32 Yazı Prof. Dr. Fatih Satıl

Yazar Profili »

Her Derde Deva Bir Meyve: Elma

Şubat 2015, 458 221 Görüntülenme Eklenme Tarih: 04 Ekim 2018 18:14 Prof. Dr. Fatih Satıl

 

Rengiyle gözümüze, tadıyla dilimize, kokusuyla burnumuza, zarafetiyle iştahımıza hitap eden, vitaminleriyle de bedenimizin imdadına koşan elma, Allah’ın hadsiz rahmet hazinelerinden bir numunedir.

 

Elma ile zayıflayın

Elmanın mucizevi özelliklerini şöyle sıralamak mümkündür: Elmanın verdiği enerji 100 gramda 54 kaloridir. Bu enerji yağdan değil, meyve şekeri ve organizma tarafından yavaş olarak sindirilen şekerden gelmektedir. Elmadaki çözünür posa, sindirimi yavaşlatarak tokluğu da destekler. Bu veriler elmayı özellikle diyet yapanlar için vazgeçilmez yapar.

Yüksek bir lif zenginliğiyle (180 gr’da 5 gr gibi) sindirim sisteminde bağırsak hareketlerini tetikler ve hızlandırır. Kabızlığa karşı elmayı kabuğuyla yemek önerilir çünkü lif kabuğunda daha yoğundur. Elma, içerdiği bikarbonat iyonları sayesinde, sindirimi kolaylaştıran tek meyvedir.

Elma, zengin potasyum (100 gr’da 120-200 mg) ve az miktardaki sodyum (100 gr’da 10 mg’dan az) içeriğinden dolayı dinlendirici özelliğe sahiptir. Bu bileşimlerle birlikte yapısındaki %85 oranındaki su, elmaya idrar söktürücü özellik kazandırır.

Elmanın içerdiği zengin potasyum sayesinde kan basıncını düzenleyip yüksek tansiyona karşı iyi geldiği, adalelerin kasılmasını önlediği, sinirsel uyaranların iletimini kolaylaştırdığı, kalp ve böbrek gibi hayati organların çalışmasına yardımcı olduğu ve ayrıca kan şekerini ve kolesterol düşürücü etkisi de olduğu bilinmektedir. Bu nedenle doktorlar özellikle diyabetli kişilerin bol elma tüketmesi gerektiğini belirtiyor.

Elmada bulunan diğer vitaminler ise; B1, B2, PP, B5, B9, Provitamin A (karoten) ve E vitaminidir. Ayrıca elmadaki fosfor, kalsiyum, magnezyum, demir, çinko, selenyum, manganez mineralleri de hücre metabolizmasında çok önemli rollere sahiptir. Terkibindeki iki değerli demir iyonları, alyuvarların yapısı için gerekli olan kanın temel elemanlarındandır.

“Evet nasılki bir elmayı halkedecek; elbette dünyada bütün elmaları halketmeye ve koca baharı icad etmeye muktedir olmak gerektir. Baharı icad etmeyen, bir elmayı icad edemez. Zira o elma o tezgâhta dokunuyor. Bir elmayı icad eden, bir baharı icad edebilir. Bir elma; bir ağacın, belki bir bahçenin, belki bir kâinatın misal-i musağğarıdır (küçük bir numunesidir)…”

 

İlaç Gibi Meyve: Elma

Bir dünya atasözünde “Günde bir elma, doktoru evden uzak tutar” denilmektedir.

Elmadaki yüksek miktardaki C vitamini, bir insanın günlük C vitamini ihtiyacına denktir. En fazla kabukta ve kabuğun hemen altında bulunur. Bu nedenle iyi yıkanmış elmanın kabuğuyla tüketilmesi en doğrusudur. ABD’de Cornell Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, elma kabuğundaki ‘triterpenoids’ adlı maddenin kanser hücrelerinin çoğalmasını engellediğini keşfetmişlerdir.

Elmadaki C vitamini ve iki değerlikli demir çok değişken kimyevi yapılar oldukları için, bu kıymetli mineral ve vitamin bozulmasın diye elmanın terkibine yaratıcı tarafından meyve asitleri konmuştur. Hikmet içindeki bir başka hikmete bakınız ki, bu meyve asitleri mideyi tahrip etmesin diye de elmanın içine karbonat iyonları yerleştirilmiştir. Bu müthiş kansızlık ilâcının fark edilmesi için elmanın İlâhî kudret tarafından kırmızıya boyanması da tesadüf olmasa gerektir. Elmaya konulan o leziz tat ve koku ise; hadsiz rahmet sahibi yaratıcının hikmetli yaratışının bir başka mucizesidir.

O halde, renkleriyle gözümüze, tatlarıyla dilimize, kokularıyla burnumuza, zerafetleriyle iştihamıza tam hitap ettiği gibi, vitaminleriyle de bedenimizin imdadına koşan bu meyvenin yaratılmasını tesadüflerin şuursuz ellerine havale etmek mümkün müdür?

Bu konuyla ilgili olarak Risale-i Nur’da; “Ey insan bil ki! Senin yemen için sana kavun ve elmayı hazırlayan zât, elbette senden daha çok senin yediğini alîmdir (bilendir). Ve senden başka kimsenin bilmediği senin vicdanî zevkine de habîr (haberdar) olması lâzımdır” denilmektedir.

Evet nar, elma ve dut gibi sanatlı, güzel meyveler maddi kelimelerdir; esma-i İlahiyeyi ilân edip okutturuyorlar. Onların yaratılmalarının en önemli gayesi de budur; yaratanlarının sanatını ve rahmetini bildirirler. Yoksa bu meyveler sadece yenilmek için değildir. O halde bizler de, bu kıymettar sanat harikası olan nimetleri, Allah’ın kudretinin mucizesi ve rahmetinin hediyesi olduğunu düşünmeliyiz.

 

Kaynaklar:

1. Küçükkömürler S. Karakuş SŞ. Elma, Sağlık ve Kültür. TABAD 2:183-186, 2009

2. He X, Liu RH. Triterpenoids isolated from apple peels have potent antiproliferative activity and may be partially responsible 55(11): 4366–4370, 2007.YAZARIN DİĞER YAZILARI

Gençlik İksiri Bir Meyve Karpuz

Muhtaç olduğumuz gıdalar, uygun mevsimlerde Rezzak-ı Kerim bir Zat’ın gaybî hazinelerinden, toprak gibi hiç ummadığımız bir yerden bir bitkiye takılarak bizlere gönderiliyor. Bunlardan birisi de karpuz...

Devamı »

Sordum Sarı Çiçeğe Derde Derman Sende midir?

Sarı kantaron bitkisi ve sağlık açısından faydaları...

Devamı »

Annemizden Aldığımız Hediye / Enerji Kaynağımız Mitokondri

Bu yazımda şefkat kahramanları olan annelerimizle aramızdaki özel biyolojik bağa dikkat çekmek istiyorum.

Devamı »

Baharın Müjdecisi Melek Gibi Badem Ağaçları

Yağmurların ardından, hava sıcaklığının artması ve güneşin sıcak yüzünü göstermesi ile birlikte baharın ilk müjdecileri olan Badem ağaçları çiçeklerini açmaya başladılar.

Devamı »