18 Yazı Prof. Dr. Niyazi Beki

Yazar Profili »

Rahmet Dini, Rahmet Peygamberi II

Haziran 2017, 486 454 Görüntülenme Eklenme Tarih: 15 Mayıs 2019 12:27 Prof. Dr. Niyazi Beki

 

Hz. Peygamberimiz (asm) rahmet peygamberidir. Müslümanlar, İslam tarihi boyunca ve bugünden kıyamete dek, tüm yaratılmışlara gösterdikleri şefkat ve merhamet Allah’ın Elçisinin örnekliği vardır. Dünya Onunla (asm) daha yaşanır bir yer olmuş ve Onun hayatı örnek alındığı nispette yaşanılır bir yer olacaktır.

Geçen sayımızda örnek verdiğimiz Hz. Peygamberimizin şefkat ve merhametine birkaç örnek daha sunuyoruz:

 

Zorlaştırıcı değil, kolaylaştırıcı idi

Hz. Ebû Hüreyre (ra) anlatıyor:
Bedevînin biri, Hz. Peygamberimiz’in (asm) mescidinin içinde küçük abdestini bozdu. Mescitte bulunanlar kızdılar, nerdeyse adamı döveceklerdi... Bunun üzerine Peygamber Efendimiz (asm) onlara şu emri verdi:
“Onu bırakın. İdrarını yaptığı yere bir kova su dökün ve temizleyin. Sizler kolaylaştırıcı olarak gönderildiniz, zorlaştırıcı olarak değil.”

 

İnsanlara değer verirdi

Cabir b. Abdullah anlatıyor: Bir gün bulunduğumuz yerden bir cenaze geçti, Hz. Peygamber onu görünce ayağa kalktı, biz de kalktık. Sonra biz “Bu cenaze bir yahudiye aittir” dedik. Bunun üzerine Rasulullah (asm): “Cenazeyi gördüğünüzde ayağa kalkın.” (bir başka rivayette: “o da bir candır/insandır”) diye buyurdu.”

 

Eşsiz Tevazuu

Hz. Ömer anlatıyor:

Bir gün Hz. Peygamberimiz (asm) şöyle buyurdu: “Sakın beni—Hıristiyanların İsa’yı (Allah’ın oğlu olarak görüp) aşırı övdükleri gibi—aşırı övmeyin. Ben ancak Allah’ın kuluyum. Onun için bana ‘Allah’ın kulu ve Resulü’ deyin.”

 

Tüm insanlara karşı şefkatli idi

Yahudilerden bir çocuk hastalanmıştı. Nebî (asm) onu ziyaret etti. Başucunda oturarak ona, “Müslüman ol!” dedi. Bunun üzerine çocuk, yanındaki babasına baktı; babası, “Ebu’l-Kâsım’a itaat et.” deyince, çocuk Müslüman oldu. Sonra Nebî (asm), “Benim vasıtam ile onu cehennemden kurtaran Allah’a hamdolsun” diyerek kalktı.

 

Hz. Peygamber çocuklara karşı şefkatli idi

Hz. Peygamberimiz (asm), çocuklara karşı davranışlarını sevgi ve müsamaha üzerine bina etmiştir. Kendisi çocukların hatalarını düzeltirken de asla azar, tenkit, tahkir, surat ekşitme gibi yollara başvurmamıştır.

Bunun canlı örneği, bir çocuk olarak 8-10 sene Hz. Peygamberin hizmetinde bulunan Enes b. Malik’tir. Onun şu ifadeleri bu konunun kesin şahitleridir:

“Hazarda ve seferde on yıl Resûlullah’a (asm) hizmet ettim. Yaptığım işler, her seferinde onun istediği şekilde gerçekleşmedi. Buna rağmen bana bir kerecik olsun ne vurdu, ne kötü söyledi, ne azarladı, ne surat yaptı, ne de ayıpladı. Bir kere olsun ‘of’ dahi demedi. Yaptıklarımdan hoşuna gitmeyen bir şey için “Ne fena yaptın” veya “Bunu niye böyle yaptın?” demedi. Yapmadığım bir emri için de: “Onu niye yapmadın!” diye hesaba çekmedi. Hanımlarından biri “Keşke şöyle yapsaydın!” diye müdahale edecek olsa: “Bırakın çocuğu, o Allah’ın murad ettiği şeyi yapmıştır” derdi.”

 

Allah’ın Elçisi’nin (asm) heybetinden titremeye başlayan bir adama: “Kendine gel! Ben bir hükümdar değilim, bilakis, Kureyş kabilesinden kurutulmuş et/kuru ekmek yiyen bir kadının çocuğuyum” diyerek onu rahatlattı.

 

 


Haziran 2017, 486 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Röportaj / Prof. Dr. Niyazi Beki ile Korona Virüsün Manevi Açıdan Anlamını Konuştuk

Salgın sürecinde korona virüs ile ilgili pek çok konuya değinildi, etkileri konuşuldu. Biz istedik ki, bunu bir de manevi açıdan ele alalım. Bu yaşadıklarımız ne anlama geliyor? Alacağımız dersler ve yapmamız gerekenler nelerdir?.. Bu gibi merak edilen konuları yazarımız Prof. Dr. Niyazi Beki hocamızla konuştuk.

Devamı »

Hz. Muhammed’in (asm) Üstün Özellikleri

“Ben kıyamet günü Âdem neslinin efendisiyim. Livaü’l-hamd sancağı benim elimdedir. Fakat asla gururlanma olmaz. O Âdem ve ondan sonra gelen bütün peygamberler benim sancağım altındadır. Ve kabri ilk açılacak olan da benim. Fakat asla gururlanma yoktur.” (Ahmed, III/2)

Devamı »

Hz. Muhammed’in (asm) Ayrıcalıklı Özellikleri

Hatemü’l-Enbiya/Son peygamberdir. Dini Ebedîdir. Risaleti Umumidir. En Büyük Mucizeye Sahiptir. Ümmeti, ümmetlerin en hayırlısıdır.

Devamı »

Selim Gündüzalp Hatırasına

Devamı »