TR EN

Dil Seçin

Ara

Harama Bakma Unutursun

Harama Bakma Unutursun

İslâm âlimleri asırlardır harama bakmanın hafızayı zaafa uğrattığını ve unutkanlığa sebep olduğunu söylüyor, insanları ikaz ediyorlar. Şimdi bilimsel araştırmalarla bu uyarının ne kadar hakikat olduğu anlaşıldı.

Peygamber Efendimiz (sav) “Nazar (bakış) şeytanın zehirli oklarından bir oktur.” buyurmuştur. Bediüzzaman Hazretleri de yaşadığımız asırda oldukça yaygınlaşan açık saçıklığın unutkanlık hastalığını daha da artıracağını dile getirmiştir.

“Ehl-i İslâm’da nazar-ı haram ziyadeleştikçe hevesat-ı nefsaniye heyecana gelip vücudunda su-i istimalât ile israfa girer. Haftada birkaç defa gusle mecbur olup ondan kuvve-i hafızaya zaaf gelir.” (Bediüzzaman, Kastamonu Lahikası)

Bu konuda İngiltere’de yapılan araştırmada1 erkeklerin ömürlerinin ortalama bir yılında yabancı kadınlara baktıkları ortaya çıktı. Eğlence yerlerinde ve süpermarketlerde yaşları 18 ile 50 arasında değişen 3 bin kişi üzerinde yapılan ankete göre, erkek bir gününün 43 dakikasını, toplandığı zaman 1 yılının 258 saatini, yani 11 gününü namahreme bakarak geçiriyor. Kadınlar sayı ve süre olarak daha az olsa da bir günde namahreme bakış süresi 20 dakikayı buluyor.

Kodak Lens Vision Merkezi’nden Mark İreland, “Erkekler ömürlerinin bir yılını karşı cinse bakarak geçiriyorlar. İşin ilginç yanı, erkekler bunun için ellerindeki işi bırakabiliyor.” şeklinde konuşuyor.

Dünya bu araştırmanın sonuçlarını tartışırken “Journal of Experimental and Social Psychology” dergisinde bir yenisi yayınlandı.2 Bu araştırmada, etkilendikleri kadınlarla birkaç dakikalık sohbet eden erkeklerin, hemen sonra girdikleri beyin fonksiyonlarını ölçme testinde kötü performans sergiledikleri ortaya çıktı. Erkeğin kadından etkilenme oranı ne kadar artarsa performansı da o kadar düşüyor.

Kadın ve erkeklerin beraber çalıştıkları işyerinde performans da olumsuz etkileniyor. Yine bu durumun karma eğitim yapılan okullarda öğrencilerin sınav sonuçlarını ve başarılarını da düşürdüğü tespit edildi.

Hollanda’da yapılan bir araştırma3 yukarıdaki sonuçları destekler mahiyette sonuçlanmış. Radboud Üniversitesi’nin psikiyatristleri tarafından gerçekleştirilen araştırma sonuçlarına göre; cazibeli bir kadınla konuştuklarında erkekler olumsuz etkileniyor. İşyerinde kadınlarla birkaç dakikalık sohbet bile erkeklerin masalarına dönüp işlerine devam ettiklerinde verimliliklerini düşürüyor.

Bilim adamları bunun sebebi olarak erkeklerin beyin fonksiyonlarının büyük bir bölümünü karşılarındaki kadını etkilemek için kullandıklarına ve bu yüzden işlerine yeterince enerjileri kalmadığına bağlıyor. Araştırmacılar ayrıca bunun sadece şirketlerde değil, karma okullarda da eğitimi olumsuz etkilediğini söylüyorlar. Bununla beraber aynı araştırma, kadınlarda böyle bir etkinin olmadığını gösteriyor.

Gerçekten açık saçık kadınlara nazar etmek erkeklerin kafasını karıştırıyor. Bu da konsantrasyon bozukluğu, zihni toparlayamama ve unutkanlığa sebep oluyor. Asırlardır İslâm âlimlerinin ikazı artık bilim çevrelerinde de dile getiriliyor.

 

 

Kaynaklar:

1. Taraf, 6.08. 2009

2. Ulaşım: www.netgazete.com

3. Taraf, 5.09.2009