438 Yazı Zafer Araştırma Grubu

Yazar Profili »

Aynadaki Güneşi Sevmek

Mart 2017, 483 194 Görüntülenme Eklenme Tarih: 09 Şubat 2020 16:14 Zafer Araştırma Grubu

 

Bazı eblehler var ki, güneşi tanımadıkları için, bir aynada güneşi görse, aynayı sevmeye başlar. Şedit bir hisle onun muhafazasına çalışır, ta ki içindeki güneşi kaybolmasın. Ne vakit o ebleh, güneş, aynanın ölmesiyle ölmediğini ve kırılmasıyla fena bulmadığını derk etse, bütün muhabbetini gökteki güneşe çevirir.

O vakit anlar ki, aynada görünen güneş, aynaya tabi değil, bekası ona mütevakkıf değil. Belki güneştir ki, o aynayı o tarzda tutuyor ve onun parlamasına ve nuruna medet veriyor. Güneşin bekası onunla değil; belki aynanın hayattar parlamasının bekası, güneşin cilvesine tabidir.

Ey insan! Senin kalbin ve hüviyet ve mahiyetin bir aynadır. Senin fıtratında ve kalbinde bulunan şedit bir muhabbet-i beka, o ayna için değil ve o kalbin ve mahiyetin için değil. Belki o aynada istidada göre cilvesi bulunan Baki-i Zülcelalin cilvesine karşı muhabbetindir ki, belahet yüzünden, o muhabbetin yüzü başka yere dönmüş.

Madem öyledir; Ya Baki Ente'l-Baki de. Yani, madem Sen varsın ve bakisin. Fena ve adem ne isterse bize yapsın, ehemmiyeti yok!

 

Kaynak: Bediüzzaman Said Nursi, Mesnevi-i Nuriye, Zühre

 

 

 


Mart 2017, 483 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Satır Arası

Satır Arası Eylül 2020

Devamı »

İstanbul Sözleşmesi, Şiddete Çözüm mü, Aileye Tuzak mı?

İstanbul Sözleşmesi fert, aile ve toplum olarak hayatımızı etkileyen ve gerekli önlemler alınmazsa olumsuz sonuçlarını daha da fazla göreceğimiz bir sözleşme. Çok konuşulduğu halde ne olduğu pek anlaşılmış değil ve bu sebeple de bazı muhafazakâr insanlar dahi türlü tereddütler içindeler.

Devamı »

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar Eylül 2020

Devamı »

Sayılı Sözler

Sayılı Sözler Eylül 2020

Devamı »