87 Yazı Prof. Dr. Fatih Satıl

Yazar Profili »

Macunu İçinde Doğal Diş Fırçası

Eylül 2018, 501 1620 Görüntülenme Eklenme Tarih: 01 Eylül 2018 18:31 Prof. Dr. Fatih Satıl

 

Hepimiz dişlerimizin sağlıklı olmasını isteriz fakat diş macunlarının kimyasal içerikleri ve zararları hakkında yazılanlar da moralimizi bozar. Peki, size macunu içinde doğal bir diş fırçası var desem!

Bu öyle bir fırça ki, tamamen doğal bir ağaç dalından yapılmış. Ayrıca diş macunuyla kullanılmıyor, çünkü ağacın içinde macundan daha sağlıklı ve etkili doğal bir öz var.

Bu aynı zamanda çevre dostu bir diş fırçası: Ne plastikten yapılmış, ne kimyasal katkı maddeleri içeriyor, ne de alüminyum macun tüpleri var.

Aynı zamanda ekonomik; yani bütün diş fırçalarından daha ucuz.

En önemlisi de çok sağlıklı. İşte bu mucizevî diş fırçasının adı: MİSVAK.

Bilim dünyasında Salvadora persica ismi verilmiş olan ve halk arasında “Erak (Arak) ağacı” olarak bilinen ağacın kalem biçiminde kesilip yontulan dalları ‘misvak’ adıyla insanlar tarafından diş temizlemek amacıyla kullanılır. Hindistan’a kadar uzanan bölgelerde yetişen bu step bitkisi; kokusu güzel, meyvesi yenebilen bir bitkidir.

 

İçeriğinde neler var?

Uzmanlar, taze ve yaş olan misvakların 20’nin üzerinde faydalı kimyasal bileşik içerdiğini söylüyor. Misvakta diş sağlığında önemli rolleri olan; Beta-sitosterol, m-anisic acid, thiocyanate (SCN), organik bileşikler, glikozitler, flavonoidler, yüksek oranda salvadorin ve trimethylamin gibi alkaloidler, sodyum chlorid ve potasyum chlorid, fluorid, silica, sülfür ve C vitamini ile birlikte az miktarda tanen, saponinler, steroller ve silica gibi çeşitli mineraller bulunur.

Ege üniversitesinde yapılan bir araştırmada liflerinde baklava dilimi şeklinde anizotrop basit prizmatik bitki kristallerinin olduğu anlaşılmıştır. Bu kristaller sayesinde dişlerde mekanik temizliğe de katkı sağlar.

 

Misvakın faydaları

Dişlerin temizlenmesi ve parlaklık vermesinin yanında tükürük salgılanmasına da yardımcı olan misvakın, ağız ve vücut sağlığına faydaları çoktur.

Misvak ağacı üzerinde yapılan araştırmalarda; misvakın dişleri güçlendiren ve çürümeyi önleyici, lekelere karşı etkili, antiseptik özellikli, diş etlerini sıkılaştıran, ağız içi asit salgısını dengeleyen, kanamayı durdurucu ve beyazlatıcı özelliğe sahip olduğu belirtiliyor.

Misvakta, piyasadaki diş parlatıcılarının içinde de bulunan ‘silica’ vardır ki bu madde dişlerde taş oluşumunu önler.

Misvak diş eti iltihabında da oldukça faydalıdır. Misvakın mikrop öldürme ve iltihap önleyici özelliği, kök ve dallarındaki ‘beta-sitosterol’ maddelerine bağlı olduğu düşünülmektedir. Bilindiği gibi iltihaplanma olduğunda, kandaki asit seviyesinde de bir artış olur. Misvakın içindeki bazik madde bu asiti nötralize ederek dokuyu sakinleştirir. Böylece iltihabın yayılması da önlenmiş olur. Aynı şekilde misvaktaki ‘thiocyanate (SCN) maddesi diş çürümesine yol açan bakterileri ortadan kaldırır.

 

Misvakın diş sağlığı üzerindeki olumlu etkilerinin yanında vücut için de birçok faydaları vardır

Misvak bitkisinin yaprakları kuvvet verici, ateş düşürücü ve yatıştırıcı, meyveleri ise gaz söktürücü ve idrar artırıcı olarak kullanılır. Misvak yağı eklem ağrılarına karşı faydalıdır. Misvak tohumu mide kuvvetlendiricidir.

 

Sevgili Peygamberimiz (asm) misvak kullanmayı tavsiye etmişlerdir

Bundan yaklaşık 1400 yıl önce âlemlere rahmet olarak gönderilen Kâinatın Efendisi Peygamberimiz (asm), beden, ağız ve diş sağlığına dikkat çekerek: “Misvak kullanınız. Çünkü o ağzı temizler ve Allah’ın (cc) rızasına vesile olur” buyurmuşlardır.

 

Kaynaklar:

1. Almas K. Al-Zeid Z. (2004). The Immediate Antimicrobial Effect of a Toothbrush and Miswak on Cariogenic Bacteria A Clinical Study. J Contemp Dent Pract. 15:105-14.

2. http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=29770

3. Halawany H.S. (2012). A review on miswak (Salvadora persica) and its effect on various aspects of oral health. The Saudi Dental Journal. 24: 63–69.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Adını Hz. Meryem’den Alan Şifalı Bir Bitki: Biberiye

Bilimsel adı Rosmarinus officinalis olan bu şifalı bitki, halk arasında yaygın olarak Biberiye ve Kuşdili adlarıyla bilinir. “Rosmarinus” terimi Latince’de “deniz şebnemi” anlamına gelir. Avrupa’da ise bitkisinin Hz. Meryem ile ilgili efsanelerinden olsa gerek, biberiye bitkisine “Rose of Mary” denilmiş ve literatüre de “Rosemary” olarak geçmiştir.

Devamı »

Hekimlerin Piri, Filozofların Üstadı, Meşhur Dâhi İbni Sina

İbn-i Sina, 980 yılında günümüz Özbekistan’ında yer alan Buhara yakınlarındaki Afşana kentinde doğmuştur. Olağanüstü bir zekaya sahip olduğu için daha 10 yaşındayken Kur’an-ı Kerîm’i ezberlemiş, felsefe, edebiyat, matematik, tıp gibi çeşitli alanlarda bilgisiyle hocalarını bile geçmeyi başarmıştır.

Devamı »

Kargalar Çöp Topluyor / Zararlı Kimyasallar Yerine Hayvanlar Kullanılabilir

Fransa’da insanların çevreye karşı duyarlılığını artırmak isteyen bir hayvanat bahçesi, özel olarak eğitilen altı akıllı(!) kargaya sigara izmariti ve çöp toplatmayı amaçlayan bir proje geliştirdi.

Devamı »

Canlılar Dünyasının En “BABA”ları

Babalar, annelere göre biraz daha ciddi olmakla birlikte, çocuklarına karşı da annelerinden daha ilgisiz bilinirler. Fakat bazı canlı türlerinin babaları tüm dünyaya örnek olacak cinstendir. Babalar Gününe özel olarak o babalardan birkaç örnek verelim:

Devamı »