TR EN

Dil Seçin

Ara

Gülümsemek / Sevgi Öyküsü

Gülümsemek / Sevgi Öyküsü

Küçük kız, yaşlı komşu amcaya gülümsedi. Bu gülümseme, o adamın kendisini daha iyi hissetmesine sebep oldu. Bu hava içinde geçen günlerde kendisine yardım eden bir dosta teşekkür etmediğini hatırladı. Hemen onu aradı, teşekkür edip halini hatırını sordu. Arkadaşı bu teşekkürden öyle keyiflendi ki, öğle yemeğini yediği lokantadaki garsona o gün yüklüce bir bahşiş bıraktı.

Garson, akşam eve giderken kazandığı paranın bir kısmını her zaman aynı köşede bekleyen bir fakirin eline bıraktı. Bu yardımdan o adam öylesine sevindi ki, sevinten havalara uçtu… Çünkü açlıktan midesi fena halde kazınıyordu.

O fakir, eline geçen bu parayla karnını doyurduktan sonra neşeyle ıslık çala çala bir apartmanın bodrumundaki odasının yolunu tuttu. Öyle neşeliydi ki, bir saçak altındaki kedi yavrusunu görünce kucağına alıverdi hemen.

Küçük kedicik, gecenin soğuğundan kurtulduğu için mutluydu. Sıcak odada gece boyunca o adamla oynadı durdu.

Gece yarısından sonra apartmanı dumanlar sardı. Bir yangın başlıyordu. Dumanı koklayan kedi yavrusu öyle acı acı miyavlamaya başladı ki, önce fakir adam uyandı, sonra bütün apartman halkı. Anneler, babalar yavrularını kucaklayıp dumanlar arasında dışarı fırladılar. Ölmekten kurtulmuşlardı.

Kimse bilmiyordu ama bütün bunların hepsi küçük bir gülümsemenin bereketiydi.

...

Evet, hayatı güzellikler için yaratan Allah (cc), küçük bir iyiliği böyle büyütüyor. Şu âyetler buna işaret ediyor, “Allah …karşılıksız yardımlar olan, sadakaları (iyilik, yardım) kat kat artırarak bereketlendirir…” (Bakara, 276). Ayrıca Peygamberimiz (asm) buyuruyor ki; “Allah sadakayı kabul eder, …onu sizin atınızın yavrusunu büyüttüğü gibi büyütür; öyle ki, bir lokma büyüklüğünde bir sadakanın sevabı bile Uhut dağı kadar oluverir…” (Buhari, Müslim). Hiçbir iyilik küçük değildir; bir tebessüm de olsa...