16 Yazı Prof. Dr. Mustafa Nutku

Yazar Profili »

Askerliğin Esası İtaattir

Ağustos 2016, 476 169 Görüntülenme Eklenme Tarih: 12 Ocak 2020 16:40 Prof. Dr. Mustafa Nutku

 

Bizi bu maddî kâinatta var eden, sadece var etmekle kalmayıp taş, toprak, bitki veya hayvan değil de dünyadaki varlık cinslerinin en mükemmeli olarak insan cinsinden var eden, âhirette de ebedî Cennetini vaat eden Allah, muvakkat (sınırlı) dünya imtihanına her gün yaklaşık üçyüz bin kişilik gruplar halinde gönderiyor ve o rakama yakın gruplar halinde de bu dünya imtihanından terhis ediyor.

Onun, telafisi ve tekrarı olmayan bu dünya imtihanımızda bizden beklediği: Sıfatlarının akisleri vasıtasıyla Onu tanımaktan ve “amentü”de özet olarak bildirilenlere de iman ettikten sonra en mühim olarak, “bir müminin miracı” hükmünde olan günde beş vakit namazla Onun huzuruna çıkmayı ihmal etmemektir. 

Askerliğin, kumandanını tanıdıktan sonraki en mühim esası ona itaattir; biz erkekler de kadınlar da hepimiz Allah’ın askerleriyiz ve O’na itaatle mükellefiz.

Askerlikte en mühim vazife de, günlük içtimalarla usulüne göre birlik kumandanının karşısına çıkmaktır; askerlikte bunu yapmayan cezalandırılır. 

Bütün kumandanlardan çok daha büyük ve en kudsî kumandan (Kumandan-ı Akdes) olan Allah, biz askerlerini günde beş defa huzurunda içtimaya çağırıyor. Genelde takvimlerdeki namaz vakitleri ile yapılan bu davet, İslâm ülkelerinde takvimlerdeki namaz vakitleriyle birlikte, ezanlarla da tekrarlanıyor.

Bu dünyada içtima davetine bir defa bile gelmeyen askerler bundan dolayı cezalandırılırken, “Kumandan-ı Akdes”in her günün beş vaktinde yaptığı içtima davetlerine dünyadaki ömürleri boyunca gelmeyenlerin, dünya imtihanları bittikten sonra ceza ve mükâfat yeri olan âhiretteki cezalarının ne kadar büyük olacağını düşünmeleri gerekmez mi?

Hele, dünya hayatları boyunca O “Kumandan-ı Akdes”in her günün beş vaktinde yaptığı içtima davetlerine uymadıktan başka, tüm suçların en büyüğünü işleyerek; hem O “Kumandan-ı Akdes”i ve hem de O’nun emirlerini ve yasaklarını inkâr hali içinde de yaşamak suretiyle, o en mühim, tekrarı ve telafisi olmayan dünya imtihanı müddetlerini geçirmişlerse...

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Dünya Uçağı ve Biz

İnsanların yaptığı, dünyanın en büyük veya en hızlı yolcu uçağına ait bir haber ilgimizi çeker. Peki Dünya'yı da bir uçak olarak düşündünüz mü?..

Devamı »

Steve Jobs’un Düşündürdükleri

Dünyada her gün yaklaşık 300.000 kişi sessiz sedasız ölürken, Amerika’da Steve Jobs (1955-2011) adlı bir kişinin ölümü bütün dünya medyasında yer almıştı...

Devamı »

Newton ve Din

Okullarımızda yeni bir ders yılı başladı. Bu vesile ile, ilköğretim yıllarından itibaren okullarımızda ilgili derslerde sadece fizik bilimine çok önemli katkılarıyla bahsedilen Newton’un, manevi yönüne de dikkat çekmekte fayda vardır.

Devamı »

En Sevgiliden Gelen En Uzun Mektup

İnsanın okumaya en fazla istek duyabileceği yazılı metin: “Sevgiliden gelen mektup”tur.

Devamı »