin orta kısmındadır. Koku duyusu dışında tüm duyu organlarının bağlantı yeri talamusta yer alır.

Devamı »

Beynimizin Şaşırtan ve Yeni Anlaşılan Esnekliği: Nöroplastisite

Nöroplastisite kavramı; gelişim, öğrenme, büyüme, yaşlanma, bozulma, hasarlanma, iyileşme, tedavi, terapi ve rehabilitasyon gibi farklılaşmanın yaşandığı tüm süreçlerde ortaya çıkan değişim ve düzenleme mekanizmalarının yönlendirdiği tüm ‘yeni’ veya ‘yeniden’ yapılanmaları ifade eder.

Devamı »

İnsan Beynine Özgü Heyecan Verici Keşif: Kuşburnu Nöronları

Beyinde keşfedilmemiş farklı hücre tiplerinin olması da muhtemel. Örneğin, araştırmacılar yakın bir zaman önce şeklinin adeta kuşburnu ağacını andıracak şekilde çok sayıda dallanmalar içermesi sebebiyle kuşburnu nöronu olarak adlandırdıkları yeni bir tür beyin hücresi keşfettiler ve bu hücrenin sadece insanlarda olduğunu tespit ettiler.

Devamı »

Tedavi İçin Yaratılan Canlı: SÜLÜK

Sülük insanlık tarihi kadar eski geleneksel bir tedavi şeklidir ve asırlardır pek çok hastalığa şifa vermeye devam ettiği gibi günümüzde de öneminden bir şey kaybetmiş değildir.

Devamı »