Mayıs 2018

Mayıs 2018, 497

 

Merhaba sevgili dostlar,

Hem baharın, hem içinde bulunduğumuz bereketli ayların, hem de yeni sayımızın sevinci ve heyecanıyla merhaba…

Üç aylar ve özellikle Ramazan Ayı, taze ve bereketli bir bahara girer gibi adım attığımız manevi mevsimlerdir. Bu manevi baharlarda havamız da dünyamız da kalplerimiz de değişir; normal zamanlarda yapamadığımız ibadetler, alamadığımız kararlar özellikle Ramazan’da kolay olur. Çünkü bu aylar mübarek aylardır; Âlemler Rabbi (cc) pek çok lütuflarını bu aylarda bahar yağmurları gibi yağdırır hayatlarımıza.

Bunun için bu aylarda Allah’ın yardımıyla tazelenmek, ciddi kararlar almak, hayata ‘taze bismillah’ diyerek yeni bir sayfa açmak kolaylaşır ki; bunlara hava, su gibi ihtiyacımız vardır. Hem de koşar adım yaşadığımız şu zamanda önemini anlayamadığımız kadar ihtiyacımız vardır.

Evet durup düşünmemize mani olacak her tedbir eksiksiz alınır sanki. Oysa bizim düşünmeye ihtiyacımız vardır: zaman hızla akıyor; ömür dakikaları kum saatinin taneleri gibi durmaksızın tükeniyor; yolumuzda ölüm, kabir, sırat, mahşer var; ebedi bir hayatı kazanmak ya da kaybetmek gibi çetin bir durum var… Bizim düşünmeye ve ciddi kararlar almaya ihtiyacımız var.

İşte fırsatlar ayı Ramazan, adeta akıntıya kapılmış bir halde yaşayan bizlere tutunacak sağlam bir ip gibi yetişir.

Aman dikkat edelim, bu fırsat çarpıp geçmesin, kaçırmayalım…

Madem insanı en çok meşgul eden midesi Ramazan orucuyla tatilde; hazır mide fabrikası susmuş, gürültüsüyle aklımızın, kalbimizin sesini bastıramaz olmuş, tam da bunu bir fırsata çevirme zamanıdır şimdi.

Düşünelim ki, yoluna koymamız gereken sadece dünya hayatımız değil, kabir ve ardından ebedi hayatımız var; şu hayatın sağlığı, zindeliği kadar ebedi hayatımızın sağlığı için de almamız gereken tedbirler var; dünya sınavları gibi ebedi hayatın da sınavını veriyoruz…

İşte her Ramazan’la böyle imdada yetişir, akıntıda sürüklenmekten kurtulmak isteyenlere bir ip uzatır, bir fırsat verir şefkatli Rabbimiz…

Evet bunun için Ramazan hoş gelir; hep güzel gelir, güzelliklerle gelir.

Manevi baharımız olsun Ramazan Ayı. Hayırlı olsun. Her iki hayatımız için hayırlı adımlara vesile olsun…

Ramazan Ayı madem manevi bereketiyle bir ömrün mahsulatını bir ayda kazandıracak bir mevsim, şimdiden müjdeler olsun…

Rahmet dolu bulutlar gibi gelsin; apaydınlık sabahlar gibi doğsun.

Bu Ramazan, bir ömür varidâtı kadar kazançlı olsun…

Bizleri de dualarınızda unutmayın inşaallah.

Bu sayımızda da emeği ve duası olan herkese teşekkür ediyoruz. Allah razı olsun.

Abone yapma konusunda yardımlarınızı bekliyoruz. Bu minvalde küçük bir emeğinizin, büyük sonuçları olacak inşaallah…

Evet gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ın.

Allah’a emanet olunuz.

 

 

Hoş Geldin Ramazan

Hoş Geldin Ramazan

Hoş gelir Ramazan! Her zaman, hoşluklarla gelir!

Devamı »

Su ve İnsan

Su ve İnsan

İnsan kaynaklı sorunların çözümü yine insandadır. Kötülüğü iyilikle savmak gibi meşakkatli ama Allah katında çok makbul bir mücadele yolu var önümüzde. Yapıcı bir dil, sorunların çözümünde önemli muhakkak.

Devamı »

Yüze Yüze Kuyruğuna Gelmek

Yüze Yüze Kuyruğuna Gelmek

İKİ TİLKİ AVCISI ava çıkmışlar. Epey bir zaman dolaştıktan sonra bir tilki görüp peşine takılmışlar...

Devamı »

Cennet Kütüphanesi

Cennet Kütüphanesi

Hayatımız bir kitap gibi. Ömrün bitiminde tamamlanacak bir kitap. Acaba bizim ömür kitabımızın değeri ne olacak?

Devamı »

Feth-i Mübin Sadece Bir Fetih mi?

Feth-i Mübin Sadece Bir Fetih mi?

Hz. Peygamberin (sav) övgüsüne mazhar olan Fatih Sultan Mehmed, fetihleri, projeleri ve icraatları ile tarihin akışını ve geleceği tayin etti. Yahya Kemal’in deyişiyle İstanbul’da sadece mekânı değil, zamanı da fethetti. İstanbul’un Fethi, yalnızca bir savaşın kazanılması, bir şehrin ele geçirilmesi değildir. Etkileri bugün de süren, insanlık ve medeniyet tarihinde köklü değişikliklere yol açan muazzam bir hadisedir.

Devamı »

Ramazan Ayına Özel Bitki Çayları

Ramazan Ayına Özel Bitki Çayları

Ramazan ayında oruçla birlikte vücutta oluşacak susuzluk ve mide rahatsızlıklarına karşı hangi bitki çaylarını içmek gerekir?

Devamı »

Kalbinizi Çantada Taşısaydınız

Kalbinizi Çantada Taşısaydınız

Kalbimiz bir saatte 300 litre, bir günde 7200 litre kan pompalar.

Devamı »

Domatesçi Milyoner

Domatesçi Milyoner

Bir gün dersten çıktığımda eve dönmek için pazara girdim. Satıcılar her zamanki gibi bağırıyordu. Tezgâhların arasından zorlukla ilerlerken, biri bana laf attı: “Hocam! Domates vereyim. İster misiniz?”

Devamı »

Yarını Düşünmek

Yarını Düşünmek

Bir günümüzü boş ve faydasız şeylerle geçirdiğimizde, ertesi gün elimizde bir hiç kalır.

Devamı »

Kur'an Yeter Diyenlere

Kur'an Yeter Diyenlere

Ülkemizde Kur’ân hakikatlerine gönülden bağlı, İslâm ahlâkını benimsemiş, ibadetlerini yerine getiren büyük bir gençlik kesimi var. Bunların sayılarının her geçen gün biraz daha artması, bütün düşmanlarımızı derinden düşündürüyor. Bu yıkıcı güçler, gençliğin İslâm’la tanışmasına engel olmak için özellikle içkiyi, uyuşturucuyu, sefahati, her türlü ahlâk dışı işleri sürekli teşvik ediyorlar.

Devamı »

Çöl Tavukları Yavrularına Nasıl Su Taşıyor?

Çöl Tavukları Yavrularına Nasıl Su Taşıyor?

Bu kuşların çok ilginç bir özelliği vardır. Çölün bir yerindeki yavrularına su taşırlar. Ama nasıl? Bir düşünün; eli yok, kabı yok, boru döşeyemez… Bu durumdayken suyu çöl şartlarında kilometrelerce mesafeye nasıl götürecek?

Devamı »

Seni Nasıl Anlatsın ki Bu Kalem!

Seni Nasıl Anlatsın ki Bu Kalem!

“Size kendi içinizden öyle bir peygamber geldi ki, sizin sıkıntıya uğramanız ona ağır gelir. O size çok düşkün, mü'minlere çok şefkatli, çok merhametlidir.” (Tevbe, 128)

Devamı »

Bu Kimin Harikası?

Bu Kimin Harikası?

Bir gezi sırasında hedefimiz Kars’tan yola çıkıp, Çıldır Gölü’nü gördükten sonra Gürcistan’a—pek gidilmeyen—Ahıska bölgesinden giriş yapmaktı.

Devamı »

Kulak Zarı Titrediğinde...

Kulak Zarı Titrediğinde...

Biz KULAK ZARI deriz ama İngilizler ona EAR DRUM yani KULAK DAVULU derler. Her ne kadar “kulak zarı” demeyi tercih ediyorsam da, “kulak davulu” denmesini hiç garip bulmuyorum. Çünkü kulak zarı, tıpkı bir davulun gergin deri yüzeyi gibidir.

Devamı »

Kaptan

Kaptan

Neşeli öykü

Devamı »

İslam'da Sanat ve Estetiğin Temelleri

İslam'da Sanat ve Estetiğin Temelleri

Sanatın ve estetiğin temelleri ruh güzelliğine dayanır. Hangi sanat dalı olursa olsun görülen ve işitilen güzelliğin arkasında daima mananın güzelliği insanı cezbeder.

Devamı »

Helal Yaşamın İpuçları

Helal Yaşamın İpuçları

Bir şeyi kim icat etmiş ise veya kim yaratmış ise, elbette ki onu en iyi bilen o olacaktır. İcat ettiği şeyin kullanma kılavuzunu da o yazacaktır. İnsanın muciti, yaratanı Âlemler Rabbi, bizim kullanma/yaşama kılavuzumuzu gönderdiği semavi kitaplarda beyan ettiği gibi, gönderdiği elçilerle de kılavuzu anlamamızı ve tatbik etmemizi bize öğretmiştir. Allah’ın (cc) elçileriyle beyan ettiği kılavuza göre yaşadığımızda hem insanlığımız gelişecek, hem de maddi-manevi arızalardan kurtulacağız.

Devamı »

Kötülükler Niçin Var?

Kötülükler Niçin Var?

Dünyada güzelliklerle beraber çirkinlikler, iyiliklerle beraber kötülükler, hayırla beraber şer de bulunur. Ancak yaratılışta esas olan şey güzelliktir, hayırdır, iyiliktir. Çirkin ve kötü olarak görünen şeyler de, aslında, güzelliğin ve hayrın ortaya çıkmasına bir vesile olarak yaratılmıştır.

Devamı »

''Seni Elimden Kim Kurtaracak?''

''Seni Elimden Kim Kurtaracak?''

İslam ordusu Nahl vadisinde mola verdiği sırada, bir ara Peygamberimiz ordugâhtan ayrıldı. Tek başına, bir ağaç altına, istirahat için çekildi. Bu durum, azılı bir İslam düşmanı olan Gatafan kabilesi reisi Gavres için, bulunmaz bir fırsattı. Bu şansı hemen değerlendirmeyi düşündü. Peygamberimize suikast için, saklandığı tepeden sessizce inmeye başladı...

Devamı »

Putlar ve Puta Tapanlar

Putlar ve Puta Tapanlar

Geçtiğimiz yıllarda Hindistan’a seyahat etme fırsatımız olmuştu. İneğe verilen ve tapınmayı andıran aşırı önem, yollarda dolaşan maymun ve benzeri hayvanlar, Ganj Nehrindeki hacı olma merasimleri, cesetlerin yakılması dikkat çekici ve tabi ki muhteşem Taç Mahal’i görmek nefes kesici idi.

Devamı »

Günün Modası: Deizm

Günün Modası: Deizm

Deizm, insanın akıl kapasitesinin yaratıcıyı anlamaya yetmediğini kabul etmek yerine, kendi akıl kapasitesine göre bir yaratıcı üretmesidir.

Devamı »

Doğa Yaratıcı Olabilir mi?

Doğa Yaratıcı Olabilir mi?

Tabiata ilahlık, tanrılık, yaratıcılık ve kutsallık verme inancı çok önceden beri felsefenin bir konusu olmakla birlikte özellikle geçen yüzyılın başından itibaren öne çıkarıldı, sürekli gündemde tutuldu. Bu düşünce ders kitaplarına, yerli ve yabancı gazetelere ve dergilere ve bütün bilgi kaynaklarına kadar girmiş bulunuyor.

Devamı »

Sıradışı Bir Nesil: Ashab-ı Kiram

Sıradışı Bir Nesil: Ashab-ı Kiram

Sahabeler, Kur’an’da “en hayırlı ümmet” diye tavsif edilen mümtaz bir taifedir. Sahabeler, Resulullah’ın ifadesiyle sırat-ı müstakimi gösteren “gökteki yıldızlar gibidir.” Sahabeler, nübüvvet okulunun öğrencileridir.

Devamı »

Senin İçin

Senin İçin

Şiir

Devamı »

Sonumuz Belli ise Neden Dünyaya Gönderiliyoruz?

Sonumuz Belli ise Neden Dünyaya Gönderiliyoruz?

Bizim yaratılış gayemiz başka, sonumuzu bilmek başka meselelerdir.

Devamı »

Öğrenmede Ödev ve Tekrarın Önemi

Öğrenmede Ödev ve Tekrarın Önemi

Yapılan araştırmalara göre yirmi dört saat içinde tekrar edilmeyen bilgilerin %90 kadarı unutuluyor.

Devamı »


Diğer Yazılar


ÖNCEKİ SAYILAR

Aralık 2020

Aralık 2020

Devamı »
Kasım 2020

Kasım 2020

Devamı »
Ekim 2020

Ekim 2020

Devamı »
Eylül 2020

Eylül 2020

Devamı »