30 Yazı Zafer Dergisi

Yazar Profili »

Cevşen Nedir?

Aralık 1992, 192 68 Görüntülenme Eklenme Tarih: 18 Nisan 2018 13:16 Zafer Dergisi

Allaha hepimiz inanıyoruz.

O'nu tanımaya gelince...

Bu konuda hepimizin bilgisi farklı seviyelerde.

O’nun hakkında bilgi edinmenin yolu ise, önce O’nun eserlerini tanımaktan ve isimlerini öğrenmekten geçiyor.

Cevşende, Allah'ın bin bir ismi var.

Bu duâ, Âlemlerin Rabbini bize bin bir ismiyle tanıtıyor. Onun nasıl bir İlâh olduğunu gösteriyor. O’na nasıl inanacağımızı, O'nu nasıl tanıyacağımızı bize öğretiyor.

Ve O'na bin bir ismiyle hitap ederek niyazda bulunuyor.

Cevşen, bize Peygamber Efendimizden intikâl eden bir duâ. O'na da vahiy yoluyla geldi. Cebrâıl Aleyhisselâm, harp esnâsında Cevşen'i Peygamberimize getirdiği zaman, bu misilsiz münâcâtın değerini, “Zırhı çıkar, bunu oku" diyerek dile getirmişti.

Âlemlerin Rabbini bin bir ismiyle tanımak, O’na bin bir ismiyle bizzat hitap edebilmek, O’nun bin bir ismini şefaatçi yaparak rahmetine sığınmak için, O’nun bize gönderdiği Cevşen’i okumaktan daha güzel bir yol yok...

Çünkü Cevşen, Kur’ân’dan süzülen, Âlemlerin Rabbinden gelen, Peygamberimizden bize miras kalan ve Allah’ı bin bir ismiyle tanıtan yegâne eser.


Aralık 1992, 192 Sayısı Tüm Yazıları


YAZARIN DİĞER YAZILARI

Hazır Cevaplar

Hazır Cevaplar

Devamı »

Düşünceler

Düşünceler, Seçme Sözler

Devamı »

İmâm-ı Azam Ebû Hanife'den Unutulmaz Cevaplar

İmâm-ı Azam Ebû Hanife. Hanefî Mezhebinin, yâni hukuk anlayışının kurucusudur. Şimdi İmâm-ı A’zam'a sorulan soruları ve cevaplarını nakledelim:

Devamı »

Peygamberimizin (s.a.v.) Evlilikleri Nefsânî midir?

Hakikatler ortaya konduğunda görülecektir ki, bu evliliklerin temelinde; Aile mahremiyeti içinde cereyan eden İslâmî esasların bizzat Efendimizin (S.A.V.) pâk zevceleri tarafından ortaya konması ve İslâmiyetin geniş kitleler tarafından benimsenmesi yatmaktadır.

Devamı »