78 Yazı Prof. Dr. Sefa Saygılı

Yazar Profili »

Ramazan Sağlık Getirdi

Temmuz 2015, 463 224 Görüntülenme Eklenme Tarih: 22 Mart 2020 15:17 Prof. Dr. Sefa Saygılı

 

Ramazan ayında, Rabbimizin emrini yerine getirmek ve rızasını kazanmak için tuttuğumuz orucun, sağlığımız açısından da çok faydaları vardır.

Hz. Peygamberimizin (asm) “Oruç tut sıhhat bul”  hadisinde buyurduğu gibi oruç tutmakla sağlık da kazanırız. İftar ve sahurda aşırı değil normal ölçüde yiyenler daha sağlıklı ve zinde olduklarını bizzat hissedeceklerdir.

Aslında oruç, kendimizle ve insanî yönlerimizle duygusal bağlarımızın tazelenmesine yardımcı olur. Kilo vermenin, sağlıklı hayat sürmenin ve kendini iyi hissetmenin yollarından biridir.

Günümüzde yemek konusu neredeyse çılgınlık halini almıştır. Günde üç öğün yemek yediğimiz gibi aralarda sık sık atıştırıyoruz. Sütlü kahve, bisküviyi, kuru yemiş, cips ya da patates kızartması, ikram edilen içecekler; derken sürekli bir şeyler yiyoruz… Aradakiler ana öğünde yenilenleri de azaltmıyor.

Böyle olunca da beslenme bozukluklarından, obeziteden, hantallıktan, diyabetten ve daha bir çok hastalıktan yakınıyoruz.

Çare ise ramazan orucundan geçiyor. Oruç, yeme alışkanlığımızda bir düzenleme sağlıyor, rasgele yememizi önlüyor. En başta da açlığın korkulacak, tahammül edilemeyecek bir durum olmadığını öğretiyor.

 

     Orucun bilinmeyen faydaları

Oruç tutmak zannedildiği gibi dikkatimizi dağıtmaz; aksine zihnimizi ve duyularımızı keskinleştirir.

• Oruca bedenimiz kolaylıkla uyum sağlar, çok ağır olmayan egzersizlerde problem yaşanmaz.

• Oruç tutarak fazla kilolardan kurtuluruz, bedenimiz forma girer.

Oruç, kansere yakalanma riskini düşürür.

• Oruç pankreası dinlendirir. Böylelikle diyabet, şişmanlık, kalp hastalığına yakalanma ihtimali düşer, beynimiz korunur yani Alzheimer riski azalır.

Oruç tutarak, stresli durumlara karşı sayısız onarım geni tetiklenir.

• Şişkinlikten kıvranmak ve yemek sonrası sersemliği yaşamak yerine, keyifli bir hafifliğin tadını çıkarırız.

• Enerjimiz azalmadığı gibi tersine yükselir; duygusal açıdan kendimizi daha iyi hissederiz.

Sabrımız ve irademiz güçlenir.

• Orucu açarken nimetlerin kıymetini daha iyi anlar ve takdir ederiz.

• Yediğimiz nimetlerden daha çok lezzetli alırız.

İbadet yapmanın, Allah’ın emrini yerine getirmenin şevkiyle, ahirette iyiliklere kavuşma ümidimiz artar. Ebedî hayat için daha çok çalışma duygumuz kuvvetlenir.

 

     Oruç tutmak zor değildir

Ramazan orucu, aile ve toplum olarak yapılan bir ibadettir. Beraberce iftar edilir, sahura kalkılır. Bunları birlikte gerçekleştirmenin insan psikolojisine pek çok faydaları vardır.

Oruçta, aşırılıklardan kaçınmak şartıyla yiyecek kısıtlaması yoktur.

Bedenimiz de aslında oruca göre tasarlanmıştır. Organlarımız biz oruçlu iken istirahate çekilir, rahat bir nefes alırlar.

 

     Ramazan sonrası

Ramazan sonrasında yine arada tutacağımız sünnet oruçlarla faydaları kalıcı hale getirebiliriz. Böylelikle:

• Artık daha az yemeye alışırız. Daha çok çiğner, gıdaların tadını ve aromasını daha çok hissederiz.

• Normalde uygulanan diyetler uzun vadede kilo verdirmediği halde, düzenli tutulan orucun etkisi kalıcıdır.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI

Ay ve İlginç Yaratılış Özellikleri

Kur'an-ı Hakîm'de, Ay’ın ölçülü yaratıldığı ve hareket ettirildiği ve ayrıca hayata hizmet edecek şekilde takdir edildiğine dikkatimiz çekilir. Biraz incelediğimizde, Ay’ın yapısı ve hareketleriyle ayetleri açıkladığını görürüz.

Devamı »

Dünyamız Dev Gezegenle Nasıl Korunuyor? / Jüpiter

Neredeyse sonsuzluğa uzanan büyüklükteki kâinatımızda, içinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisi gibi yüz milyarlarca galaksi mevcuttur.

Devamı »

Darwin, Tavus Kuşlarını neden sevmezdi?

Darwinistler, canlıların hayatta kalabilmek için değişim geçirdiklerini ileri sürerler. Peki, öyleyse tavus kuşları neden yırtıcı hayvanların birkaç kilometre öteden bile görmesine sebep olan parlak, canlı renklere sahip oldular?

Devamı »

Alzheimer'dan Korunan Beyin Bölgesi

Demans hastalıklarının en önemli sebebi beyin hücrelerinin ve dokularının hasarlanmasıdır. Hasarlanma ise hücreler arası haberleşmeyi imkânsız kılar ve normal beyin işlevlerinin yeterince sağlıklı yapılamamasına sebep olur.

Devamı »