83 Yazı Ömer Sevinçgül

Yazar Profili »

Alma Mazlumun Ahını...

Mayıs 2014, 449 270 Görüntülenme Eklenme Tarih: 09 Nisan 2020 17:54 Ömer Sevinçgül

 

“İnsanların önemli bir kısmı cehenneme gidecek, azap görecek... Kullarını yaratıyor, sınıyor, sürekli korkutuyor, sonra da azap ediyor... Madem seviyor kullarını, niçin hepsini cennetine almıyor?” 

...

Allah Rahmandır, Rahîmdir! Sınırsız bir merhameti var onun. Yeryüzü sayfalarına dikkatle bakarsan görebilirsin. Tüm canlıları yoktan var eden, ihsanlar, nimetler ve lütuflarla yaşatan, derdi olana deva gönderen, şifa veren bir yaratıcı acımasız olabilir mi hiç! Rahîmdir o, sınırsız merhamet sahibidir. 

Fakat aynı zamanda adildir, hak sahibine hakkını verir. Zalimleri cezalandırır, iyileri ödüllendirir. Bu da güzeldir kuşkusuz.  

Bir adam düşün, hiçbir suçun yokken sana işkence ediyor, canını yakıyor, malını alıyor, namusuna saldırıyor, ezip geçiyor seni. Fakat sen acizsin, güçsüzsün, ona hiçbir şey yapamıyorsun. İçin öfkeyle doluyor. Sağa sola başvuruyor, o zalimin cezalandırılmasını istiyorsun ama hiç kimse ilgilenmiyor. Yaptıkları yanına kalıyor zalimin.

Sonra adil bir hâkim çıkıyor, o edepsizi yakalatıyor, hapse attırıyor, yaptıklarını cezasını çektiriyor, ettiği kötülükleri yanına bırakmıyor. Bir düşün, hakkın yerini bulması sebebiyle sen ne kadar sevinir, ne büyük bir sürur duyarsın.   

Hatta sana bir kötülük etmese ama sen bilsen ki o adam zalimdir, çevresine zarar veriyor, onun cezalandırılmasından yine de memnun olursun. Çünkü insanlık itibariyle, başkalarının acılarına duyarsız kalamazsın. 

İşte bu misalin dürbünüyle bak ilahi cezaya. Nice zalimler gelip geçti bu dünyadan. Yaktılar, yıktılar, işkenceler ettiler, bir ceza görmeden debdebe içinde ölüp gittiler. Mazlumun ahı yerde kaldı, eziyet çekenin intikamı alınamadı. Ne kadar üzülür insan, nasıl da bunalır. İşte, ilahi adalet bu noktada giriyor işin içine, o zalime ceza veriyor, onu cehennem hapsine atıyor, mazlumun intikamını alıyor. 

Kâfir de bütün varlıkların haklarını çiğniyor, onları yaratıcısı olmamakla itham ediyor, kendilerine verilen görevleri eksiksiz yaparak kulluk ettiklerini kabul etmiyor. Bunun cezasını elbette çekecek.

Yersiz merhametini adaletin önüne geçirme. Kanunu uygulayan zalim olmaz ama kanuna uymayan cezalandırılır. 

Temel ilke budur.

 

 


Mayıs 2014, 449 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Birey Olmak

Birey olmak istiyorsun demek. Ne güzel! Birey olma arzusu, özgürlük talebi pek yaygın günümüzde...

Devamı »

Heme Ez Ost!

Diyorsun ki: “Tümtanrıcılık diye bir terim var. ‘Tanrı evrende içkindir’ falan diyorlar. Her varlık onun parçasıymış sanırım. Edebiyat dersinde bir şeyler anlatmıştı hoca. ‘Dalga ayrı görünür ama denizdendir’ falan gibi bir laf etmişti. Düşündüm, içinden çıkamadım. Ne demek istiyorlar?”

Devamı »

Keşke!

Keşke her şey güzel olsaydı! Kötülük hiç olmasaydı! Şeytan geberseydi. Hayat ne güzel olurdu! Madem yaratıcının bütün isimleri güzel, eserlerinin de tamamen güzel olması gerekmez mi?

Devamı »

Alzaymır

Bir Almanya dönüşü yolda tanışmış, sohbet etmiş, samimi olmuştuk. Yaşı yetmişin üzerindeydi. Bir ömür Almanya’da çalışmış. Karısı ‘alzaymır’ hastasıymış. Hafızasını kaybetmiş. “Ne zaman başladı?” diye sordum.

Devamı »