40 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Namaz ve Sağlık / Namaz Kılmak Şifa Dağıtıyor

Mayıs 2017, 485 653 Görüntülenme Eklenme Tarih: 15 Mayıs 2019 19:21 Prof. Dr. Sefa Saygılı

 

 

Şimdiye kadar namazın şifa verici özellikleri hakkında çok çalışma yapılmış, hayranlık uyandıran neticeler elde edilmişti. Yeni araştırma da bu gerçeği destekledi ve namazın sağlıklı bir yaşam için faydalarını bir kez daha ortaya koydu.

Çalışmada dijital insan modeli kullanılarak namazdaki vücut hareketleri ergonomik olarak incelendi. Araştırmacılar, namaz kılmanın sırt ve bel ağrılarını azalttığını, aynı zamanda eklemlerin esnekliğini artırdığını ortaya çıkardılar.

İnternational Journal of Industrial and Systems Engineering” dergisinde yayımlanan çalışma, namaz kılarken tekrarlanan fiziksel hareketlerin, düzenli olarak yapılması halinde, bel ağrısı ihtimalini azalttığını gösterdi.

Dijital insan modeli kullanarak namazdaki vücut hareketleri üzerine ergonomik bir çalışma” başlıklı araştırmanın bulguları; namaz kılmanın, yalnızca fiziksel sıkıntıları ortadan kaldırmadığı, aynı zamanda doğru diz ve sırt açılarının, klinik tedavide etkili olabileceğini ortaya koydu.

Bilgisayarla oluşturulan sağlıklı Hint, Asyalı ve Amerikan kadın ve erkek modellerini kullanan araştırmacılar, çalışmada ellerin, dizlerin ve ayak uçlarının yere geldiği secde duruşunun, eklemlerdeki esnekliği artırdığını belirlediler.

Faisal Aklan, Abdulaziz Ahmed, Wen Cao ile birlikte çalışmayı yöneten ABD’nin Binghamton Üniversitesi’nden Muhammed Khasawneh, namaz kılarken tekrarlanan hareketlerin, sırt ağrılarını tedavi etmek için yapılan yoga ve fizik tedavi yöntemlerine benzediğini söyledi.

Khasawneh, “Fiziksel sağlık, sosyoekonomik yaşam tarzı ve dini faktörlerden etkilenir. Namaz kılmak, aynı zamanda fiziksel stres ve kaygıyı da gideriyor” ifadesini kullandı.

Âlemler Rabbinin her emrinde olduğu gibi elbette kullarına emri olan beş vakit namazın da pek çok hikmetleri vardır. O’nun rızasını kazanmak için kılınan bir namaz, aynı zamanda beden ve ruh sağlığımıza da inanılmaz katkılar yapar. Bu da Rabbimizin namaz kılanlara dünyadaki peşin bir mükâfatı olarak görülebilir.

 

Kaynak:

1. Int. J. of Industrial and Systems Engineering, 2017 Vol.25, No.3, pp.279-296. Link: http://EconPapers.repec.org/RePEc:ids:ijisen:v:25:y:2017:i:3:p:279-296

2. http://www.inderscience.com/link.php?id=81914

 

 


Mayıs 2017, 485 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Şaşırtan Organımız: Talamus

ARA BEYNİN bir parçası olan talamus, ceviz büyüklüğünde yaratılmış bir sinir dokusudur. İnsan beyninin orta kısmındadır. Koku duyusu dışında tüm duyu organlarının bağlantı yeri talamusta yer alır.

Devamı »

Beynimizin Şaşırtan ve Yeni Anlaşılan Esnekliği: Nöroplastisite

Nöroplastisite kavramı; gelişim, öğrenme, büyüme, yaşlanma, bozulma, hasarlanma, iyileşme, tedavi, terapi ve rehabilitasyon gibi farklılaşmanın yaşandığı tüm süreçlerde ortaya çıkan değişim ve düzenleme mekanizmalarının yönlendirdiği tüm ‘yeni’ veya ‘yeniden’ yapılanmaları ifade eder.

Devamı »

İnsan Beynine Özgü Heyecan Verici Keşif: Kuşburnu Nöronları

Beyinde keşfedilmemiş farklı hücre tiplerinin olması da muhtemel. Örneğin, araştırmacılar yakın bir zaman önce şeklinin adeta kuşburnu ağacını andıracak şekilde çok sayıda dallanmalar içermesi sebebiyle kuşburnu nöronu olarak adlandırdıkları yeni bir tür beyin hücresi keşfettiler ve bu hücrenin sadece insanlarda olduğunu tespit ettiler.

Devamı »

Tedavi İçin Yaratılan Canlı: SÜLÜK

Sülük insanlık tarihi kadar eski geleneksel bir tedavi şeklidir ve asırlardır pek çok hastalığa şifa vermeye devam ettiği gibi günümüzde de öneminden bir şey kaybetmiş değildir.

Devamı »