25 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Namaz ve Sağlık / Namaz Kılmak Şifa Dağıtıyor

Mayıs 2017, 485 164 Görüntülenme Eklenme Tarih: 15 Mayıs 2019 19:21 Prof. Dr. Sefa Saygılı

 

 

Şimdiye kadar namazın şifa verici özellikleri hakkında çok çalışma yapılmış, hayranlık uyandıran neticeler elde edilmişti. Yeni araştırma da bu gerçeği destekledi ve namazın sağlıklı bir yaşam için faydalarını bir kez daha ortaya koydu.

Çalışmada dijital insan modeli kullanılarak namazdaki vücut hareketleri ergonomik olarak incelendi. Araştırmacılar, namaz kılmanın sırt ve bel ağrılarını azalttığını, aynı zamanda eklemlerin esnekliğini artırdığını ortaya çıkardılar.

İnternational Journal of Industrial and Systems Engineering” dergisinde yayımlanan çalışma, namaz kılarken tekrarlanan fiziksel hareketlerin, düzenli olarak yapılması halinde, bel ağrısı ihtimalini azalttığını gösterdi.

Dijital insan modeli kullanarak namazdaki vücut hareketleri üzerine ergonomik bir çalışma” başlıklı araştırmanın bulguları; namaz kılmanın, yalnızca fiziksel sıkıntıları ortadan kaldırmadığı, aynı zamanda doğru diz ve sırt açılarının, klinik tedavide etkili olabileceğini ortaya koydu.

Bilgisayarla oluşturulan sağlıklı Hint, Asyalı ve Amerikan kadın ve erkek modellerini kullanan araştırmacılar, çalışmada ellerin, dizlerin ve ayak uçlarının yere geldiği secde duruşunun, eklemlerdeki esnekliği artırdığını belirlediler.

Faisal Aklan, Abdulaziz Ahmed, Wen Cao ile birlikte çalışmayı yöneten ABD’nin Binghamton Üniversitesi’nden Muhammed Khasawneh, namaz kılarken tekrarlanan hareketlerin, sırt ağrılarını tedavi etmek için yapılan yoga ve fizik tedavi yöntemlerine benzediğini söyledi.

Khasawneh, “Fiziksel sağlık, sosyoekonomik yaşam tarzı ve dini faktörlerden etkilenir. Namaz kılmak, aynı zamanda fiziksel stres ve kaygıyı da gideriyor” ifadesini kullandı.

Âlemler Rabbinin her emrinde olduğu gibi elbette kullarına emri olan beş vakit namazın da pek çok hikmetleri vardır. O’nun rızasını kazanmak için kılınan bir namaz, aynı zamanda beden ve ruh sağlığımıza da inanılmaz katkılar yapar. Bu da Rabbimizin namaz kılanlara dünyadaki peşin bir mükâfatı olarak görülebilir.

 

Kaynak:

1. Int. J. of Industrial and Systems Engineering, 2017 Vol.25, No.3, pp.279-296. Link: http://EconPapers.repec.org/RePEc:ids:ijisen:v:25:y:2017:i:3:p:279-296

2. http://www.inderscience.com/link.php?id=81914

 

 


Mayıs 2017, 485 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Bu Ne Şiddet Bu Öfke!

Medyaya göz attığınızda hep öfke haberleri ile dolu. İnanın televizyonda haberleri izleyemez olduk. Yaralamalar, cinayetler, taciz ve kavgalar…

Devamı »

Düşünceyi Sese Dönüştürmek Mümkün mü?

Geçtiğimiz Nisan ayında “düşüncenin sese dönüştürülmesi” konusunda bir araştırma yayınlandı. Ve merak konusu sorular başlıklara taşındı: Düşünceleri kayıt altına alabilecek bir cihaz mı geliştirildi? Söz konusu cihaz ile başkalarının bizim hakkımızda ne düşündüğünü anlayabilecek miyiz? İç konuşmalarımız yazıya dökülebilecek mi?..…

Devamı »

Öfkenizi Kullanın / Öfke Zararlı mı, Faydalı mı?..

Öfkenin duygu olarak büyük bir güç verdiği açıktır. Öfkenin verdiği gücü aklımızla ve tecrübemizle yönlendirirsek ortaya çok faydalı sonuçların çıkmasını da sağlayabiliriz...

Devamı »

Beyindeki Karmaşık Ama Mükemmel İletim Sistemi

1.300 gram kadar gelen beynimizde 100 milyar sinir hücresi (nöron) ve bunun 10 katı kadar destek olan glia hücreleri mevcuttur. Her bir nöron, başka bir nöronla yaklaşık 10 bin bağlantı halindedir. Bu bağlantıların toplam sayısı ise 10 üzeri 15 (1 katrilyon) gibi hayal edemeyeceğimiz büyük bir rakama ulaşır.

Devamı »