80 Yazı Ömer Sevinçgül

Yazar Profili »

Bilinen Oluyor!

Eylül 2013, 441 58 Görüntülenme Eklenme Tarih: 16 Mayıs 2020 17:38 Ömer Sevinçgül

 

“Kader” diyen “ilim” demektedir. Kader, ilahi ilimden bir kısımdır. Maddeyi, mekânı, hareketi, zamanı yaratan Allah, elbette bu eserleri bilerek yaratıyor. Biz, kaderde nelerin yazılı olduğunu bilmeyiz. Bilmediğimiz için de tesadüf der, geçeriz. Oysa her olay kader açısından bir tevafuk. 

Evrende tesadüf yok. Tesadüf bizim zihnimizde. Her olay kader defterinde yazılı olunca, biri tarafından bilinince, artık tesadüf denmez ona. Planlar gerçekleştiriliyor. Tasarılar uygulanıyor. Sözün kısası, bilinen oluyor! 

Bitkiler, ağaçlar bir yazgıyı yaşarlar. Tohumlarında, çekirdeklerinde taşırlar kaderlerini. Hayvanlar kaderleriyle büyürler, yumurtalarında yazılıdır yazgıları. İnsanlarda da böyle. Nasıl büyüyecek, rengi, boyu, beden yapısı nasıl olacak, hepsi var genlerinde. 

Kaderin küçük ölçekte örnekleri olan genler, büyük kader defterinden haber veriyor. İnsanlardaki nüfus cüzdanlarını düşün. Merkezdeki ana bilgisayardan yansır bunlar, onu hatırlatır. Tohumlar, çekirdekler, yumurtalar da böyle. Hepsi kaderin küçük birer numunesidir. Şu halde bitkilerde, hayvanlarda, insanlarda, toptan söylersek evrende hiçbir olay yoktur ki yazgısını yaşamasın. Nasıl tesadüf olabilir! 

Bir adam düşün. Her tüfek atışında hedefi on ikiden vuruyor. Yüzde bir, iki, üç değil, yüzde yüz. Buna tesadüf diyebilir miyiz? Dünyada da her olay nasıl olması gerekiyorsa öyle gerçekleşiyor. Sayısız ihtimaller arasından her defasında en uygun olanı seçiliyor. Bunun neresi tesadüf?

Tam bir uyum, mükemmel bir düzen görünüyor her yerde. Tesadüfen olsaydı her şey karmakarışık olurdu. Tesadüfen bir kelime, bir resim, bir kulübe bile meydana gelemezken, incelenmesi için bile ileri düzeyde bilim gereken şu bitki, şu hayvan, şu insan nasıl meydana gelebilir!

 

 


Eylül 2013, 441 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Keşke!

Keşke her şey güzel olsaydı! Kötülük hiç olmasaydı! Şeytan geberseydi. Hayat ne güzel olurdu! Madem yaratıcının bütün isimleri güzel, eserlerinin de tamamen güzel olması gerekmez mi?

Devamı »

Alzaymır

Bir Almanya dönüşü yolda tanışmış, sohbet etmiş, samimi olmuştuk. Yaşı yetmişin üzerindeydi. Bir ömür Almanya’da çalışmış. Karısı ‘alzaymır’ hastasıymış. Hafızasını kaybetmiş. “Ne zaman başladı?” diye sordum.

Devamı »

Tesettür Farz Mı?

Her Müslüman kadın bilmeli ki, başı ve bedeni örtmek farzdır.

Devamı »

Birer Kukla mıyız?

Hiç kuşkusuz varlıkları birer oyuncak, insanı da bir kukla olarak yaratmadı. Bunu diyenler saçmalıyor. Bak, ayet bu iftirayı nasıl reddediyor: “Biz gökleri, yeri ve ikisi arasındakileri oyuncak olsunlar diye yaratmadık. Eğlence edinmek isteseydik onu kendi katımızdan edinirdik.”

Devamı »