Eylül 2019

Eylül 2019, 513

 

Yeni Haberlerimiz Var!

Zafer Ailesi olarak siz değerli dostlarımızla daima güzel haberler paylaşmaya gayret ettik. Hayatın akışı içinde olumsuz gibi görünen haller olsa da “şerler nefsimizden, güzellikler Allah’tan” diyerek eksiğimizi, hatamızı görüp düzeltmeye çalıştık.

İki sene öncesinde beklemediğimiz bir olay yaşamış ve Selim Gündüzalp abimizi ebedi âleme uğurlamıştık. Evet hep biliriz ölüm gelecek ama beklemeyiz. Ölüm de çat kapı gelir ya da biz öyle düşünürüz. Beklemediğimiz için de bazı şeyleri eksik bırakırız.

Öyle ya da böyle biz de gerekli tedbirleri almadığımızı acı bir şekilde gördük. Ve kimisi “ölüm hak miras helal” diyerek, kimisi türlü fırsatçılıklara soyunarak binlerce kişinin emeklerinin birikimlerini ve onca vebali alıp yollarına gittiler.

Bu bize bedeli ağır olan acı bir tecrübe oldu.

Fakat sadece dikeni değil gülü de görmeli. Bu süreçte bir şeyi daha gördük ki, Zafer hizmetinin asıl birikimi sadece binası vs değil, her zorlukta hakka taraftar olan, sahip çıkan, fedakârane hakkın yanında yer alan güzel insanlarmış.

Yakın dostların bildiği gibi bu güzel insanlarla taze bismillah diyerek yeni bir sayfa açtık. Sonuçta Zafer Dergisi ticari bir faaliyet olduğu için şirket kurmak gerekiyordu, onu kurduk. Ardından Zafer’in sayılarını yeni şirket bünyesinde ara vermeden yayınlamaya devam ettik. Bu noktada başta, Zafer’in baskısını bir yıl ücretsiz yapan Hasan Kondu Bey’i hatırlamadan geçemeyiz. Ve bazıları her şey bitti deyip kaçarken Zafer’e koşan Sakarya’daki dostlarımızı ve yazarlarımızı unutamayız… Allah (cc) hepsinden razı olsun. Bizler onlara şahidiz.

Evet Zafer’in yayın hayatına devam etmesi önemliydi ancak yapı olarak eski yapımızın aynısıyla yürüyorduk. Yaşananların tekrar etmemesi ve bizden sonrakilere problemsiz ve sağlam bir organizasyon yapısı kurabilmek adına önce dernek kurduk, ardından da derneğe bağlı iktisadi işletmeyi faaliyete geçirdik. Zafer Dergisi’ni de bu iktisadi işletmeye devrettik.

Şu an Dergimiz de dahil tüm hizmetlerimizi dernek bünyesinde yapıyoruz.

Bu ne demek oluyor?

Dergimiz ve hizmetlerimizin şahıslara bağlı olmaktan kurtulması anlamına geliyor.

Bu çok önemli. Bundan böyle tüm hizmetlerimizi geniş bir istişare kurulu ve onun yanında dernek yönetim kurulu eliyle yürüteceğiz. Hiçbir şahsın tek başına bir tasarruf yetkisi olmayacak. Bundan öncesine nispeten sağlam bir yapıyla yolumuza devam edeceğiz inşaallah.

İşte size vermek istediğimiz haber bu idi. Hayırlara vesile olsun. Allah’ın inayeti, dostların dualarıyla bu günlere geldik; dualarınızı her zaman bekliyoruz.

Artık yapısal olarak bir eksiğimiz kalmadı çok şükür. Şimdi yaptıklarımızı daha güzel, daha etkili yapmak ve yeni faaliyetler için çalışmak zamanı. biz kollarımızı sıvadık, sizlerden de dua bekliyoruz. İnşaallah güzel haberler paylaşmaya devam etmek için çalışacağız.

Önemli bir konuyu da paylaşmamız gerekiyor.

Zafer Dergisi, Eylül ayından itibaren Zafer Bilim Kültür Yardımlaşma Derneği İktisadi İşletmesi adına yayın hayatına devam edecek inşaallah. Elbette böyle olunca banka hesap bilgileri, posta çeki hesabı bilgileri değişti.

Sizlerden bu yeni hesap bilgilerini kullanmanızı önemle rica ediyoruz.

Gayret, çalışmak, sefer bizim; zafer Allah’ın…

Dua eder, dualarınızı bekleriz.

 

 

Satır Arası

Satır Arası

Satır Arası Eylül 2019

Devamı »

Her Şey Nefes Alabilmemiz İçin

Her Şey Nefes Alabilmemiz İçin

Atmosfer basıncının şu anki değerinden bir kat daha yüksek olması durumunda ise, atmosferin su buharı nispeti öylesine azalacaktı ki, Dünya üzerindeki karaların tamamına yakını çölleşecekti...

Devamı »

Küresel Çağda Değişen Dünya ve Aile

Küresel Çağda Değişen Dünya ve Aile

Mevcut hayat tarzı içinde gelişen şiddet sorununa ithal reçetelerle, insanımızın anlam dünyasında ne ifade ettiğini bilemediğimiz ithal kavramları merkeze alarak veya öne çıkararak çare aramaktayız. Oysa Batı’nın kendine özgü düşünsel ve kültürel birikimi ile tarihi tecrübesinin kadın ve aile ile ilgili sorunlara yaklaşımlarını belirlemede ve üretilen çözümlere yön vermede etkili olduğunu unutmamalıyız.

Devamı »

Otoyol

Otoyol

Neşeli Öykü

Devamı »

Yapay Zeka: Fırsat mı, Tehdit mi?

Yapay Zeka: Fırsat mı, Tehdit mi?

Hemen hemen herkesin dilinde yapay zekâ hakkında olumlu ya da olumsuz ifadeler dolaşıyor. Konuya hakim olmayan kişiler tarafından bazen abartılı bazen de bilimsel mahiyetinden tamamen uzak düşünceler ortaya atılıyor. Medya araçları da haber satmak ve insanların ilgisini çekmek maksadıyla açıkçası yapay zekâ konusundaki yanlış bilgilendirmeler ve yönlendirmeler yapabiliyorlar. Peki gerçek ne; yapay zekâ tehdit mi, yoksa bir fırsat mı?

Devamı »

Bugün neler olacak?

Bugün neler olacak?

Bugün nasıl bir gün olacak? Yaygın anlayış, bu sorunun cevabını meteoroloji uzmanından bekler. Fakat bu, bir hava raporundan daha fazlasını isteyen ve meteoroloji bültenlerinden daha fazla ratingi hak eden bir sorudur ve herkes için her gün ayrı bir cevabı vardır.

Devamı »

Konuşan Ağaçlar / Mezarlıklara Neden Selvi Dikilir?

Konuşan Ağaçlar / Mezarlıklara Neden Selvi Dikilir?

İnsanlığın her döneminde birçok sembolik öğeler kullanılmıştır. İşte bunlardan biri olan selvi ağacı, bizim kültürümüzde bolluk ve bereketi simgeler ve hayat ağacı olarak nitelendirilir. Ağaç köklerinin toprağın altından gelmesi ile doğumu, gövdesinin yeryüzünde olması ile yaşamı, ağacın her dem yeşil kalması ise ölümsüzlüğü, yapraklarının göğe uzanması ile de cennete ulaşma arzusunu simgeler.

Devamı »

Doç. Dr. Emin Işık

Doç. Dr. Emin Işık

Yıllar önce verdiği bir röportajda “Tasavvuf Allah’a kul olma sanatıdır” diyen Emin Işık Hoca, modern hayatın bizi kendi dışımıza çektiğine, “Ben kimim!?” diye soracak vakit bırakmadığına dikkat çekiyor ve diyordu ki: “Sanal, yapmacık bir dünyada yaşıyoruz.”

Devamı »

Hac Duası

Hac Duası

Kabul edilmiş bir duanın öyküsü...

Devamı »

Kafamın Tasını Attırmayın!

Kafamın Tasını Attırmayın!

Pek çoğumuz gerçek bir insan kafatası görmediğimiz için, kafatasını—yaşadığımız sürece nerede açıp nerede kapatacağımıza bir türlü karar veremediğimiz çene kemiğimiz hariç—tek parça bir şey zannederiz. Acaba nasıl bir kafatası taşıyoruz?!

Devamı »

İnsanlara güzel söz söyleyin / Bir Kur’ân Üslubu: Yumuşak Söz

İnsanlara güzel söz söyleyin / Bir Kur’ân Üslubu: Yumuşak Söz

Kur’ân, “İnsanlara güzel söz söyleyin”1 der. Herkese, her insana, her konuştuğunuza, bütün insanlara “güzel söz söyleyin!” Hitap genel ve umumidir. Herkesi içine alıyor. Hatta inanan, inanmayan, size taraftar olan, karşı gelen her insana...

Devamı »

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

Selim Gündüzalp ile ölüm üzerine bir röportaj

“ÖLÜMDEN NE KORKARSIN, KORKMA EBEDİ VARSIN”

Devamı »

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar Eylül 2019

Devamı »

Tesadüf, Delice Bir Düşüncedir!

Tesadüf, Delice Bir Düşüncedir!

“Evrenin şu anki yapısının tümüyle bir tesadüf eseri olabileceği düşüncesi, tümüyle delice bir düşüncedir. Delilik kavramını argovari bir hakaret niyetiyle değil, tamamen psikolojideki teknik anlamıyla kullanıyorum. Gerçekte bu tür bir düşünce ile şizofrenik düşünce tarzı arasında büyük benzerlikler vardır.” (Karl Stern, Montreal Üniversitesi Psikiyatristi)

Devamı »

Dünya / Niçin Geliriz ve Gideriz?

Dünya / Niçin Geliriz ve Gideriz?

“Dünya ahiretin tarlasıdır.” buyrulmuş. Tarlada çalışmak, tarla ötesi içindir, yani köy içindir, pazar içindir. Bizim bu dünya hayatında tattığımız her türlü lezzet, bir “tarla ziyafetidir.” Asıl lezzet ve saadet yeri dünya ötesidir; kabirdir, cennettir.

Devamı »

“Memento Mori” / Sanatçı Gözüyle Ölüm

“Memento Mori” / Sanatçı Gözüyle Ölüm

“Memento Mori”, “Fani Olduğunu Hatırla” veya “Öleceğini Unutma” sanat tarihinde bilhassa Orta Çağ Sanatında ve Barok Sanatında çok işlenen konulardır. Ölümün Sanatı olarak da adlandırılan bu akımın örnekleri pek çok sanatçının eserinde görülebilir.

Devamı »

Yoksul Köy

Yoksul Köy

Bir Hatıra

Devamı »

Ay Konuşuyor Duyuyor musunuz?

Ay Konuşuyor Duyuyor musunuz?

Güneş, Dünya ve yıldızlar gibi Ay da bizleri kendisini tanımaya davet ediyor. Evet kaldırıp başınızı bir bakın! Acaba onu gerçek yönleriyle tanıyor muyuz?

Devamı »

Sayılı Sözler

Sayılı Sözler

Sayılı Sözler Eylül 2019

Devamı »

“Allah Nerede?”

“Allah Nerede?”

Merakının bütün derinliğini sesine yükleyerek, “Söyler misin bana” dedi, “kâinatın sınırı var mı?”

Devamı »

Sulcus Tendinis Musculus Flexoris Hallucis Longi

Sulcus Tendinis Musculus Flexoris Hallucis Longi

Tıp Fakültesi’nin en korkunç dersi anatominin en korkunç yeri bu başlığın altındadır. Anatominin en uzun terimi diye bilinir. Sırf bu popülerliğinden dolayı, tıp öğrencileri en iyi kemiklerin adını unutur, hatta karıştırlar ama ayak tabanına ustalıkla dizilmiş yuvarlak kemiklerden birinin üzerinden geçen bu ince oluğu belki de ömür boyu unutmazlar. Unutamazlar.

Devamı »

Preveze Deniz Zaferi

Preveze Deniz Zaferi

1500’lü yıllarda Akdeniz havzasında Osmanlı İmparatorluğu, İspanya, İtalya merkezli Cenevizliler ve Venedik büyük bir hâkimiyet mücadelesi vermekteydi. Akdeniz’e hâkim olan o tarihlerde dünyanın en önemli ticaret yoluna da sahip olacaktı.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Çocuğuma Namaz Alışkanlığı Kazandırmak İstiyorum

Çocuğuma Namaz Alışkanlığı Kazandırmak İstiyorum

Bu konuda daha önceki yazımızda Peygamber Efendimizin yedi yaş ile on yaş arasındaki namaz eğitimine vurgu yapan hadis-i şerifini dikkate alarak namaz eğitiminin dönemlere bölünerek yapılması gerektiğini ifade etmiştik.

Devamı »

Yol

Yol

Diline gelmez ama kalbinden çıkmaz bir özel yerin sevdasını kalbine koyan, belli ki burada kaybolman için var etmedi seni… Bir yol olmalı…

Devamı »

Düşünceler

Düşünceler

Düşünceler Eylül 2019

Devamı »

Hal Çizgisi

Hal Çizgisi

Hal Çizgisi Eylül 2019, Meşale

Devamı »


Diğer Yazılar


ÖNCEKİ SAYILAR

Kasım 2020

Kasım 2020

Devamı »
Ekim 2020

Ekim 2020

Devamı »
Eylül 2020

Eylül 2020

Devamı »
Ağustos 2020

Ağustos 2020

Devamı »