TR EN

Dil Seçin

Ara

Dünden Bugüne Babaannelerimiz

Mühendislik eğitimimi tamamlamış, sonra da yeni kurulan büyük bir fabrikada işe başlamıştım. Sanayimizin can damarı malzemeler üretiyorduk, kararlıydık, ülkemizi gelişmiş ülkeler seviyesine çıkaracaktık; biz gençler ordusu değil miydik... Bir tek hedefe kilitliydik o da “başarmak.” Arkadaşlarım da benim gibi okullarını yeni bitirmişlerdi. Hepimiz iş hayatını neredeyse burada tanımıştık. Ürettiğimiz malların sevkiyat günü geldiğinde ayrı bir sevinç kaplıyordu içimizi. Belki çocukça ama şoförden rica ederdik, fabrika çıkışı korna çalması için. Bize düğün günlerimizi çağrıştırıyordu her çalan korna.

 

İhtiyarlar sorun mu olmaya başlıyor!

Sosyal tesislerimiz fabrikanın hemen yanındaydı. Buraya taşındığım ilk zamanları hatırlıyorum. Ne güzel günlerimiz olacak diyordum. Komşularımız aynı zamanda iş arkadaşlarımız, kim bilir nice ortak duyguları paylaşacağız bu ömür denen yolculukta. Arkadaş, yoldaş, duygudaş hepsi burada diye sevinç kaplamıştı içimi. Öyle de oldu, hem de daha fazlası.

Burada yıllar ne kadar da çabuk geçti, anlaşılır gibi değil. Artık biz de anne baba olmuştuk. Heyecanı çok ayrı günler bunlar, kolayını bulsam her ânını fotoğraflamak isterdim. Aradan ne kadar zaman geçti bilmiyorum ama o sevecen günler bitiyor gibi; neden ve niçin olduğunu kavrayamadığım söylentiler dolaşmaya başladı bizim lojmanlarda “Çocuk sayısı az olmalıymış, ihtiyarlar da sorun olmaya başlamış…”

Geçenlerde bir arkadaşımın annesi hastalanmış, memleketinden buraya getirdiler. Sonra bir başka gelen daha oldu. Daha da gelecekler var diyordu arkadaşlar. Çok geçmeden bu ihtiyarların birkaçının cenaze namazlarını kıldık. Sosyal tesisler bir anda çalkalandı! Ne oluyordu böyle, tadı kaçmaya başlamıştı hayatın. Hâlbuki bizim yapacak ne çok işimiz vardı. Zaten başımızda çocukların yeteri kadar sorunu varken, şimdi bu da nereden çıkmıştı. Homurtular giderek artıyordu: “Bu ihtiyarları alıp getiriyorlar buraya, bak işte ölüyorlar.” “Huzur evine bıraksınlar canım” diyenler bile vardı. Ne garip şeyler söyleniyordu bizim bir zamanlar her şeyimiz olan peder ve validelerimiz hakkında.  

 

Evlerde deprem var

Avazım çıktığınca bağırmak geldi içimden. Gelin ey ihtiyarlar, gecikmeden gelin. Biz hürmet ve merhamet duygularımızı hepten kaybetmeden gelin. Biz istemesek de gelin, bilmelisiniz ki bu gelişiniz aynı zamanda bizim için olacak. Bizim bu garip düşüncelerimiz gerçek olmadan gelin. Gelin de caddelerimiz hayat bulsun. Düğün, bayram kadar, ölüm de kabul bulsun. Bilmiyorum, farkında mısınız, bu günleri de sizler hazırladınız. Düğünlerimiz sizin yanınızda oldu, çocuklarımızın sünnetleri de sizlerin yanında yapıldı. Bizi ziyarete geldiniz ancak dönüş biletinizi de yanınızda getirdiniz, kısacası bizim lojmanları kendinize yabancı ettiniz. Ne olurdu gelip evimizin bir köşesini doldursaydınız.

Bakın Yüce Rabbim ovaların ortasına dağları kazık gibi dikmiş. Depremleri bu dağlar tutuyor. Bizim evlerimizde de depremler oluyor. Gelin evimizin dayanağı siz olun. Çocuklarla bizi bir köşeye atıp bırakıp gitmek olur mu hiç? Bazı milletlerin çocukları okul ödevlerini gün doğmadan yaparlarmış. Çocukları bırakın, bizim üzerimize de güneş doğmaya başladı. Gelin, hiçbir şey yapmasanız da olur. Yalnızca sabahları evimizin içinde dolaşsanız, bu bile yeter.

Fabrikaları kurarken lojmanları da bir parçası gibi gördük. Hâlbuki geleceğimizin bir fabrikası da bunlardı, anlayamadık. Ne garip bir iş yapılmış buralarda, her şey düşünülmüş ancak ihtiyarlar unutulmuş. Bakın bunun faturası ne ağır oldu; geçmiş ve gelecek arasındaki köprü nasıl da sessizce kırılıverdi. Acaba şimdi nereye doğru koşuyoruz? Öğrencilik yıllarımda duymuştum “…makineleşmek istiyorum, makineleşmek istiyorum” şeklinde nakaratı olan bir şiiri. Ben de sormuştum arkadaşıma “Şair burada fabrika kuralım mı diyor, yoksa fabrikanın bir parçası mı olalım, yoksa şair yeni bir toplum türünün mü peşinde.” Sonra eklemiştim “Fabrika kurma şairlerin işi olamaz, onu bir mühendis söylese yeridir. Zaten bunu da böyle ifade etmezdi. Eğer şairin niyeti yeni bir toplum türü ise, bu bize çok yabancı olur.” 

 

Yaşlılara hürmet ve merhamet

Birbirinden ürpertici düşüncelerle lojmanlardan ayrılıyorum. Çocukluk günlerim bir film gibi gözümün önünden geçiyor. Babaannem yine büyüklüğünü gösteriyor. Rahmetli bana tembih etmişti: “Evladım zaman değişiyor, insanlar rızkını uzak yerlerde aramak zorunda kalacaklar, belki sen de çok uzaklara gideceksin, işte o zaman benim sözlerimi hatırla, ana ve babanı sık ziyaret et, bilesin ki gözden ırak olan gönülden de ırak olur, sonra farkında olmadan hürmet ve merhamet duyguların körelir.” “Tamam, ziyaret ederim babaanne” derdim, ama bu hürmet ve merhamet işini kavrayamazdım. Şimdi anladım bunların ne anlama geldiğini. Ne değerli bir eğitimmiş bu böyle! Daha kolayı yok mu bu işin diye düşünceler kaplıyor benliğimi. Tam burada Bediüzzaman Hazretlerinin bir sözünü hatırlıyorum:

“Hayat-ı içtimaiyeyi idare eden en mühim esas olan hürmet ve merhamet, gayet sarsılmış. Bazı yerlerde gayet elim ve biçare ihtiyarlar, peder ve valideler hakkında dehşetli neticeler veriyor. Cenâb-ı Hakk’a şükür ki Risale-i Nur, bu müthiş tahribata karşı girdiği yerlerde mukavemet ediyor, tamir ediyor.”