TR EN

Dil Seçin

Ara

Üniversite Kazanan Gençlere Tavsiyeler

Üniversite Kazanan Gençlere Tavsiyeler

 

Değerli Gençlerimiz, Yarınımız, Umutlarımız!

Allah (cc), “İnsan için çalıştığının karşılığı vardır”  (Necm, 39) buyurur. Çalıştınız ve kazandınız. Ancak unutmayın ki, her kazanılan elde kalmaz. Eğer kazancınızı doğru zaman ve zeminde yeni kazançlarla taçlandırmazsanız, bu kazançları kaybetmekle kalmaz, kazanmak umudunuzu da kaybedebilirsiniz.

Toplumsal hayatta, öğretimini tamamlamış ancak eğitimden nasibini almamış birçok meslek sahibi kişilerle tanışmış ya da duymuşuzdur. Mesela avukat, hâkim, savcı  olmuş, fakat adalet duygusundan nasibini almamış; öğretmen olmuş, fakat sabır, fedakârlık değerinden uzak; doktor olmuş, fakat vicdan duygusunu kazanamamış insanlar…

Evet, bu vatanın, bu milletin, bu ümmetin yükü yarın sizlerin omuzuna binecek. Bunun için şimdiden kendinizi hazırlamalısınız. Nitekim bu yükü taşımak için, birkaç aylık bir sertifika programı ya da birkaç kitap okumak ya da birkaç seminere katılmak yetmeyecektir. Elbette bunlar da gerekli fakat yetersizdir…

 

Bu konuda yol gösterici birkaç tavsiye:

• Üniversite yılları maalesef gezmek, görmek, eğlenmek gereken yıllar gibi algılanıyor. Öyle ya bir sene hazırlık yapıldı. Sosyal hayattan uzak kalındı. Şimdi hesabı sorulmalı… İşte bu algı çok yanlış. Çünkü her zamanın yapılması gereken işleri ve görevleri vardır.

• Gideceğiniz şehirde sosyal, kültürel ve tarihi yapı ile ilgili bilgiler edinmek faydalı olacaktır. İleride size çok faydaları olacak; hatta sırf bu bilgilerden dolayı yeni dostlar kazanacaksınız. Vatanınızın bir parçasını daha yakından tanımış olacaksınız. O şehirle ilgili yazılan eserleri de okuyabilirsiniz.

• Mümkün oldukça okuyun. Şimdi okumaya vakit ayırmazsanız, ileride hiç fırsat bulamayacaksınız. Başta hayat rehberimiz Kur’an-ı Kerîm’i, güvenilir bir kaynaktan meal ve tefsirlerini okuyun. Hadis-i Şerifleri, mesela Riyazussalihin gibi sahih kaynaklardan okuyun. İslam fıkhını, özellikle mesleğimiz ve kendimizle ilgili konuları bilmek hepimizin üzerine farzdır. İslam’ın temel dinamiklerini ve prensiplerini anlamak açısından Hayatussahabe’yi de okuyun.

Ayrıca Anadolu hamuru ile yoğrulmuş Hz. Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bayram-ı Veli, Said Nursî gibi mütefekkirleri okuyun. Erdem Beyazıt, Abdurrahman Karakoç, Sezai Karakoç, Cahit Zarifoğlu, Mehmet Akif Ersoy, Necip Fazıl Karakürek gibi şairleri okuyun. Cemil Meriç, Nureddin Topçu, Bekir Berk gibi dava adamlarını okuyun. Kültürümüzün sesi olan yazarları, edebiyatçıları okuyun.

Aliya İzzetbegoviç, Seyyid Kutup, Hasan El Benna, Nedvi, Sadi Şirazi gibi önemli şahsiyetler de insanî ve İslamî bilincinizi artıracaktır.

• Mutlaka bir zanaat, sanat veya edebiyat dalında kendinizi geliştirin. Sosyal, sportif faaliyetlerde bulunun. Psikolojik ve bedensel açıdan sizi geliştirecektir.

• Mesleğiniz, alanınız ile ilgili kişi, firma vb. tecrübelerinden faydalanın. Unutmayın, üniversite size sahada lâzım olacak her bilgiyi tam manasıyla veremez.

• Mutlaka dil öğrenmeye çalışın. İngilizce ve Arapça önemli; ayrıca Almanca, Japonca ve Çince de revaçta olan dillerdir.

• Eğer bir cemaat veya tarikata gönül vermek isterseniz, bunun ehli sünnet itikadında olmasına dikkat edin; kaş yapayım derken gözden olmayın… Bu gibi tarikat ya da cemaatlere ait yurt, ev, medreselerde kalmanız kendinizi manen muhafaza etme ve geliştirme konusunda yardımcı olabilir. Unutmamalıdır ki, İslam’ı ve iman esaslarını iyi öğrendiğiniz, aklınızı kullandığınız, körü körüne birisinin güdümüne girmediğiniz sürece kimse sizi kendine esir edemez, zarar veremez. İslam’a, vatana ve devlete aykırı olan bütün yapılardan uzak durmalısınız.

• STK’larda görev almanız, sosyalleşmeniz ve sorumluluk kazanmanız açısından size ciddi katkı sağlayacaktır.

• Hayatınızı mahvetmek istemiyorsanız, illegal gruplardan mutlaka uzak durun. Yapacağınız kanun dışı her şey bir gün karşınıza çıkacaktır. Unutmayın ki, önemli bir mevkiye gelmek istediğinizde geçmişinizdeki bütün ayrıntılar etki edecektir.

• Yaptığınız her şeyin mahşerde hesabını vereceğiniz bilinciyle yaşarsanız, hem dünyada hem de ahirette mutlu yaşarsınız.

• Üniversiteli olmak size gayrimeşru ilişkiler, flört hakkı tanımaz. Haram her zaman ve yerde haramdır. Helal daire ise keyfe kâfidir, harama girmeye lüzum yok. Siz temiz kalın ki, zamanı geldiğinde Allah (cc) size temiz bir eş nasip etsin.

• Okuduğunuz bölüm ile ilgili staj yaparak tecrübe kazanın.

• Derslerinize sınav öncesinden günlük çalışın. Sınav için değil, öğrenmek için çalışın.

• Sizden üst sınıftakilerden olumsuz etkilenip çalışmazlık etmeyin. Onlar sınıfta kalmışsa bile, onların yapamadığını siz yapabilirsiniz. Allah herkese farklı yetenekler vermiştir.

• Hocalarınıza saygılı olun.

• İnancınızı, fikrinizi, davanızı saygı ve anlayış çerçevesinde savunun.

• Alanınızla ilgili bilim, teknoloji üretmeye çalışın. Unutmayın ki, Müslümanlar olarak ilerlememiz sizin gibi şuurlu gençlerle olacaktır…

Değerli Gençlerimiz!

Sizler bizim gözlerimizin nuru, geleceğimizin teminatısınız. Sizler ele aldığınız bu vatan, millet ve din bayrağını, daha yükseklere taşımış olarak gelecek nesillere ulaştırmaya çalışmalısınız.

Kazandığınız bölümlerin hayırlara vesile olmasını diler, vatana, millete ve ümmete faydalı olmaya vesile yapmanızı temenni ederim.