62 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

Göremediğimiz Harikalar

Eylül 2019, 513 329 Görüntülenme Eklenme Tarih: 28 Ağustos 2019 12:28 Mehmet Kırkıncı

 

İnsanlık, ilim ve teknolojide çok ilerledi; artık organ naklini ger­çekleştiriyor. Bir organ yapmak ise şu an hayal.

Mesela takma diş yapıyoruz ama gerçek bir diş ya­pıp, insan bedeni ile o dişi bağlayacak ne varsa o bağları yapmak insan takatinin çok üstünde. İnsanlardaki diğer organlar için de böyle.

Şimdi düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Ya da hiçbir şey bilmeyen bir anne, ağzı, burnu ve kulaklarıyla, kalbi, midesi ve ciğerleriyle, ruhu, aklı ve duygularıyla bir çocuk dünyaya getiriyor.

Eğer toprağın da annenin de birer sebep oldukları ve bu harika işleri yapanın ancak bütün kâinatın sânii olan Hâlik-ı Zülcelâl olduğu kabul edilmezse, akıl ne ile tatmin olacaktır?

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Süt

Hindistan cevizinin ağacı toprak yiyor, kendisi süt veriyor. Koyun ise ot yiyip süt veriyor. Başka bir anne de et yiyip süt veriyor. Demek ki bunların her biri birer sebeptir.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »