13 Yazı Adnan Kalkan
Psikoterapist, Aile ve Eğitim Danışmanı

Yazar Profili »

Fiziki Çevre ve Öğrencinin Başarısı

Eylül 2018, 501 633 Görüntülenme Eklenme Tarih: 01 Eylül 2018 18:50 Adnan Kalkan

 

Fizikî ortam çalışmayı ve dikkati son derece etkilemektedir. Evin ve özellikle çalışılan odanın fizikî yapısının dikkat, odaklanma ve konsantre olmakta payı vardır. Anne-babaların, çocukların çalışma odasını düzenlerken bazı unsurlara dikkat etmeleri faydalı olacaktır. Çalışma odası elverişli olduğu takdirde başarıya da katkısı olur. 

 

İdeal Bir Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır?

 

- Televizyon olmamalı. Böylece hem radyasyondan korunmuş olur hem de dikkat dağınıklığına etkisi önlenmiş olur.

- Göz önünde dikkat dağıtıcı faktörler olmamalıdır (tablo, fotoğraf, resim vb).

- Çalışma masası ışık alacak şekilde olmalı ve ışık direkt göze gelmemeli. Beynimizin sağ ve sol korteksleri çapraz çalışmasından dolayı ışığın gelişi kullandığı elin çaprazı olmalıdır. Yani sağlak çocuklar ışığı soldan almalı, solak çocuklar ise ışığı sağdan almalıdır. Işık direk göze geldiğinde ise kısa sürede gözü yorar, uykuyu getirir, dikkati dağıtır. Uzun sürede ise gözü bozabilir. Ayrıca masaya gölge de düşmemeli.

- Masada sadece çalışılacak konunun materyalleri bulundurulmalı. Farklı konulara ait fazla materyaller dikkat dağınıklığına sebep olur. 

- Odanın düzenlemesi çalışma şartlarına uygun olmalı. Çalışma odası mümkün olduğunca sade olmalıdır.

- Çalışma odası yoksa, evin herhangi bir yerini ders çalışmaya uygun hale getirmeli. 

- Çalışma odasında mutlaka kitaplık bulunmalı.

- Oturulacak sandalye rahat ve çocuğun sırtını destekler nitelikte olmalı ancak; çok yumuşak olursa uykuya sebep olabilir.

- Odada sadece çocuğa ait malzeme ve materyaller bulunmalı ve ortalığı daraltarak çocuğu rahatsız edecek materyaller odada bulundurulmamalı.

- Kitap okumak için bir köşe ayarlanmalı. Ayrıca çalışma odasında önemli notları yapıştırmak için mutlaka bir pano bulundurulmalı.

- Çalışma takvimi ve planı çalışma odasına asılmalıdır. Ancak çalışma masasının hemen önüne asılıp dikkat dağınıklığına sebep olmamalıdır.

- Çalışma odasında kitaplar dağınık durmamalı, raflara yerleştirilmeli. Böylece çalışma kitapları lâzım olunca daha rahat bulunur, zaman kaybı olmaz.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Travmatik Bir Nesil Mi Yetişti?

Çocuğun kişiliği her ne kadar eğitimle toplum içinde şekillense de çocuğun ahlak ve karakterine en fazla tesir eden anne ve babasıdır. Bundan dolayı yeni nesille ilgili problemler karşısında sebep ve çözümlerini aileden başlayarak tespit etmek en doğrusu olacaktır.

Devamı »

Fiziki Çevre ve Öğrencinin Başarısı

Başarı İçin Çocuğunuzun Çalıştığı Fizikî Çevreyi İyi Düzenleyin. İdeal Bir Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır?

Devamı »

Öğrenmede Ödev ve Tekrarın Önemi

Yapılan araştırmalara göre yirmi dört saat içinde tekrar edilmeyen bilgilerin %90 kadarı unutuluyor.

Devamı »

Anne, Baba ve Çocuk

Çocuğun en önemli ve en etkili okulu ailesidir.

Devamı »