TR EN

Dil Seçin

Ara

Bir Yıldız Hikâyesi / Okul Öyküleri

Yatılı bir okulda müdür koltuğa gömülmüş gazete okuyordu. Küçük bir haber dikkatini çekti.

“76 yılda bir dünyanın yakınından geçen Halley Kuyruklu Yıldızı dünyaya en yakın noktadan yarın geçecek.”

Müdür başyardımcısını çağırarak talimat verdi:

“Hocam, 76 yılda bir dünyamızın yanı başından geçen Halley Kuyruklu Yıldızı yarın akşam saat 20.30’da okulumuzun önünden seyredilebilecektir. Yatılı öğrenciler, eşofmanlarıyla bahçeye çıkarılsın. Az görülen bu astronomik olayı onlara anlatacağım. Şayet yağmur yağarsa meydana gelecek olaya ait hiçbir şey görülmeyeceğinden, öğrenciler yemekhanede toplansın ve olay hakkında göstereceğimiz filmi seyretsin.”

Baş müdür yardımcısı emri alır almaz müdür yardımcısına bildirdi:

“Halley isimli kuyruklu yıldız yarın akşam 20.30’da okulumuzun bulunduğu bölgenin üstünden geçecektir. Şayet yağmur yağarsa yatılı öğrencilere eşofman giydirilecek ve sadece 76 yılda bir görülen eşsiz olayı seyretmek üzere yemekhaneye götürülecektir.”

Müdür yardımcısı ise emri nöbetçi öğretmene iletiverdi:

“Müdür beyin emriyle yarın akşam saat 20.30’da gece kıyafeti giyilecek ve yemekhaneye gelecek olan eşsiz Halley Kuyruklu Yıldızı seyredilecektir.

Okul bölgesinde yağmur yağdığı takdirde, her 76 yılda bir olduğu gibi, müdür bey ek bir emir daha yayınlayacaktır.”

Nöbetçi öğretmen ise emri okul başkanı öğrenciye aynen(!) aktarır:

“Her 76 yılda bir görüldüğü üzere, yarın akşam 20.30’da müdürümüz, Halley kuyruklu yıldızıyla beraber yemekhaneye gelecektir. Yağmur yağarsa müdür bey eşofmanıyla, yıldıza okulun bahçesine girme emri ve izni verecektir.”

Ve nihayet okul başkanı da yatılı öğrencilere emri tebliğ etti:

“Yarın akşam saat 20.30 civarında yağmur yağdığı sırada, eşofman giymiş olarak 76 yaşındaki eşsiz müdür Halley, müdür beyin eşliğinde, kuyruklu yıldızıyla okulumuzun yemekhanesinden geçecektir.”