Eylül 2018

Eylül 2018, 501

 

Merhaba sevgili, vefakâr okuyucularımız,

Yine güzelliklerle doldurup sunmaya gayret ettiğimiz bir Eylül sayımızla merhaba,

Çok şükür ki Rabbimiz, böyle güzel ve hayırlı işlerle meşgul olmayı nasip ediyor. Ya tersi olsaydı; şu geçici ömür dakikalarımızı heba etseydik, daha da beteri aleyhimizde şahit olacak işlerde harcasaydık…

Bizler, iyilik üzere bulunmanın bizzat kendisinin bir mükâfat; kötülük üzere bulunmanın da bizzat kendisinin bir ceza olduğunu öğrendik.

Bu sebeple, Zafer Dergisi gibi bir dergide çalışmayı da hep bir mükâfat olarak gördük… Göğsümüzdeki şeref madalyası gibi hissettik. Hamdolsun Rabbimize ki, binlerce kişiyi hissedar edip çalıştırdığı Zafer kervanında şimdi de bizlere yer verdi, veriyor.

Evet bir şiir için herkesin pek çok yorumu olur ama “asıl mana şairin içindedir” derler. Zafer Dergisi de 43 yıllık o güzel yolunda yürürken, herkes bir şeyler söyledi, kimi hakkını verdi, kimi ürüdü, kimi taşladı… Ne yapalım “herkes başkasını kendisi gibi görür,” “herkes kendinde olanı dışa vurur; bal taşıyan bal, zehir taşıyan zehir sızdırır…” dedik geçtik… Önemli olan rıza-yı ilahi için yola devam etmekti ve edildi. Asıl olan rahmetli Selim abimizin ifadesiyle “bir kişiye de olsa ulaşmak”tı, ulaşıldı. Hem de ne gönüllere ulaşıldı. Zafer Dergisi’nden sayısız insan istifade etti; kalplere nur, hayatlara istikamet ve huzur taşındı… yani maksat hasıl oldu ve oluyor…

Zafer Dergisi deyince bunları kastediyoruz…

Peygamber Efendimizden (asm) “iyiliğin sadaka olduğunu,” “rahatsız edici bir şeyi gidermenin sadaka olduğunu” ders aldık.

Üstadımızdan da bu zamanda en büyük iyiliğin, imanı kurtaracak işler yapmak olduğunu ders aldık.

İşte 43 yıl önce bu niyet ve gayretle yola çıkan Zafer Dergisi, bugün de aynı şevk ve düşüncelerle yürüyor. Bilimi, sanatı, varlıkları, kısacası kâinatı basamak yaparak Allah’ı tanıtmak ve sevdirmek; maneviyat yolundan şüphe ve vesveseleri gidermek niyetiyle yayımlanan tek dergi olma vasfını da koruyor…

Küçük bir mutluluğa değil, insanların ebedi hayatlarının kurtulmasına, ebedi mutluluğa sebep olabilecek şeyler yapmanın ne büyük bir sadaka olduğu aşikârdır elbette…

İşte Zafer Dergisi tek başına sadakadır. Türkiye’ye bakan hizmetiyle Sakarya için; dünyanın pek çok ülkesine ulaşmasıyla da Türkiye için bir sadakadır…

‘Zafer Dergisi’ni böyle dinledik Selim abimizden, böyle gördük ve bunun için üzerine titriyoruz…

Selim abimizin vefatının ardından yaşadıklarımıza bakıp da “bitti artık…” düşüncesine kapılanların gözardı ettiği bir şey vardı: Biz “Zafer”in sahibi değil, hizmetkârıyız, hamalıyız. Bunu da mükâfat olarak görüyoruz… Bizim görevimiz bu emaneti düşürmemek, bu yolda yürümektir. Bitirmek ya da başarılı kılmak Allah’ın bileceği iştir. Biz başarıdan değil, üzerimize düşeni yapmaktan sorumluyuz.

Böyle dedik. Sıfırdan başladık. Hak bildiğimiz yolda da şevkle yürüyoruz elhamdülillah.

Selim Gündüzalp abimizin vefat yıldönümü geldi bile. Bizler unutmadan her sohbetimizde dualarla yâd ediyoruz, sizler de dualar yolluyorsunuz ama bu vesileyle yine gönül dolusu rahmet dualarımızı, Rabbimizin rahmetine emanet edelim…

Eylül ayı içinde Hicrî yılbaşımızı da idrak edeceğiz. Hayırlara ulaşmaya ve şerlerden kurtuluşa vesile olmasına duacıyız…

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ın…

Sizin de zaferiniz ‘Zafer’ olsun; bir kişiyi de olsa abone yaparak destek olmanızı bekliyoruz.

Selam ve dua ile…

 

 

Selim Gündüzalp'in Ardından

Selim Gündüzalp'in Ardından

Selim Gündüzalp abimiz için rahmete ve duaya vesile olması niyetiyle, onun hakkında yazılanlardan bir buket derledik. Ümit ediyoruz ki, bu yazılanlar gibi güzel şahitlikler, Selim abimize ebedi ve solmaz bir buket çiçek olarak takdim edilir.

Devamı »

Nispet ve İntisap

Nispet ve İntisap

Ben Onun eseri, Onun sanatıyım.

Devamı »

Renkler Davranışlarımızı Etkiler mi?

Renkler Davranışlarımızı Etkiler mi?

Renkler hayatımızın her anında yer alıyor. Rengarenk yaratılmış bir dünyada yaşıyoruz, renkli görüyoruz ve pek çok şeyi renklerle anlatıyoruz ve anlıyoruz. Hasta veya sağlıklı olduğumuzu bile… Renklerin davranışlarımıza etkisi hep merak edilen bir konudur. Peki renklerin gerçekten de davranışlar üzerinde herhangi bir etkisi var mı?Varsa, hangi rengin hayatımıza etkisi nasıl ve ne şekilde?..

Devamı »

Kâbe'ye Yönelmek

Kâbe'ye Yönelmek

Aynı Allah’a inanan, aynı kitabı okuyan, aynı Peygamberin ümmeti olmakla şeref duyan insanlar, bu birliklerini, tek bir kıbleye yönelmek suretiyle her gün tekrar tekrar bütün âleme ilân ederler.

Devamı »

'Her Özgürlüğün İçinde Bir Tutsaklık Vardır'

'Her Özgürlüğün İçinde Bir Tutsaklık Vardır'

Devamı »

Blaundus Antik Kenti

Blaundus Antik Kenti

Blaundus antik şehri 2500 yıllık. Dağın zirvesinde, derin ve oldukça dik vadilerle çevrili bir yarımada üzerinde yer alan kentin önemli yapıları arasında; giriş kapısı, kale, tiyatro, su kemeri, kaya mezarları, sokak ve caddeler yer alıyor.

Devamı »

Newton ve Din

Newton ve Din

Okullarımızda yeni bir ders yılı başladı. Bu vesile ile, ilköğretim yıllarından itibaren okullarımızda ilgili derslerde sadece fizik bilimine çok önemli katkılarıyla bahsedilen Newton’un, manevi yönüne de dikkat çekmekte fayda vardır.

Devamı »

Macunu İçinde Doğal Diş Fırçası

Macunu İçinde Doğal Diş Fırçası

Hepimiz dişlerimizin sağlıklı olmasını isteriz fakat diş macunlarının kimyasal içerikleri ve zararları hakkında yazılanlar da moralimizi bozar. Peki, size macunu içinde doğal bir diş fırçası var desem! Bu öyle bir fırça ki, tamamen doğal bir ağaç dalından yapılmış. Ayrıca diş macunuyla kullanılmıyor, çünkü ağacın içinde macundan daha sağlıklı ve etkili doğal bir öz var...

Devamı »

Ne Güzel Şey Kardeş Olmak

Ne Güzel Şey Kardeş Olmak

Ülkemizin her köşesinde nice güzellikler var. Ancak gezilecek yer dediğimizde ne hikmetse hep İstanbul, Ege ve Akdeniz sahilleri gelir. Oysa ki bu ülkenin doğusu, güneydoğusu da vardır. Bizler bu vatan topraklarından korkularla uzak kalan insanlarız. Oradaki kardeşlerimizle ayrı düşmüşüz. Bu eksiğimizi giderip, ülkemizin güney doğusunu ailelerimizle şöyle bir gezmeye karar verdik.

Devamı »

Büyük Buluşmalara Yalnız Gidilir

Büyük Buluşmalara Yalnız Gidilir

Mevsim sonbahar... Aylardan Eylül... Gönül, ey gönül... Yine dertli bu gönül...

Devamı »

Refleks Mucizesi

Refleks Mucizesi

Elimiz sıcak ütüye dokunduğu anda geri çekeriz. Vücut sıcaklığımız biraz yükselince terlemeye başlarız. Loş bir ortama girince göz bebeklerimiz hemen büyürken, ışığa bakınca aniden küçülürler veya gözümüze doğru gelen bir şey karşısında göz kapaklarımızı otomatik olarak kapatırız. Yine göz kapaklarımız aslında tipik birer araba sileceği gibi çalışırlar ve gözlerimizi sürekli temizlerler. Bütün bunlar vücudumuzdaki belli durumlara karşı belli faaliyetlerin açığa çıkmasına dayanmaktadır. Bu tepki

Devamı »

Batı'da Hayvan Katliamları

Batı'da Hayvan Katliamları

Sözde medenî Batı’da hayvan haklarının geçmişine baktığımızda, vahşiliklerle dolu pek çok manzarayla karşılaşıyoruz.

Devamı »

Çağırsa da Gitmesek, Çağırmasa Küssek

Çağırsa da Gitmesek, Çağırmasa Küssek

Bu deyim, “geçinmeye niyeti olmayan ve her fırsatta aksilik yapan insanlar için” söylenir.

Devamı »

Bir Kutu İlaç

Bir Kutu İlaç

Yaşlı adamın hassasiyeti...

Devamı »

Kâinattaki Sanat Nakışları

Kâinattaki Sanat Nakışları

Maddeyi oluşturan atomlardaki elektronların yörüngesinden gezegenlerin yörüngesine kadar, tüm kâinatta muhteşem bir tasarım ve düzen vardır. Her maddenin yapıtaşı olan atomun çekirdeğini bir arada tutan ‘güçlü nükleer kuvvet,’ fizik kurallarının tanımlayabildiği en şiddetli kuvvettir.

Devamı »

Fiziki Çevre ve Öğrencinin Başarısı

Fiziki Çevre ve Öğrencinin Başarısı

Başarı İçin Çocuğunuzun Çalıştığı Fizikî Çevreyi İyi Düzenleyin. İdeal Bir Çalışma Odası Nasıl Olmalıdır?

Devamı »

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar

Devamı »

Hırsı Terk Edemem ki…

Hırsı Terk Edemem ki…

Deneme sınavlarından birinden beklediğim puanı alamayınca hırsımdan ağladım. “Bu kadar hırslı olmak tehlikelidir” falan dedi bir arkadaşım. Hırsı terk edemem ki… Nasıl başarılı olurum o zaman! Üstelik, sınava gireceklerin hepsi öyleyken… Bana bir şeyler söyle. Bunun bir orta yolu olmalı. Nedir? Nasıldır?

Devamı »

Yolculuk

Yolculuk

Şiir

Devamı »

Saray Bahçelerinde Kaba Saba Taşlar

Saray Bahçelerinde Kaba Saba Taşlar

İnce ve estetik ruhlu ve güzel sanatlara düşkün insanlar özellikle peyzaj tasarımlarında, bahçelerine havuzlar, fıskiyeler, çağlayanlar ile çok güzel bir görüntü verirken, kaba saba taş ve kaya parçalarını da getirip bahçenin ortasına yerleştiriyorlar. Peki bundaki amaç ne?

Devamı »

Müslüman aile ve çevrelerde doğup büyümeyenler baştan kaybetmiş olmuyor mu?

Müslüman aile ve çevrelerde doğup büyümeyenler baştan kaybetmiş olmuyor mu?

Kimin Cennet’e, kimin Cehenneme gideceğini ancak Allah (cc) bilir. Kişi, Müslüman bir toplumda yaşayıp Cehenneme gidebileceği gibi, gayrimüslim bir toplumda yaşayıp sonunda Cennet’e gidebilir. Sonuçta dünya, herkesin sınandığı bir imtihan yeri...

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

Üzülme!.. Allah Bizimle...

Üzülme!.. Allah Bizimle...

Müşrikler, Allah Resûlü’nü ellerinden kaçırmanın gerginliğini yaşıyorlardı. “Bu nasıl olabilir?” diye düşünüyorlardı. Hz. Muhammed’i (asm) dört bir yandan kuşattıkları halde, o kuşatmayı nasıl yarıp çıktığına bir türlü akıl erdiremiyorlardı. Her yere adamlar gönderdiler. Mekkeli müşrikler tam kadro sıkı bir takip içine girdiler. Mekke ev ev, karış karış aranıyor; etraf didik didik ediliyordu.

Devamı »

Düşünceler

Düşünceler

Selim Gündüzalp’ten Düşündüren Düşünceler

Devamı »


Diğer Yazılar


ÖNCEKİ SAYILAR

Aralık 2020

Aralık 2020

Devamı »
Kasım 2020

Kasım 2020

Devamı »
Ekim 2020

Ekim 2020

Devamı »
Eylül 2020

Eylül 2020

Devamı »