62 Yazı Mehmet Kırkıncı

Yazar Profili »

Süslenme

Kasım 2016, 479 129 Görüntülenme Eklenme Tarih: 14 Ocak 2020 20:24 Mehmet Kırkıncı

 

Sofraya konulan yemeğe, salataya, tatlıya çeşitli şekillerde güzellik veriliyor, süsleniyor. Halbuki o tarzda süslenmese de onlar yine yenilir. Fakat bu süslemeden maksat, insanın iştahını açmak ve gözünün de zevk almasını sağlamaktır.
İşte meyve ve sebzelerin süslenmelerine bu örnekle bakılabilir.

Her işini hikmetler ve güzelliklerle yapan Hakîm ve Cemîl olan Allah (cc.) da meyve ve sebzeleri bizim lezzet ve zevk almamız için böyle süslü ve güzel yaratıyor. Öyleyse biz de bu güzelliklere şükrümüzle karşılık verelim, güzelliği tamamlayalım.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Süt

Hindistan cevizinin ağacı toprak yiyor, kendisi süt veriyor. Koyun ise ot yiyip süt veriyor. Başka bir anne de et yiyip süt veriyor. Demek ki bunların her biri birer sebeptir.

Devamı »

Göremediğimiz Harikalar

Bir düşünelim; biz bir tek organımızın aynısını yapamazken, toprağa attığımız bir buğdaydan on tane buğday alıyoruz. Yani bir buğday tanesi kendisi gibi on fert yapmış görünüyor.

Devamı »

Ahiret Olmasa Hayatı Anlamsız Olur

Bir bilim adamı, büyük bir özen ve çalışma sonucu her yaprağı binlerce lira değerinde, gayet güzel ve eşsiz çiçekler yapsa, fakat sonra bunla­rı adi bir saman çöpüymüş gibi keçilere yedirse, ne kadar abes olur!..

Devamı »

İnsan Ağacı

Allah (cc), insanı çok donanımlı ve çok yönlü yaratmıştır. İnsanı bir çekirdekle kıyasladığımızda, her çekirdekten kendi bitkisi çıkarken, insan çekirdeğinden her çeşit bitki çıka­bilir.

Devamı »