TR EN

Dil Seçin

Ara

Alkolün Azı Zararsız mı?

Lancet isimli İngiliz tıp dergisinde çıkan bir yazıda “alkolün azı zararlı değildir” şeklinde sonuçlanan bütün araştırmaların kökünden çürütüldüğü açıklandı.

Lancet isimli İngiliz tıp dergisinde çıkan bir yazıda “alkolün azı zararlı değildir” şeklinde sonuçlanan bütün araştırmaların kökünden çürütüldüğü açıklandı. Şimdiye kadar yapılan çalışmalarda, alkolü çok içenlerden, az miktarda kullananlardan ve hiç içmeyenlerden birer grup oluşturuluyordu. Bunlar önce ciddi bir sağlık muayenesinden geçiriliyor ve sonra birbiriyle kıyaslanıyordu. Alkolü çok içenlerin sağlık durumları tam bir felâketti.

Arada bir içenlerin sağlığı da kısmen bozuktu, fakat buna dayanarak “alkolün azı, demek ki zararsızdır” neticesine varılıyordu.

Ancak sözünü ettiğimiz tıp adamları, sonucun yanıltıcı olduğunu açıkladılar. Sınırlı ölçülerdeki alkol tüketimi, ne hastalıklardan koruyor ne de ömür süresini uzatıyordu. Detaylı tahliller bunun bir hata olduğunu gösteriyordu. Sebebi de şuydu:

Meselâ Almanların %96’sı, az veya çok hergün bira içiyordu. Biranın bu kadar sosyal âfet halini aldığı ülkede bira kullanmayan %4’lük nüfus ise, sağlık durumu zaten bozuk olan ve bu yüzden alkol kullanmayan kişilerden meydana geliyordu. Yani bunlar, çeşitli rahatsızlıklarından dolayı içkiye ara vermiş olan kişilerdi.

Daha önce kullandığı alkolden sağlığı bozulan ve bu yüzden alkole ara vermek zorunda kalan kişilerin “alkol kullanmayanlar” şeklinde değerlendirilmesi, uygunsuz bir durumdu ve hata da buradan doğuyordu.

Alkolün damlası dahi zararlı ve vücudumuz için zehirdir. İlim de bunu artık kesin olarak ispatlamıştır.  

Tarık b. Süveyd (r.a.) anlatıyor: Bir hastalığım vardı, içki yasak edilmeden evvel, o hastalığımın tedavisinde içki kullanıyordum. İçki yasak edilince, Allah Rasülü’ne gelip durumu arzettim ve benim için içkiye ruhsat olup olmayacağını sordum. Cevap olarak bana: “Hayır. İçkinin kendisi hastalıktır, asla deva olamaz. ” buyurdular.

Müslim, Eşribe, 12: İbn Mace Tıbb