Mayıs 2013

Mayıs 2013, 437

 

Merhaba değerli okuyucularımız,

Rabbimize hamd olsun bir Zafer sayısını daha size ulaştırmayı nasip ettiği için. Alıp verdiğimiz her nefes için, kıştan bahara, bahardan yaza bizi çıkardığı için hamd olsun Rabbimize…

Kimsenin bakmadığı yönden baktık mı dünyaya, yeni, yepyeni şeyler görüyoruz orada. Geleceğe dair ümitlerimiz o zaman artıyor. Elindeki nimetlerin kıymetini bilemedi mi insan, gafletin içine düşüyor. Şükür ise, uyandırıyor insanı o gafletten. Şükür, nimeti gönderenden haber veriyor. Gördüğü güzelliklere “ne güzel” değil, “ne güzel yaratılmış” diyerek sanatkârını yâd etmeden geçemiyor. O zaman her dikkatli bakış, yaşanan her hâl, söylenen her söz hedefini buluyor.

Rabbimiz de Kur’an’da buna işaret ediyor:

“Görmedin mi, Allah güzel sözü güzel bir ağaca benzetti ki, kökü sabit, dalları ise semâdadır. O ağaç, Rabbinin izniyle her an meyvesini verir. Öğüt alsınlar diye, insanlara Allah böyle misaller veriyor.” (İbrahim, 24-25)

Mutluluk inançla doğan ve yaşayan bir keyfiyettir. Bir nimettir mutluluk. Bir surdur insanı koruyan kara düşüncelerden, kara duygulardan. Çağdaş insan neredeyse mutluluğu lâyıkıyla tadamadan göçecek dünyadan. Oysaki mutluluk anlık bir şey değildir. Süreklidir. Allah’ı bildiği ve tanıdığı için mutludur mümin. Onun mutluluğu sözde değil, eylemindedir, kulluğundadır. Beşikten mezara kadar yalnız bırakılmamıştır. Bunu kendisi için bir güvence sayar.

Yaşadığı dünyada olup bitene kayıtsız kalamaz insan. Yapması gerekenler vardır. Doğru bildiğini, doğru zamanda söylemekle görevlidir.

Bediüzzaman Hazretleri, bu asrın başlarında zekâtın sadece mala münhasır olmadığını hatırlatarak, bilgili ve zeki insanlar, bilgilerinin zekâtının zekâtını, yani kırkta birinin kırkta birini verselerdi, bu milletin bu kadar mânen ve maddeten fakir düşmeyeceğine dikkatleri çekmiştir.

Sadece bulunduğu toplum için değil, bütün insanlık için elindeki nimetleri onlarla paylaşmak, sahip olduklarını onlara da ulaştırmak, uyuyanları uyandırmak, göremeyenlere hakikati göstermek, müminin en baş görevidir. Bunun için de yüksek bir hedefi ve maksadı olmalıdır. Yine Bediüzzaman’ın ifadesiyle:

“Maksadın büyümesiyle himmet de büyür. Ve hamiyet-i İslâmiyenin galeyanı ile ahlâk da tekemmül ve teâlî eder. (Divan-ı Harb-i Örfi, 59)

İçinde bulunduğumuz hassas dönemlerde nasıl davranılması gerektiği konusunda:

“Şimdi ise, kalbden fikre karşı menfez açınız. Kuvveti aklın imdadına ve hissiyatı efkârın arkasına gönderiniz. (Divan-ı Harb-i Örfi, 61) tavsiyesinde bulunur.

***

Hakikati söylemek bir tepki değildir; aksine bir etkidir. Hakikate kulak tıkayan, kayıtsız kalan toplumlar kendilerini kargaşanın içinde bulurlar.

Mümin için hakikat vazgeçilmez bir değerdir. Yaşadığı zaman diliminde her şey bir sarsıntı geçirse de, Hak ile olan, zaafa düşmez ama temkini de elden bırakmaz. Şartların kendisini değiştirmesini değil, yaşadığı toplumu değiştirmeyi ve dönüştürmeyi düşünür mümin.

Bir insan için, toplum için, her gün yeni bir imkândır, her an yeni bir hazinedir. Yeni bir vakte doğan, yeni bir servete doğuyor demektir. Bütün vakitler, o vakti verenin tasarrufundadır. İşte öyle bir mübarek vaktin gölgesi şimdi üzerimize düşmektedir.

Evet, üç aylar rahmet yüklü bulutlar gibi üzerimize düşmektedir. Tohumunu toprağa düşüreni müjdeler beklemektedir. Bahar içinde yeni bir bahar yaratmak Allah için kolaydır. Bu gelen rahmet dönemini alışkanlıkların zincirini kırıp Hakka ve hakikate yaklaşmaya bir vesile kılmak gerekir.

Yüreğinde ne varsa müminin, o da dilindedir; dilinde ne varsa, o da elindedir, eylemindedir. Onun biricik gayesi, Hakk’ın dilediğini dilemek, Hakk’ın istediğini istemek ve bu bereketli vaktin hakkını verebilmektir. Şahsiyetimizi yeniden kazanmak ya da kaybetmemek için bir fırsattır bu mübarek vakitler. Bu da bir gayret ister, şuur ister. Bu da ancak Allah’a imanla çözümlenebilir.

Zafer olarak biz de, bütün yazarlarımızla beraber üzerimize düşeni el birliğiyle yapmaya çalışıyoruz. Bu kutlu yolculuğu sizlerle beraber sürdürüyoruz. Az olmak, çok olmak değil mesele. Hakkın gür sesinin yükselmesidir dileğimiz. Birbirimizi görmesek de, tanımasak da biz yine beraberiz. Çünkü gerçek bir beraberlik, aynı gaye uğrunda yürekleri birbiri içinde eriterek akmaktır. Bedenlerin tanışmasına benzemez ruhların birbirini tanıması. Rabbim bu mutluluğu bizlere tattırdığı için ne kadar şükretsek azdır.

***

Önce geçen aydan söze başlamak gerek. Hatta geçtiğimiz aylardan. Bu sayılarımızdaki yazılar için samimi teşekkür ve dualarınıza gönülden mukabele ediyoruz, Rabbimizin lütfunun, kereminin devamını diliyoruz inşallah. Olan bitenin farkında olanlara selam olsun. Duygularınızı paylaştığınız, dualarınızı esirgemediğiniz için Allah (cc) hepinizden razı olsun.

Bu ay malum; fetih ayımız. Bu sayımızda ona mahsus yazılar da var. Ama konulardaki çeşitlilik de göze çarpıyor. Rasim Özdenören, İsmail Çolak, İbrahim Erdinç Şumnu, Muhammed Bozdağ, Sefa Saygılı, Nevzat Tarhan, Volkan Tuzcu, Ömer Sevinçgül, Metin Karabaşoğlu, Tevfik Özlü, İbrahim Hasgür, Yaşar Çil, Alaaddin Başar, Fatih Satıl, Ali Çankırılı, Banu Yaşar, Mehmet Kırkıncı, Hülya Kartal her biri yazılarıyla ufkumuzu genişletiyor, yeni pencereler açıyorlar. Kalem erbabına “Ellerine, yüreklerine sağlık” diyelim, bir selam verelim; sizleri yazılarıyla baş başa bırakalım.

Ağır bir hastalık geçiren yazarımız Kazım Uysal’a şifalar diliyoruz.

Rabbim üç aylardan hakkıyla istifade etmeyi cümlemize nasip eylesin. Mübarek gecelerinizi şimdiden tebrik ediyor, dualarınızı bekliyoruz.

Allah’a emanet olunuz. Hayırlı istifadeler… İstifadeyi bekleyen gönüllere dergimizi ulaştırmanız ve paylaşmanız dileğiyle sevgili dostlar…

Bizden hareket, Mevlâ’dan bereket...

...

Zafer’de yayınlanan yazılar hakkındaki her türlü dilek ve görüşlerinizi zaferdergim@gmail.com adresine bekliyoruz.

 

 

İradeden Vazgeçmek Ne Demek?

İradeden Vazgeçmek Ne Demek?

İrademizden şöyle vazgeçebiliriz: Nefsimizin istekleri Allah’ın rıza çizgisine ters düştüğünde, irademizi nefis hesabına değil Allah namına kullandığımız taktirde irademizden vazgeçmiş oluruz.

Devamı »

Ekmek Parasından Ötesi Lâzım

Ekmek Parasından Ötesi Lâzım

İnsanın ruhu ve bedeni vardır. İnsanın bedeni, ruhun elbisesi veya evi mesâbesinde kalmaktadır.

Devamı »

Satır Arkası

Satır Arkası

Devamı »

Fetih

Fetih

Bir ülkeyi ele geçirmenin fetih sayılabilmesi için, oranın zenginliklerini talan etmenin dışında bir amaca yönelmiş olması esas alınıyor.

Devamı »

Çağın Fatihlerini Nasıl Yetiştireceğiz?

Çağın Fatihlerini Nasıl Yetiştireceğiz?

Fetih ruhuna, çağını fethedecek yeni Fatihlere muhtaç olduğumuz ayrı bir vakıadır.

Devamı »

Bu Nasıl Yakınlık?

Bu Nasıl Yakınlık?

“İnsana şahdamarından daha yakın” sözü maddi bir mesafeyi dile getirmek için söylenmiyor.

Devamı »

Bitkilerin Parmak İzi: Polen

Bitkilerin Parmak İzi: Polen

Polen; çiçekli bitkilerde çiçeklerin erkek organlarınca üretilip dişi organın döllenmesini sağlayan basitçe “çiçek tozu” olarak da adlandırılan bitkilerin erkek cinsiyet hücreleridir.

Devamı »

Ruh Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Ruh Sağlığımızı Korumak İçin Ne Yapmalıyız?

Bu kadar özet bir soruya çok özet bir cevap lazım. En özet cevabını da İnşirah suresinde buluyorum: 1-Boş kaldığında hemen bir işe sarıl 2-Ve sadece Rabbine yönel.

Devamı »

Kahve Yok Ama...

Kahve Yok Ama...

Neşeli Öykü

Devamı »

Arılar Yeniden Keşfedildi

Arılar Yeniden Keşfedildi

Yaban arılarının en iyi çiçeği bulabilmek için diğer arıları izleyerek mantık yürütebildiği ortaya çıktı.

Devamı »

Kırkambar

Kırkambar

Devamı »

İddialı Sözün Ağır Karşılığı

İddialı Sözün Ağır Karşılığı

Yeryüzü, Yüce Yaradan’ın takdirini bir anlığına unutarak söz söylemenin bilhassa müminleri çabucak yakalayan bedelleriyle doludur.

Devamı »

Gülümsemek

Gülümsemek

Sevgi Öyküsü

Devamı »

Hazreti Ömer (ra) Devrinde Yaşanan İlginç Bir Olay

Hazreti Ömer (ra) Devrinde Yaşanan İlginç Bir Olay

Devir, Hz. Ömer’in (ra.) (582-644) halifeliği dönemi…

Devamı »

Bilim, Din Ve İnanç Sistemleri

Bilim, Din Ve İnanç Sistemleri

Din ve bilim insanlık kültürünün iki temel kaynağını oluştururlar.

Devamı »

Ne Zamandan Beri Varız

Ne Zamandan Beri Varız

Hepimizin nüfus cüzdanında, “doğum tarihi” diye bir kısım var. Dünyaya geldiğimiz günü ifade eden bu tarihten daha önce neredeydik?

Devamı »

Yediveren

Yediveren

Devamı »

Modern Dünyada İnsanın Mutluluk Arayışı

Modern Dünyada İnsanın Mutluluk Arayışı

Mutluluk, son zamanlarda psikoloji biliminin üzerinde çok durduğu bir kavram.

Devamı »

Ay Olmasaydı

Ay Olmasaydı

İçinde yaşadığımız Dünya’da hayat için uygun şartların sağlanmasında binlerce sebepten biri de Ay ve Dünya arasında kurulan hassas kütle çekim dengesidir.

Devamı »

İnsan Bir Kelimedir

İnsan Bir Kelimedir

Kelimeler, mânâların bedenleridir.

Devamı »

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar

Devamı »

Anneden Ve Topraktan Yoksun Büyüyen Çocuklar

Anneden Ve Topraktan Yoksun Büyüyen Çocuklar

Çocuğun fiziksel ve ruhsal yönden sağlıklı büyümesinin olmazsa olmaz iki şartı vardır: Anne ve toprak.

Devamı »

Cadde-i Kübra

Cadde-i Kübra

Patika yollar, tarla yolları, çıkmaz sokaklar, ana caddeler, otoyollar… Bazı yollara ayakkabı bile dayanmaz.

Devamı »

Abbas Yolcu

Abbas Yolcu

Deyim Öyküsü

Devamı »

Tekâsür Asrından Hümeze Manzaraları

Tekâsür Asrından Hümeze Manzaraları

Kendi elinde olana bakıp, elinde olmayanı gizli veya açık, yüzüne karşı veya gıyabında küçümseyen, kendine dikkat etmelidir.

Devamı »

Kalp Diyârının Fâtihi

Kalp Diyârının Fâtihi

Güzele, en güzele, bahâ biçilmez sönümsüz güzelliklere erişebilmek için, bir kimyâger titizliğiyle, bütün şartları eksiksiz hazırlamak, her çileye seve seve katlanmak ve candan, tenden geçmek gerek.

Devamı »

Göbeğinde Yalancı Dünyanın, Sahici Belde

Göbeğinde Yalancı Dünyanın, Sahici Belde

Orada bir başka dünya var ve gerçek...

Devamı »

Dağlara Bediüzzaman Gibi Çıkmak Gerek

Dağlara Bediüzzaman Gibi Çıkmak Gerek

Hem geçmişte hem de günümüzde insanlar iki amaç için dağa çıkmışlar ve çıkmaya da devam etmektedirler…

Devamı »

Basit Mesele

Basit Mesele

Kıssadan Hisse

Devamı »

Antioksidanlar Ne İşe Yarar?

Antioksidanlar Ne İşe Yarar?

Antioksidanlar, hücrelerimizin temel molekülleri için yegâne savaşçılarımızdır.

Devamı »

Oğlum Hep Kızlarla Oynamak İstiyor

Oğlum Hep Kızlarla Oynamak İstiyor

Ruhsal Şifa

Devamı »

Düşünceler

Düşünceler

Devamı »


Diğer Yazılar


ÖNCEKİ SAYILAR

Aralık 2020

Aralık 2020

Devamı »
Kasım 2020

Kasım 2020

Devamı »
Ekim 2020

Ekim 2020

Devamı »
Eylül 2020

Eylül 2020

Devamı »